Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

.TR Domain Tescilini Güvenle Yapın!

TR Domain Başvuru

.TR ALAN ADI KAYDI NASIL YAPILIR?

alan-adı

.TR Alan adı kaydı için kurallar gereği, '.tr' uzantılı alan adları 'belgeli' ve 'belgesiz' olarak tahsis edilmektedir. Belgeli alan adları için iletilmesi gereken 'resmi' belgeler, almak istediğiniz uzantıya göre farklılık göstermektedir.

* Detaylı bilgi için lütfen sayfamızda belirtilen açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyunuz.


.TR alan adlarını tescil etme yetkisine sahip RESMİ KAYIT OPERATÖRÜ İSİMKAYİT.COM
Doğrudan .TR alan adlarınızı firmamız üzerinden güvenle tescil edebilir, soru veya sorunlarınızda bizimle hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Altyazıyı Aç
Belge Gerektirmeyen Alan Adları

.com.tr *

.net.tr *

.org.tr *

.gen.tr

.biz.tr

.info.tr

.web.tr

.name.tr

.bbs.tr *

.tv.tr *

* Gerekli Görüldüğünde Belge istenilebilir.

Belge Gerektiren Alan Adları

.gov.tr

.k12.tr

.edu.tr

.mil.tr

.kep.tr

.bel.tr

.pol.tr

.av.tr

.dr.tr

Belge Gerektiren .TR Alan Adları

.TR ALAN ADI TESCİLİ İÇİN BELGELER

Alan Adı Başvuru Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Alan adı sahibi kuruluşun en üst makamı tarafından verilen antetli kağıt üzerinde imzalı ve kaşeli izin belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

Bireysel başvurularda;
Kayıtlı olduğu ilin barosundan alınmış avukat olduğunu gösteren güncel belgenin veya bu belgenin noter onaylı sureti.
Avukat Kimliği ve T.C. Kimlik fotokopisi Hukuk bürosu veya avukatlık ortaklığı için yapılan başvurularda;
Büro veya ortaklıkta yer alan her bir avukatın kayıtlı olduğu ilin barosundan alınmış avukat olduğunu gösteren güncel belgeler veya bu belgelerin noter onaylı suretleri.
Şahsı, hukuk bürosunu veya avukat ortaklığını temsile yetkili kişi veya kişilerce yapılan başvurularda;
Kişi veya kişilerin şahıs, hukuk bürosu veya avukat ortaklığı adına ilgili işlemi yapmaya yetkili olduğunu ispatlayan belge.
".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir.
Alan adı sahibi kuruluşun T.C. Genel Kurmay Başkanlığı'ndan aldığı antetli kağıt üzerine hazırladığı imzalı ve kaşeli yazılı izin belgesini ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne göndermesi gerekmektedir.
Alan adını kullanacak üniversitenin rektörlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde, rektör ya da ilgili 1. derece imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.
Alan adını kullanacak belediyenin başkanı tarafından imzalı onay belgesinin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.
Alan adını kullanacak emniyet teşkilatının Emniyet Genel Müdürlüğü imzalı kaşeli onay belgesi göndermesi gerekmektedir.
Alan adı tescil etmek isteyen kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin, Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi'nin ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilmesi gerekmektedir.
TTB'nce talep edilen bazı dokümanların TTB'ne sunulması gerekmektedir. İlgili dokümanlar http://www.ttb.org.tr/drtr/ adresinde kullanıcılara sunulmuştur. Başvurusu bulunan alan adları TTB tarafından ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilir. Alan adı tahsisinde "önce gelen alır" prensibi geçerlidir.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılığı (KEPHS) yetkilendirme belgesi.
".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir.
Hepsini Göster

Size en uygun alan adı uzantısını bulun

GÜNCEL .TR DOMAİN FİYATLARI

Domain Uzantısı Kayıt Yenileme Transfer
.com.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.net.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.org.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.gen.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.biz.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.info.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.k12.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.bel.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.web.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.name.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.bbs.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 25.00 / Yıl
.tv.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.av.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.dr.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.edu.tr 10.00 / Yıl 10.00 / Yıl 10.00 / Yıl
.bel.tr 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl 51.00 / Yıl
.pol.tr 10.00 / Yıl 10.00 / Yıl 10.00 / Yıl

Siz sorun, biz cevaplayalım

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sadece Türkiye'ye (ülkemize) özel alan adı (domain) uzantısıdır. .TR alan adlarının tescili için bazı uzantılar (örnek: .gov.tr, .kep.tr gibi) bazı belgelere istinaden tescil edilebilmektedir.

.TR Alan adı kaydı için kurallar gereği, '.tr' uzantılı alan adları 'belgeli' ve 'belgesiz' olarak tahsis edilmektedir. Belgeli alan adları için iletilmesi gereken 'resmi' belgeler, almak istediğiniz uzantıya göre farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için lütfen Tıklayınız..

.TR alan adlarında domain transferi, bazı uzantılarda EPP (auth kod) transferi diğer domainler gibi yapılabilmekle beraber belge ile tahsis edilen uzantılar örnek (gov.tr, kep.tr) sorumlu değişiklik formu ile transfer yapılabilmektedir. Bu konuda domain hangi method ile transfer edileceğini kayıt operatörünüzden veya bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Tescil için ödeme işlemi sonrasında alan adı 5gün süre ile farklı kimselerin alan adını tescil etmesini önlemek adına rezerve edilir. Bu süreç içerisinde Alan Adı Yönetim panelimizden Belge Gönderme menüsü altına istenilen belgeleri sistemimize yüklemeniz gerekir. Bu süreç içerisinde belge yüklenmesi yapılmazsa sistemimiz siparişi iptal ederek ücretini kredi hesabınıza (açık hesap) ekler. Daha sonra bu hesabınıza eklenen bakiyenizi dilediğiniz zaman ürün ve hizmetlerimizde kullanabilirsiniz.

Tescil edilen alan adlarında değişiklik işlemi maalesef yapılmamaktadır. İptal işlemleri için, Domain bölümümüz ile iletişime geçerek domain iptalini sağlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde domaine ulaşamaz veya sonrasında geri alamazsınız. Domain iptal ve silme isteğinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

Nic.tr 23 MART 2020’de NicTR Ödeme ve başvuruya kapanmış bulunmakta olup 14/09/2022 tarihinde TRABIS tam olarak faaliyete geçerek nic.tr yetkilerini TRABIS' e devretmiştir. Trabis; kayıt işlemlerinin yine sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ülkemizde hosting ve alan adı sektöründe önde gelen ve firmamızın da içerisinde bulunduğu sadece 20 firma için Kayıt Operatörlüğü yetkisi verilmiştir. www.trabis.gov.tr web sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

TRABİS (“.tr” ağ bilgi sistemi), “.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veritabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistemdir. TRABİS'i kurmak ve işletmek veya belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde TRABİS'in üçüncü bir tarafça kurulması ve işletilmesini sağlamak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun görev ve yetkisi dahilindedir.

İnternet alan adına sahip olmak üzere gerçek veya tüzel kişiler, www.isimkayit.com web sitemizdeki üyelik bilgi formundaki verilere göre başvuruda bulunurlar. Başvuru bilgileri tam ve doğru olarak doldurulmaması halinde alan adı başvurusu kabul edilmez. Bu nedenle, ilgili mevzuatla belirlenen bilgi ve belgeler olmaksızın başvuru yapılamaz.

Alan adları tahsisinde “ilk gelen ilk alır” yöntemi benimsenmiş olup, herhangi bir alan adının rezerve edilmesi mümkün değildir.

İnternet alan adları satılabilir ancak İnternet Alan Adı satış işlemleri TRABİS’in faaliyete geçmesinden üç yıl sonra gerçekleştirilebilecektir. Satışın nasıl yapılacağı ile ilgili detaylar duyurulacaktır.

Alan adları devredilebilir, bunun için hizmet alınan Kayıt Kuruluşunun internet sitesinde yer alan ilgili formun tam ve doğru olarak doldurulması gerekir. Ayrıca mevzuatta belirtilen devir için gerekli belgeleri de iletmeniz gerekmektedir.

İnternet Alan adı sahibi, alan adından feragat edebilir. Feragat edilen günden itibaren alan adının kullanımı iki ay süreyle durdurulur. Bu süre içinde İnternet Alan adı sahibinin başvurusu üzerine tahsis işlemi yenilenir. Aksi halde İAA yeniden tahsise açılır.

TAKAL, mevzuata, kamu düzenine, ülke güvenliğine, genel ahlaka, sağlığa ve emniyete aykırıolma gibisebeplerle tahsisine izin verilmeyen adları listesidir

Tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş adlardan, şehir isimlerinden, internet kullanıcılarını aldatmaya yönelik olarak hazırlanabilecek finans kuruluşları ve devlet kurumları adlarını içeren, sahte internet alan adlarının tahsisini zorlaştırmak için bank, banka, finans, bakanlık gibi adlardan oluşan listedir.

Hala karar veremediniz mi?
Size yardımcı olmamı ister misiniz?

Sanal Dünya Kahramanı İKMAN