Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

ICANN Nedir?

ICANN, İngilizce Internet of Assigned Names and Number sözcüklerinin baş harflerinden oluşmakta olan, Türkçe karşılığı ise "İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu" olarak bilinen ve kar amacı gütmeyen bir topluluk olarak tanımlayan kuruluş, internetin varlığının daha ileri seviyeye taşınarak devam ettirilmesini hedeflemektedir.

ICANN ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) Nedir?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN, İngilizce Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), internetin iş dünyası, teknik, akademik ve kullanıcı gruplarının geniş katılımıyla oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen bir özel sektör kuruluşudur. ICANN'ın görevi, interneti çalıştırmak değil, aksine, merkezi bir koordinasyon gerektiren teknik, idari ve politika geliştirme görevlerini koordine etmektir. İnternet alan adları sisteminin teknik yönetimini, IP adresi alanlarının tahsisini, protokol parametrelerinin belirlenmesini ve internet servis sağlayıcı (root server) sisteminin idaresini koordine etmekle görevlendirilmiş olan ICANN resmi olarak 30 Eylül 1998 tarihinde göreve başlamıştır. 25 Kasım 1998 tarihinde ABD Ticaret Bakanlığı ve ICANN arasında bir "Mutabakat Metni" imzalanmış ve böylece ICANN, ABD Hükümeti tarafından resmi olarak tanınmıştır. ICANN yönetiminin hukuki dayanağı 6 Kasım 1998 tarihinde yayımlanan Yönetmelik'tir.

ICANN Destek Kuruluşları, uzmanlık konuları bulunan ve üyelik temeline sahip birimlerdir. Uzmanlık alanlarına göre üç gruba ayrılmışlardır:

IP Adresleri Destek Kuruluşu (Address Supporting Organization-ASO): IP Adresleri Destek Kuruluşu, adından anlaşılacağı üzere, IP adreslerine ilişkin politikaları belirleyen bir birimdir.

Alan Adları Destek Kuruluşu (Domain Name Supporting Organization-DNSO): Alan İsimleri Destek Kuruluşu, internet alan adları sistemine ilişkin çalışmalar yapan bir birimdir.

Protokol Destek Kuruluşu (Protocol Supporting Organization-PSO): Protokol Destek Kuruluşu, bilgisayarlar arasındaki bilgi alış verişine izin veren ve internet üzerinden iletişimi sağlayan teknik standartları kolaylaştırmak amacıyla internet protokol numaraları üzerinde çalışan bir birimdir.

ICANN'ın İşlevi Nedir?

Tüm ineternet kullanıcılarının geçerli olarak ulaşılabilen bağlantılar bulması adına hizmet vermektedir. Yani bir diğer önemli işlevi de .com ya da .info gibi alan adlarının kontrolünü ve bunların yapısını denetlemektedir. Çok bilinen yanlış bir işlevi de vardır. O da çalıntı içerik işleri ya da spam trafik kontrolü ile ilgilenmesidir.

ICANN böyle bir durumla asla ilgilenmez. Genel anlamda ICANN içerikle değil de internet yapısı ve alt yapısının denetimi ile ilgilenir. Bu yüzden sitelerde yer alanlar hakkında pek çor bilgi sahibi de değildir. Kısacası internette bulunması muhtemel olan teknik sorunlar ile ilgilenmek ICANN’ın görevi olması muhtemeldir de denilebilir.

ICANN Çalışma Prensibi

ICANN, İnternet'in benzersiz tanımlayıcı sistemlerinin açık bir İnternet'te kararlılığını, esnekliğini ve birlikte çalışabilirliğini sağlamakla görevlendirilmiştir ve İnternet topluluğunun çeşitliliğini yansıtması gerektiği inancı üzerine kurulmuştur.

Bu sorumluluğu yerine getirmek için ICANN, daha fazla çeşitliliği teşvik etmeye ve süreçlerinde geniş, kapsayıcı katılımı desteklemeye kendini adamıştır.

ICANN Türkiye Ofisi İletişim Bilgileri :

Hakkı Yeten Cad. Selenium Plaza No:10/C K:10 34349 Istanbul, Turkey Tel: +90 212 999 6222

 


  • icann, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu, icann nedir
  • Bu dökümanı 353 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir