Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Backlink

 

Google’ın sıralama faktörü olarak kullandığı 200’den fazla algoritmanın içinde, ağırlığı en yüksek 3 algoritmadan birinin; backlink olduğunu biliyor muydunuz?

Yüksek sayıda kaliteli geri bağlantı içeren sayfaların, arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer alma eğiliminin arkasındaki en önemli faktördür.

Backlink Nedir?

Backlink, web siteleri arasında yürütülen bir iş partnerliği sayılabilir. Temel tanımı ile backlink; bir siteden başka bir siteye verilmiş olan bağlantıdır. Diğer bir deyişle bir internet sitesinde başka bir internet sitesinin linkinin yayınlanmasıdır. Bu yöntem ile siteler birbirlerine referans olur, kullanıcılara bağlantıya konu olan site önerilir, bağlantı almış olan site ise hem verilen linke tıklayanlar üzerinden yeni ziyaretçiler kazanır hem de arama motoru algoritmalarında değeri artarak artı puan kazanır.

Backlink Türleri Nelerdir?

Web siteniz için bir backlink çalışmasına başlamadan önce backlink türlerini tanımakta fayda vardır. Backlink alma işlemlerinizde backlink türlerini ve ne işe yaradığını bilerek hareket etmek web siteniz için yararlı olacaktır.

Dofollow Link : Başka bir web sitesinden alındığında web siteniz için yarar sağlayan, kendi sitenizden başka bir siteye verdiğinizde ise backlink verdiğiniz siteye yarar sağlayan linklerdir. Dofollow linkler için rel=” ” etiketi oluşturmanıza gerek yoktur. Verdiğiniz linkler robotlar tarafından dofollow link olarak algılanır.

Google, bir bağlantının kalitesini belirlemek için sitelerdeki içerikleri dikkate alır. Sitenize gelen bağlantılar diğer sitelerden dofollow link olarak geldiğinde ve bu sitelerin sitenizle ilgili içeriği olduğunda, bu gelen linklerin sitenizle daha alakalı olduğu kabul edilir. Gelen bağlantılar, ilgisiz içeriği olan sitelerde bulunursa, daha az alakalı sayılırlar. Gelen bağlantıların alaka düzeyi arttıkça, kalitesi de artar.

Nofollow Backlink : Web sitesi başka bir siteye bağlanırken rel=”nofollow” etiketiyle bağlandığında oluşan backlinklerdir. Arama motorları tarafından takip edilmeyen backlinkler, bağlanan sitelere bir katkıda bulunmadıkları için sayfanın sıralamasıyla ilgili olarak yararlı değildir. Ancak Google, 1 Mart 2020 itibariyle nofollow link kullanımının SEO ya olan etkisini değiştireceğini açıkladı.

Nofollow etiketi; Google gibi arama motorlarının web sitenizdeki bağlantıları takip etmemesi için eklenen bir etikettir. Web sitenizde nofollow etiketi kullanarak verdiğiniz backlinkler, arama motoru botları tarafından takip edilmez ve backlink verilen web siteye herhangi bir değer katmaz.

Bu özelliği, rel=”nofollow” bir sayfaya bağlamak istediğiniz ancak sıralama puanının başka bir sayfaya geçirme de dahil olmak üzere herhangi bir değer ima etmek istemediğiniz durumlar için bu özelliği kullanın.

Nofollow Etiketi Kullanımı:   <a href="https://www.ikwebtasarim.com" rel="nofollow"> İkweb Tasarım</a>

Sponsored (Sponsorlu) Backlink  : Sponsored etiketi bir backlink için ödeme yapıldığı, ücretli sağlanan backlinkler için eklenen etikettir ve “nofollow” etiketiyle birlikte de kullanılabilmektedir. Reklam içerikli metin ve banner reklamlar için bu etiketi tercih edebilirsiniz.

Sponsored Etiketi Kullanımı: <a href=//www.ikwebtasarim.com" rel="sponsored"> İkweb Tasarım</a>

Birçok web site yöneticisi şimdiye kadar reklam linkleri için rel= “nofollow” kullandılar.

Google, mevcut bağlantılarınızı değiştirmeniz gerekmediğini, ancak uygun olduğunda yeni yöntemi kullanmaya başladığınızı söylüyor. Açıkça bir reklam veya sponsor olan her bağlantı, yukarıda açıklandığı gibi “sponsored” veya “nofollow” kullanmalıdır. Genellikle “sponsored” kullanılması tercih edilir, ancak “nofollow” da kabul edilebilir.

UGC Backlink : Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik anlamına gelir ve UGC özellik değeri, yorumlar ve forum gönderileri gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik içindeki linkler için önerilir. UGC etiketi yine nofollow etiketiyle birlikte kullanabilmektedir.

Ugc Etiketi Kullanımı: <a href="https://www.isimkayit.com" rel="ugc"> İSİMKAYIT </a>

Yine kodunuzu değiştirmek ve yazılımınızda değişiklik yapmanızı sağlamak için acele etmeniz gerekmez. Ancak yine de yorumlar bölümü için yazılımınıza bu etiketi varsayılan olarak eklemeyi düşünmelisiniz.

"Kaliteli geri bağlantılar web sitenize daha kaliteli trafik çekmenizi, sitenizin arama sorgularıyla daha alakalı hale gelmesini sağlar. Sahip olduğunuz kaliteli backlinklerin sayısı, web sitenizin arama motorlarındaki popülerliğini belirler."

Backlink Alma Yolları Nelerdir?

- Bir başka siteden, kendi siteniz için tanıtım yazısı alarak

- Ufak, önemsiz ve paravan internet siteleri oluşturup link vererek

- Özellikle önemli blog yazarlarının, metinlerinin altına yorum atarak

- Bloggerlardan internet sitenizi konu alan makale yazmalarını isteyerek

  En önemli backlink’in sizin temasınız olmaksızın, başkası tarafından beğenilerek backlink yapılması olduğunu unutmamak gerekir, aksi taktirde kendi inisiyatifinizi kullanarak backlink yapmak bazı sıkıntılar meydana getirebilir. Bunlardan bir tanesi ve en muhtemel olanı spam olarak imgelenmesidir. Arama motorları, her geçen gün sitelere verilen linkler için değerlendirme kriterlerini değiştirmektedir. Bu yüzden, yakın gelecekte internet sitesi adresine başka bir siteden link aracılığıyla gelecek olan kullanıcıların davranışları bile önem arz edecektir. Bu kullanıcıların yalnızca sitenize giriş yapması yeterli kalmayıp, sitede geçirdiği süre, başka sayfaları ziyaret edip etmemesi gibi etmenler de büyük önem taşıyacaktır. Bu yüzden internet sitesi hazırlarken, backlink hususu gözden kaçırılmaması gereken bir husus olacaktır.

Backlink Almanın Önemi?

- Google’a içeriğinizin bilgilendirici ve arama sorgularıyla alakalı olduğuna dair sinyaller gönderen geri bağlantılar, sitenizin arama görünürlüğünü, organik sıralamasını önemli ölçüde iyileştirir.

- Geri bağlantılar, kullanıcıların web sayfanıza yönlendirilen bağlantıya tıklamalarıyla sitenizin trafiğini ve marka bilinirliğini önemli ölçüde artırabilir. Bu, diğer web sitelerinden gelen yönlendirme trafiğinin genellikle hedefli olduğu ve hemen çıkma oranının düşük olduğu anlamına gelir.

- Gelen bağlantılar, web sitenizin arama motorları tarafından indekslenme işlemini yani taranarak dizine eklenmesini hızlandırır. Google botları, mevcut web sitelerinden gelen geri bağlantıları izler ve değerlendirmeye alır. Geri bağlantıları olmayan yeni web sitelerinin arama motorları tarafından keşfedilmesi haftalar alabilir.

- Diğer tüm sıralama faktörleri sabit tutulduğunda tek backlinki olan bir site, arama sonuçlarında hiç backlinki olmayan siteden daha üst sıralarda yer alır. Siteniz ne kadar çok kaliteli geri bağlantı kazanırsa, rakiplerinizi geride bırakma ve potansiyel müşteriler edinme şansınız o kadar yüksek olur.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Arama motorları tarafından, sitenize verilen referanslar olarak değerlendirilen backlinkleri hangi yollar ile aldığınızda oldukça önemlidir. Doğal yollar ile alınmayan, güvenilir olmayan backlinkler, sitenize yarardan çok zarar verebilir. Zarar vermenin boyutları sitenizin banlanmasına kadar varabilir.

Backlink çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alınan backlinklerin değeridir. İçerikleriniz ile alakalı, kaliteli web sitelerinden backlink almaya özen gösterilmelidir.

Backlink çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, linklerin kalıcı olmasıdır. Belirli bir süre için alınan linkler, geçici olarak sitenizi üst sıralara taşıyabilir ancak daha sonra ortadan kalkmalarıyla birlikte siteniz yeniden eski konumuna dönecektir. Aynı zamanda birbiri ile alakasız yüzlerce link almış sitelerden de backlink alırken iki kere düşünmenizde fayda var.

Bu tip analizleri en ideal şekilde ücretli olarak satın alabileceğiniz backlink sorgulama araçlarıyla yapabilirsiniz. Backlink sürecine başlamadan önce doğru bir strateji izler ve doğru araçları kullanmaya karar verirseniz başarıya çok daha kısa sürede ve risksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Backlink Sorgulama Siteleri

aHrefs Sitesi: Bu site özellikle SEO ajanslarının ilgisini çekebilecek grafik raporları sunuyor. Ücretli bir site olan Ahref, ücretsiz versiyonunda sadece 100 sonuç gösteriyor. Detaylı raporu ve analizleri ise size çok yarar sağlayabilecek özelliklere sahip.

Open Site Explorer: Bir bağlantının Pr değeri, linklerin nofollow özellikleri ve anchor text değeri bu site ile kolaylıkla ulaşılabilir bir özelliktedir. Page Autority ve Domain Autority değerlerini de içermesi sitelerin gerçek değerlerinin ortaya çıkarılmasında oldukça etkili olur. PRO üyelik ile sosyal medya üzerinde oluşan verilere de ulaşmanız mümkün olur.

Majestic SEO: Bu sitenin en önemli özelliği geçmişe yönelik analizleri ile yarar sağlamasıdır. Historical Data ile Fresh Data özellikleri sayesinde kapsamlı bir backlink analizi yapmaya fırsat tanıyor. Güncel veriler ile geçmiş veriler arasında bağlantılar kurarak backlink stratejisi geliştirme konusunda büyük faydalar sağlar.

Cognitive SEO: Bu site kendisini bir backlink sorgulama sitesi yerine backlink denetim aracı olarak konumlandırıyor. Site backlink sorgulama siteleri arasında kullanışlı ara yüzü ile dikkat çekiyor. Sitenize ve rakip siteye ait bilgileri girdiğinizde anlaşılır ve detaylı bir analiz raporunu size sunuyor. Sonuçlarla ilgili ayrıntıları anlık olarak alabilme olanağı tanımasıyla da öne çıkan bir sitedir.

Link Research Tools: Bu sitenin en önemli özelliklerinden birisi hızlı ve basit analizler yapıyor olmasıdır. SEO uzmanlarını ve analiz yapan kişileri gereksiz ayrıntılarla yormadan raporlar üretiyor. 53 farklı kaynaktan bilgi toplayarak ihtiyaç duyulan bilgilerle veri tabanı oluşturuyor.

Geri bağlantıların popüler olmasının en büyük sebebi web sitelerinin SEO’sunu geliştirmeleridir.  Sitenizi bu gibi seo işlemleri ile geliştirmek istiyor ve bunu profesyonel bir ekiple birlikte yapmak istiyorsanız İSİMKAYIT hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 


  • Backlink Nedir, Dofollow Link, Nofollow Backlink, Sponsored Backlink, UGC Backlink
  • Bu dökümanı 85 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?