Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Alan adı sürem doldu ne yapmalıyım?

Öncelikle alan adımızın süre sonuna gelmeden önce yenilenmesi gerekmektedir.
Alan adınızda yaşanacak olan iletişim sorunları vb. sebeplerden dolayı oluşacak işlemlerden yenileme işlemlerinde sorun yaşanabilmektedir.

Alan adı süreç ve dönemleri

 • Renew Grace Period ( Yenilenebilir Dönem )

 • Redemption Grace Period ( Kefaret Ödeme Dönemi )

 • Pending Delete ( Silinme Dönemi )


Renew Grace Period(
Yenilenebilir Dönem)

Alan adı yenilenmediği
takdirde ilk olarak Renew Grace Period(Yenilenebilir Dönem) dönemine girmektedir. Dilerseniz alan adı tescil ücretini ödeyerek bu dönemde alan adınızı tekrardan yenileyebilirsinz. Bu süreç alan adı süresi bittikten sonra 20 gündür. Bazı domain uzantılarında Grace döneminde 89TL ücret alınmaktadır.  (domain bitiş süresinin ardından sonraki 19.gününe kadar.)


Redemption Grace Period(Kefaret
Ödeme Dönemi)

Alan adınızı
Renew Grace Period(Yenilenebilir Dönem) yenilenme fırsatını kaçırdıysanız 30 gün cezalı durumuna düşer ve Redemption Grace Period(Kefaret Ödeme Dönemi) döneminde belirli bir ücret karşılığı ödeyerek tekrardan satın alabilirsiniz. Bu fiyatlandırma ICANN firmaları tarafından belirlenmektedir ve tek seferlik genelde ortalama 100$ + Alan adı yenileme ücreti talep edilmektedir. Bazı registerlar bu fiyatın üzerinde talep edebilir. 100$ belirleyici bir rakam değil sadece yaklaşık bir rakam olduğu da unutulmamalıdır.Pending Delete(
Silinme Dönemi)

Alan adınızı Redemption Grace Period(Kefaret Grace Dönemi) bu zaman dilimin de bile alınmadığı takdirde 5 günlük silinme evresine girer.Bu dönemde alan adı hiçbir şekilde yenilenemez ve kayıt edilemez. Bu sürecin sonunda alan adı tüm dünya tarafından kayıt edilebilir duruma düşer ve başkaları tarafından kayıt edilebilir. Eğer alan adınıza backorder tanımlaması yapılmışsa kayıt edilebilir duruma düştüğü an alan adı kaybedilebilir.

 


Alan adı silinme süreçlerinin özet tablosu aşağıdaki şekildedir;

 

Renew Grace Period ( Yenilenebilir Dönem )

 • Sadece Alan Adı Sahibi Yenileyebilir

 • Alan adı yenileme ücreti tahsil edilir. *Bazı domain uzantılarında bu süre içerisinde 89TL ücret alınabilmektedir.

 • Alan adı süresi bittikten sonraki ortalama 20 günlük süreçtir.

 

Redemption Grace Period ( Kefaret Ödeme Dönemi )

 • Sadece Alan Adı Sahibi yenileyebilir.

 • ICANN tarafından belirlenen kefaret ücreti ( Ortalama 100$ ) + Alan adı yenileme ücreti tahsil edilir.

 • Renew Grace Period süresini geçtikten sonra ortalama 30 günlük süreçtir


Pending Delete ( Silinme Dönemi )

 • Bu süreçte alan adı hiçbir şekilde kayıt edilemez ve yenilenemez

 • Bu süreç ortalama 5 gündür bu sürecin sonunda alan adı Available(Müsait) durumuna düşer ve tüm dünya tarafından kayıt edilebilir.


Not : Makalede belirtilen tüm dönem ve tarihler 25/02/2012 tarihinde ICANN.org tarafından yayınlanan “Life Cycle of a Typical gTLD Domain Name” tarihli makaleden alıntılanarak belirtilmiştir. Bu makale sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır ICANN tarafından bu tarihler değiştirilebilir. Bu makaleye istinaden yaşanan herhangi bir durumda firmamız sorumlu değildir. ICANN'a bağlı domain registerler tarafında kendilerine özel kural tanımlayabilirler. Bu kurallara göre domain cezasız alınabilecek süre 20 gündür. Fakat bu süre içerisinde Grace mod gecikme bedeli domain yenilemesine ek olarak tahsis edilir. Daha Kefaret ödeme dönemine girer ve sonrasında yenileme yapılmak istenildiğinde cezalı olarak belli bir süre daha domain yenileme hakkınız olur. Bu sürede geçtiğinde artık sizde yenileyemeyebilir ve domaini kaybedebilirsiniz.

* Alan adı yenileme kuralları her domain uzantılarına göre farklı olabilir. Alan adı yenileme kuralları için hizmet alınan firma ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 


 • alan adı yenileme, grace period, Redemption period, Pending Delete, alan adı süresi yenileme, yenileme süreci, silinme süreci, icann, domain, domain kayıt süresi, domain süresi, domain tescili
 • Bu dökümanı 180 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir