ICANN'ın WHOIS Doğruluk Programı

 

ICANN Kararları

Değerli Kullanıcılarımız,

ICANN'ın WHOIS Doğruluk Programına göre kayıtlı olan, her domain'in alanlarının iletişim bilgileri geçerliliğini gerektirir. 

Bu Kurallara Göre;

WHOIS doğruluğunun korunması ve bunu tutmak için,11 Ekim 2017'den itibaren Üçüncü Aşamada aşağıdaki eylemler yapılacaktır:

Yeni kayıtlar ve aktarmalar içinde: Geçmişteki geçersiz kişilerce kullanarak yapılan kayıt veya aktarım talepleri hata mesajıyla başarısız olur.

Taşıma hizmetleri: Geçersiz bir kişiyi içeren tüm taşıma hizmetleri işlemleri bir hata mesajıyla başarısız olur. Bu durumda yalnızca kişi bilgileri sabitlendiğinde veya başka bir geçerli kişi ile değiştirildiğinde yürütülebilir.

Kişi değiştirme: Kişi geçersiz bilgiler içeriyorsa kişinin değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. Geçersiz tüm bilgiler düzeltilmedikçe değişiklikleri kaydedemezsiniz.

Varsayılan kayıtlar: Geçersiz bir kişinin varsayılan kişi olarak ilişkilendirmesi müşteri hesabı için kaldırılır. Müşteri hesapları için şimdiye kadar varsayılan olarak ayarlanmış geçersiz kişiler varsayılan kişi olmayacaktır.


ICANN Kuralları gereği whois doğrulama esasları oldukça önemlidir. Geçersiz bilgiler, ulaşılamayan e-mailler ile domain tescilleri, farklı ülke ve bölge kurallarına göre gerçek dışı bilgiler ile domain tescili yapıldığında domain ICANN tarafından iptal edilerek ücret iadesi yapılamamaktadır. 

Lütfen domain tescillerinizi yaparken lütfen bu bilgileri göz ardı etmeyiniz. Aksi taktirde domain hizmetiniz otomatik iptal edecektir.Thursday, October 12, 2017<< Geri