Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

.TR Alan Adı KATEGORİ 3 BAŞVURUSU UZALTILDI!

ÖNCELİKLİ DOMAİN TESCİL FIRSATINI KAÇIRMAYIN.


TRABİS
DOMAIN
ÖN BAŞVURU!

.TR ALAN ADINA DİREK GEÇİŞ HAKKINA SAHİP UZANTI SIRALAMASI NEDİR?

Eğer aşağıda belirtilen uzantılara sahip bir alan adınız varsa .TR uzantısı için direk Öncelikli Başvuru yapabilirsiniz.
Öncelik sıralaması aşağıda belirtilmiştir.
“kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr”

Eğer sizin alanadi.kep.tr uzantılı bir domaininiz mevcutsa bu alan adının .TR uzantısı direk sizin olacaktır. Çünkü önceliği en yüksek uzantı bu şekilde belirtilmiştir. Fakat .kep.tr uzantı sahibi .TR uzantılı alan adını istemediği taktirde öncelik hakkı sonraki uzantıya "av.tr" sahip olan domain sahibine geçecektir. Eğer o da istemezse bir sonraki sıradakine geçecek ve bu şekilde en son sıralamadaki domain sahibine kadar gidecektir.

.TR Başvuru İşlemi Nasıl Gerçekleştirilebilir?


 • Yukarıda belirtilen uzantılara sahip alan adlarından birine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Eğer bu alan adı uzantılarından birine sahip değilseniz ilerleyen süreçte bu Kategori 3 sonlandığı zaman ÖN BAŞVURU SİSTEMİ herkes için aktif edilecek olup, .TR DOMAİN ÖN BAŞVURUSU sayfamızı takip ederek aklınızdaki tüm domainleri tescil edebilme şansına sahip olursunuz.
 • Yukarıdaki uzantılara sahip domain sahipleri .TR uzantı geçiş için yapılacak olan başvuruları TRABİS web sayfasına belirtilen Resmi Kayıt Kuruluşlarını inceleyip dilediği Kayıt Kuruluşuna Örnek: isimkayit.com gibi başvuru yapabilirler.
 • .TR uzantılı alan adı başvurusu için "AKTİVASYON KODU" gerekmektedir. Bu Aktivasyon kodunu Kayıt Kuruluşları PAYLAŞMAK ZORUNDADIR!
 • Kayıt Kuruluşunuzdan aldığınız Aktivasyon Kodunuz ile beraber .TR Kategori 3 alanı için web sitemizden başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Gönderilen başvurular TRABİS tarafından 3 aylık başvuru toplama işleminin ardından 1 aylık değerlendirme süreci sonrası alan adı sahipliği Olumlu yada Olumsuz tarafınıza bilgi verilecektir.
 • Ön başvurunuz kabul edilse dahi TRABİS tarafından onaylanmadığında başvuru iptal edilir ve başvurunuz hakkında hak sahibi olamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.
 • Kategori 3 Ön Başvuru ve Tescil ücreti başvuru sırasında müşterilerden tahsil edilecektir.
 • Kategori 3 Ön başvuru sonrasında domain adınıza tescil edilmediği zaman ön başvuru hizmet ücreti sizden kesilerek sadece tescil ücreti hesabınıza geri iade edilecektir.
 • Kategori 3 Ön başvuru yapmanız alan adının adınıza tahsis edileceği anlamına gelmemekle beraber sadece kayıt önceliğiniz olacaktır. Kayıt önceliği sıralaması yukarıda paylaşılmıştır.
 • Kategori 3 Ön başvuru süresi tamamlandıktan sonra TRABİS yukarıda belirtilen sıralama doğrultusunda .TR alan adlarını yeni sahipleri ile buluşturacaktır.

.TR uzantılı alan adlarında ön kayıt nasıl işliyor?


14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlamış olan “.tr” tahsis sürecinde, alan adı sahibi olup belirli şartları sağlayan kişilere öncelik tanınacak ve bu sürecin sonunda ilk gelen ilk alır kuralı işletilecektir. Öncelik süreci 3 kategori halinde yürütülmektedir. 1. Kategori dışındaki “.tr” yapısındaki alan adları tahsis işlemleri kayıt kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.
1. Kategori : “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr”, “k12.tr” uzantılı alan adlarından 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle tahsisli olanların, sayılan uzantılar için hiyerarşik sıra göz önünde bulundurularak (alan adlarının aynı olması durumunda önce sayılan uzantıya öncelik verilmiştir) “a.tr” yapısındaki alan adları tahsislerinin TRABİS tarafından ücretsiz ve otomatik olarak tahsis edildiği kategoridir. (Bu süreç Tamamlanmıştır.)
2. Kategori : 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşlarına “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisi için öncelik verildiği kategoridir. 1. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 2. Kategori süreci başlayacak ve 2 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 3 aylık bir periyotta tamamlanacaktır. (Bu süreç Tamamlanmıştır.)
3. Kategori : : “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarından 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli bulunanlara önceliğin verileceği kategoridir. 2. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 3. Kategori süreci başlayacak ve 3 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 4 aylık bir periyotta tamamlanacaktır. Başvuruların öncelikli olmasının tahsis sürecine etkisi olmayacak yukarıda sıralanan hiyerarşik yapı göz önünde bulundurularak tahsisler gerçekleştirilecektir (.com.tr ve .gen.tr alan adları için belirtilen süre içerisinde başvuru yapılması halinde a.com.tr sahibine öncelik verilecektir). (Bu süreç 14 Şubat 2024 tarihinde başlamıştır.)

Örneğin ; "ornek.av.tr" alan adına sahip bir kullanıcı, "ornek.tr" domain kaydı için önceliğe sahiptir ve .TR domain kayıt hakkı ilk olarak kendisine sunulacaktır. Eğer "ornek.av.tr" domain sahibi ".tr" alan adı için başvuru yapmaz ise öncelik, "ornek.com.tr" alan adına sahip kişiye geçer. Bu önceliklendirme diğer .TR uzantılı alan adları arasındaki hiyerarşiye göre ilerler.

 • -kep.tr
 • -av.tr
 • -dr.tr
 • -com.tr
 • -org.tr
 • -net.tr
 • -gen.tr
 • -web.tr
 • -name.tr
 • -info.tr
 • -tv.tr
 • -bbs.tr
 • -tel.tr

 • Eğer bu uzantı sahiplerinden hiçbirisi .TR alan adını kayıt etmez ise, kayıt hakkı ilk başvuran kişiye geçer ve ilk gelen ilk alır kuralı işletilir. Bu sebeple yukarıdaki uzantılardan birine sahip olmanız, .TR ön siparişi verdiğiniz alan adının kayıt sürecinde şansınızı artıracaktır.
  Ön siparişinizin başarılı olması durumunda, .TR uzantılı alan adınızı tahmini olarak 2024 yılı içerisinde kullanmaya başlayabileceksiniz.


  * ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME :

  Değerli müşteri ve ziyaretçilerimiz, 3. Kategori geçiş başvuruları sonlandırması 14 Mayıs 2024 tarihine kadar yapılacak olup, 14 Haziran 2024 de başvuru sahiplerine başvuruları hakkında olumlu veya olumsuz bilgilendirme tarafımızca yapılacaktır. 14 Şubat 2024 - 14 Mayıs 2024 tarihleri arasında başvurularınızı yapabilirsiniz.
  14/05/2024 tarihinde TRABİS'in aldığı karar ile 3.Kategori Ön Başvuru Süreci 07 Ağustos 2024 tarihine kadar uzatılmıştır.

  EN SIK SORULAN SORU ve CEVABI :

  14 Şubat 2024 saat 00:00:01 de ilk isteği gönderen domainin hakkını alıyor mu?
  - Hayır. Başvurular yukarıdaki sıralamada belirtilen domain uzantılarına göre yapılmaktadır. 25 Ağustos 2023 tarih ve öncesinde .TR uzantılı domain sahipleri için 3. Kategori ön başvurusu olup 25 Ağustos 2023 ve sonrasındaki .TR uzantılı domain sahipleri başvuru YAPAMAZ!

  25 Ağustos 2023 ve sonrasında tescil edilen .TR uzantılı domainler dahil olmak üzere daha önce hiç .TR uzantılı domain sahibi olmayanlar için Ön Başvuru tarihleri daha sonra belirtilecektir. Lütfen işlem yapılırken bu bilgilendirmeye dikkat edilmesini rica ederiz.


  * ÖNCELİKLİ DOMAİNLERE AİT .TR 3. Kategori ÖN BAŞVURUSU 07 Ağustos 2024 tarihine kadar uzatılmıştır.


  İsim Kayıt olarak ilginizden dolayı teşekkür ederiz.


  TR Domain Başvuru