Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Belgesiz .TR Domain Tescil Ön Başvurusu

Artık Belgesiz Com.TR, Net.TR, Org.TR Domain Tescili Yapabilirsiniz. Düşündüğünüz Alan Adlarını Kaçırmayın!


Belgesiz TR
DOMAIN
ÖN BAŞVURU!

Belgesiz TR Domain Başvuruları Başladı.

Geçtiğimiz yıl Nic.TR bazı domain uzantıları haricinde diğer .TR domain kayıtlarının yönetimini TRABİS'e devrettiğini duyurmuş ve .TR uzantılı domain kayıtlarının yapılabilmesi için gerekli şart ve alt yapılarının uygunluğunu onayladığı 20 firmaya "Kayıt Operatörü" yetkisi vermiştir. İsim Kayıt olarak firmamız "Kayıt Operatörü" olmaya hak kazanarak Nic.TR ve TRABİS tarafından akredite edilmiştir.

TRABİS tamamen faaliyete girerek önceden belge ile tescil edilebilen domainleri belge gerektirmeden tescil edilebilmesini sağlamıştır. TRABİS'e geçtikten sonra com.tr, net.tr, org.tr gibi uzantıların tescillerinde oldukça yoğunluk olacağı beklenildiğinden yoğunluğu azaltmak amacıyla Ön Başvuru hizmeti devreye alınmış ve belgesiz .Com.TR, .Net.TR, .Org.TR domainlernin tescili için ön başvuru sistemini devreye almıştır.

trabis backorder

Belgesiz .TR Ön Sipariş Şartları Nelerdir?


 • www.isimkayit.com TR Ön Sipariş sayfamızdan düşündüğünüz alan adını sorgulayıp ön sipariş verilerek ödeme yapılması gerekmektedir.
 • Ödemenizin ardından başvurunuz alınarak ön başvuru listesine eklenecek ve TRABİS faaliyete girdikten hemen sonra sistemimiz üzerinden TRABİS'e otomatik olarak gönderilecektir.
 • Ön sipariş kaydı yaparken domain whois bilgilerinin güncel ve doğru tutulması müşterinin sorumluluğunda olduğunu ve eksik-hatalı whois kayıtlarından dolayı domainin tescil edilemeyeceğini müşteri kabul eder.
 • TRABİS devreye alındığında ilk önce ön başvurular değerlendirilerek başvuru sırasına göre tescil edilecektir.
 • Belgesiz ön siparişler her ne sebeple olursa olsun iptal edilemez ve devredilemez.
 • Müşteri, TRABİS Tescil Politikaları ve Prosedürlerine bağlı olunmak zorundadır.
 • Tüm müşteriler, Ön Siparişlerinin canlı kayıtlar olmadığını kabul eder ve bu nedenle İsim Kayıt, herhangi bir domainin kesinlikle kaydedileceğini garanti edemez. Genel Kullanılabilirlik Ön Sipariş döneminde yapılan tüm başvuruların riski müşteri'ye aittir ve İsim Kayıt, Genel Kullanılabilirlik sırasında güvence altına alınmayan domainlerden sorumlu tutulamaz.
 • TRABİS başvuruları inceleyerek uygun olduğunu düşündüğü domainleri ve başvuru sahiplerini değerlendirerek tescil edilmesine karar ve iptal etme yetkisine sahip olacaktır.
 • Ön başvurunuz kabul edilip TRABİS tarafından onaylandığında başvurduğunuz domain adınıza tescil edilecek ve tescil bilgisi tarafınıza iletilecektir.
 • Ön başvurunuz kabul edilse dahi TRABİS tarafından onaylanmadığında başvuru iptal edilir ve başvurunuz hakkında hak sahibi olamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.
 • Ön Başvuru ve Tescil ücreti başvuru sırasında müşterilerden tahsil edilecektir.
 • Ön başvuru sonrasında domain adınıza tescil edilmediği zaman ödemiş olduğunuz tescil ücreti www.isimkayit.com web adresimizde bulunan hesabınıza kredi bakiyesi olarak eklenecektir. Nakit olarak geri iade yapılmayacaktır.
 • Ön başvuru yapmanız alan adının adınıza tahsis edileceği anlamına gelmemekle beraber sadece kayıt önceliğiniz olacaktır.
 • Ön başvuru süresi tamamlandıktan sonra TRABİS artık ilk gelen alır mantığı ile ön başvuruları kaldırarak herkes tescil edilmemiş diğer domainleri tescil etme hakkına sahip olacaktır.

Belgesiz .TR Ön Başvuru Sistemi Hangi Domain Uzantılarını Kapsamaktadır?


TRABİS devreye alındıktan sonra Ön Başvurular sadece .com.tr, .net.tr ve .org.tr uzantılarını kapsamaktadır. Diğer domain uzantıları (belge istemeyen) ön başvuru alınmayacak olup ilk gelen mantığı ile tescil edilebilecektir. Ön Başvuru kısa bir süre sadece oluşabilecek yoğunluğu azaltmak için uygulanmaktadır.

Belgesiz TR Domain Ön Başvurusu için Komisyon veya Hizmet Ücreti Alıyor musunuz?


HAYIR, Sadece ön başvuru sırasında normal .TR tescil fiyatları baz alınarak domain tescil ücreti alınmaktadır. Eğer ön başvuru herhangi bir nedenle kabul edilmezse ücretiniz www.isimkayit.com web adresimizdeki hesabınıza kredi bakiyesi olarak geri iade edilir ve siz de bu bakiyeyi dilediğiniz ürün ve hizmetlerimizde kullanabilirsiniz. Nakit olarak geri iade yapılmamaktadır.

Belgesiz TR Domain Ön Başvurusu Kesin Tescil Edilir mi?


Tescil onayı TRABİS tarafından yapılmaktadır. TRABİS uygun gördüğü taktirde adınıza tescil işlemi yapılabilir, fakat kesinlikle tescil edebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Aynı domaini bir ya da birden fazla kişi tescil etmek isteyebilir. TRABİS karar merciidir.

TRABİS Nedir ?


“.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistemdir. BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) tarafından yönetilmektedir.

tr backorder

TRABİS Faliyete Girdikten Sonra Belgesiz ve Belgeli Tescil Edilebilecek Domain Uzantıları Nelerdir?

BELGESİZ TESCİL EDİLEBİLCEK DOMAİN UZANTILARI : COM.TR, NET.TR, ORG.TR, NAME.TR, BİZ.TR, İNFO.TR, GEN.TR, WEB.TR, TV.TR

BELGE GEREKTİREN DOMAİN UZANTILARI: GOV.TR, MİL.TR, DR.TR, AV.TR, K12.TR, POL.TR, BEL.TR, EDU.TR