Prestashop e-ticaret yazılımı kurulumu


PrestaShop, open source yani açık kaynak kodlu olarak dağıtılan, PHP tabanlı ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır. Şimdi prestashop kurulumuna bakalım. Prestashop sitesine (www.prestashop.com) girip prestashop indiriyoruz. Daha sonradan hostinginizin kontrol paneline giriş yaparak PrestaShop'un kurulabilmesi için gerekli olan bir MySQL kullanıcısı ve bu kullanıcıya tanımlanmış MySQLveritabanı oluşturun. İndirdiğimiz prstashop sürümünü rardan çıkarıyoruz. Daha sonra dosyalarımızı yükleyeceğimiz filezillayı açıyoruz.

prestashop kurulumu dosya yükleme


Açılan klasörlerimiz içerisinde public_html klasörünü açıp içindekileri siliyoruz. Rardan çıkardığımız prestashop dosyalarını public_html klasörü içerisine sürükle bırak yapıyoruz.

prestashop kurulumu dosya yükleme


Dosyalar yüklendikten sonra tarayıcıda sitemizi açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi prestashop kurulum ekranı geliyor.

prestashop kurulumu
Dil seçeneğini belirleyip next dediğimizde aşağıdaki gibi lisans sözleşmesi ekranıyla karşılaşıyoruz.

prestashop kurulumu lisans sözleşmesi

Lisans şartlarını kabul ediyorum seçeneğini seçip ilerlediğimizde sistemimiz ile prestashop arasındaki uyum denetlenip sonucu yeni gelen ekranda görünmektedir. Uyumluluk sorunu yoksa sonraki diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

prestashop kurulumu uyumluluk

Uyumluluk sorunu yoksa sonraki diyerek site bilgilerimizi gireceğimiz bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

prestashop kurulumu admin bilgileri


Site bilgilerimizi girip ilerlediğimizde veritabanı bilgilerimizi girip bağlantı kurulacak veritabanını belirleyeceğimiz ekran karşımıza çıkıyor.

prestashop kurulumu veritabani
Veritabanı bilgilerimizi girip sonraki dediğimizde, klasörler kontrol edilip bir eksik yoksa kurulum tamamlanıp aşağıdaki gibi ekran karşımıza çıkıyor.

prestashop kurulumu

Burada güvenlik nedeniyle silmemizi istediği “install” klasörünü silmeden “Mağazanızı yönetin” kısmına tıkladığımızda aşağıdaki gibi uyarı verecektir.

prestashop kurulumu uyarı

“install” klasörünü, tüm klasörleri yüklediğimiz filezilla içerisindeki klasörler arasından bulup silebiliriz.

prestashop kurulumu install uyarısı


“install” klasörünü silip “Mağazanızı yönetin” kısmına tıkladığımızda sitemize giriş yapıp, sitemizi tasarlayıp, yenilikler yapmaya başlayabiliriz.


Prestashop E-ticaret sistemlerinizde ucuz ve kaliteli hosting hizmetlerimizden yararlanarak e-ticaret sisteminizi kurabilirsiniz.


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Size en iyi deneyimi sunmak için web sitemiz tanımlama bilgilerini kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tanımlama bilgilerini kullanmamızı onaylarsınız.

Kabul Et ve Devam Et Daha Fazla Bilgi