Kullanıcı Girişi
 
Üye Girişi
  • Memnuniyetiniz
    kayıt altında

ALAN ADI
WEB HOSTİNG
SANAL SUNUCU
DEDICATED
GÜVENLİK
İLETİŞİM
0
Web Hosting Hizmettinde 12. Yılımızı Kutluyoruz


DESTEK MERKEZİ

DESTEK MERKEZİ
İsim Kayıt Web Hosting

Bir domain nasıl alınır? Bir alan adı nasıl alınır ?

 

 

Domain: Alan adı


Sub domain:
Alt alan adı


Domain alımı:
Alan adı tescili


Host:
Web sayfasının yayınlandığı ya da email hizmetinin alındığı yer


DNS (Domain Name Service veya Domain Name Server):
Alan adının yayınlanması


DNS kaydı:
Yayının hangi serverdan yapılacağının bilgisi


Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önce almak istediginiz domainin tespiti cok onemlidir. Mümkün olduğunca:


Kısa Olması:
Bir ya da iki kelimelik domainler idealdir. Ama com uzantılı domainlerin hızla azalması istenilen domainin bulunmasını zorlaştırıyor.


Com Uzantılı Olması:
com uzantılı domainler internette bir standart oldu. Bu nedenle mümkün olduğunca com uzantılı domainler tercih edilmelidir. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir. Ama özel bir dernek, grup vs ise org uzantılı ya da içerik internet ya da bilgisayar ile ilgili ise özellikle net uzantılı alınabilir.


Anlaşılır Olması:
Kısaltma şeklinde domainler çok tavsiye edilmez. CIA tüm dünyaca bilinen bir kuruluş olduğu için cia.gov domaini idealdir. Ama daha az bilinenler için kısaltmalar tavsiye edeilmez.


Site İçreğinini İfade Edebilen:
En az sözcükle site içeriğini ifade edebilmesi önemlidir.


Global Anlam Olması:
Bir domainin global anlamı olması büyük avantajdır. Örneğin global.com, export.com gibi...


Sub (Alt) Domain:
Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:

Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin alanadlariniz.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela sizin.alanadlariniz.com, bizim.alanadlarimiz.com gibi sonsuz sayıda alanadlariniz.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.

İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

 

Domain Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu şirketlerden domain alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.

Bu şirketler domain alınırken bir kullanıcı hesabı oluşturmasınızı sizden isterler. Her zaman hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz email’in doğru bir emali olması ve sürekli sizin yönetimizde olması şarttır. Ayrıca domaini alırken bu domainin hangi servedan yayın yapacağının ve bu servera ait DNS ayarının bilinmesi şarttır.

Özetlemek gerekirse bir domainin yönetimi için unutulmaması gereken bilgiler

1-    Domainin alındığı yerde tanımlanana kullanıcı ismi ve şifresi

2-    Bu kullanıcı hesabı için tanımlanan mail hesabı ve şifresi

3-    DNS ayarı

Domain yönetimi için yukarda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverin değişmesi durumunda gerekli ayarları yapamazsınız. Ya da domainin süresi bittiğinde tekrar ödeme yapıp domain üzerindeki mülkiyetin devam etmesi için gerekli ödemeyi yapamazsınız. Her iki durumda da domaininizin internet yayını duracaktır. Ayrıca internet dünyasında revaçta olan ve popüler olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir eğilim vardır. Kaybedeceğiniz domanilre için daha sonra binlerce dolar ödeyerek bir başkasından geri almak durumunda kalabilirsiniz.


Nasıl Domain Alırım?

isimkayit.com müşteri hesabınıza giriş yaparak ( Üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz) sol üstte arama kutusuna satın almak istediğiniz alan adınızı girerek uygun uzantıyı seçebilir ve daha sonrasında kaç yıl satın almak istediğinizi belirterek " Satın Al" butonuna tıklayarak sipariş işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Destek Merkezi

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?      Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle    Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır

 


İsim Kayıt Web Hosting

7/24 TEKNİK DESTEK

Tüm servislerimiz ile ilgili olarak e-posta veya telefon ile destek tapelerinde bulunabilirsiniz.

KONTROL PANELİ

Tüm hizmetlerinizi şirketimizin geliştirdiği %100 Türkçe Kontrol Paneli üzerinden sunucularınızı kolayca yönetebilirsiniz.

KOLAY YÖNETİM

Tüm yönetim arayüzlerimiz kolay ve basit bir yapıda ihtiyaçlarınızı hızlıca çözebilmeniz için geliştirilmektedir.

TÜRKÇE WEB MAİL

E-Mail hizmetlerimizde tamamen Türkçe arayüzler üzerinden hizmet alabilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca Outlook ve Thunderbird gibi e-posta programlarından Mail almanızı ve göndermenizi sağlar.

ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Tüm Hosting Servislerimiz maksimum güvenlik denetimlerine tabi tutulmaktadır. Güvenlik güncelleştirmeleri ve PHP sürümleri gibi kriterler müşterilerimizin gereksinimlerine göre yapılmaktadır.

HIZLI VE PROFESYONEL

Türkiye ve Avrupa lokasyon alt yapısı üzerinden sağlanan servislerimiz ile Performanslı, kesintisiz ve yenilikci hizmet sunmayı amaçlamaktayız.
İsim Kayıt Web Hosting

KURUMSAL

Kurumsal kimliği ile tüm bireysel ve kurumsal müşterilerine aynı kalitede, hız ve performansı bir arada sunan İsim Kayıt Bilişim Web Hosting Hizmetleri, aynı zamanda yeni nesil teknolojiyi takip ederek ilk yenilikleri müşterilerine sunmayı amaçlamıştır.

İLETİŞİM

ADRES: Esentepe Mah. Ağadere Cad. NO:75 Kat:1 Körfez/Kocaeli
POSTA KODU:41780

Tel 1: 0 (850) 290 33 44
Tel 2: 0 (262) 527 41 33
Fax: 0 (850) 290 33 45
T. Destek: destek@isimkayit.com

ns1.isimkayit.com    | 


   ns2.isimkayit.com

Copyright © 2005 - 2017 | Tüm hakları saklıdır.