Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

İlk Gelen Alır... Com.tr - Net.tr - Org Tr

Alan adı tescil işlemlerinin Nic.tr den TRABİS'e devriyle birlikte popüler alan adı uzantıları olan com.tr - net.tr ve org.tr artık belgesiz olarak kaydedilebilecektir. TRABİS'in yeni sisteminde "ilk gelen alır" kuralı ile işlem yapılacaktır. Belgesiz olan tr uzantılı domain almak için İSİMKAYIT Ön Başvuru Sistemini kullananlar daha avantajlı olacaklardır. Şimdi aklınızdaki alan adlarının Ön Başvurusunu yapın ve istediğiniz Tr uzantılı (com.tr- net.tr - org.tr) alan adınıza belgesiz olarak sahip olun.

TRABİS belgesiz alan adı tescillerini "ilk gelen alır" kuralına göre gerçekleştirilecek. Bu nedenle de öncelikle belgesiz olarak satın alım yapmak isteyenler alan adı sağlayıcılarından sorgulama yaparak bir Ön Başvuru sürecine tabi tutulacak. Bu ön sipariş süreci ile satın alınmak istenen alan adı rezerve edilecek, tescil süreci başladığında ise rezerve eden kişi adına alan adları tahsis edilecek.

Eğer alan adı tahsisi uygun bulunmazsa alan adı tutarı satın alan kişiye iade edilecektir. Eğer bir domain için birden fazla rezerve başvurusu var ise, ilk talep eden, ön başvuruyu doğru ve eksiksiz bilgileriyle yapan satın alma hakkına sahip olacak.

Com.tr - net.tr ve org.tr alan adlarının alınması bu şekilde gerçekleşiyor. Uygun domain adınızı belirleyerek kolayca bu alan adları Ön Başvuru gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, güvenilir bir alan adı sağlayıcısından bu işlemi yapmanız gerekliliği olacak. Özellikle .TR uzantılı alan adlarının kurumsal veya kişiye özel alan adları olduğu düşünüldüğünde güvenilir bir alan adı sağlayıcından domain kaydınızı gerçekleştirmeniz yüksek önem arz etmektedir. İSİMKAYIT bu anlamda tr alan adı kayıtlarınız için size tam destek sağlıyor. Üstelik kendine ait veri merkezi bulunan İSİMKAYIT'la alan adı tescili, hosting, SSL, sunucu gibi tüm hizmetlerinizi tek bir sağlayıcı üzerinde güvenle ilerletebiliyorsunuz.

Belgesiz .com.tr alan adlarını almak yapmanız gereken .com.tr uygun alan adınızı belirlemek ve hizmet sağlayıcınızın domain sorgulama ekranından bu alan adının uygunluğunu sorgulamak. Sorgulamanızın ardından eğer alan adı kullanımı uygunsa kolayca satın alma ekranına geçerek com.tr uzantılı alan adınız için  Ön Başvuru yapabilirsiniz. 

Yalnız hatırlatmamız gereken bir konu daha var. Haksız veya uygunsuz alan adı kullanım konularında UÇHS başvurularının yapılabileceği göz önünde bulundurularak bu satın almalar yapılmalı. Aksi halde satın aldığınız alan adı için uygunsuz kullanım ile itiraz başvurusu yapılabilir.


  • TRABIS, ön başvuru, Alan adı kaydı
  • Bu dökümanı 288 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir