Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Domainim Neden .COM Uzantılı Olmalı?

Alan adı (domain), insanların web sitelerine ulaşmak için kullandığı google.com şeklindeki adresler olarak tanımlanır. Kısaca bir web sitesinin adı şeklinde de açıklanabilir.  İnternete adım atarken kimliğiniz olacak alan adı kadar uzantısı da çok önemlidir. Hedef kitlenizi belirleyip buna uygun hareket etmelisiniz.

Dünya genelinde geçerli bir domain almak istiyorsanız üst düzey bir alan adı uzantısını tercih etmeniz çok önemli bir husustur. Alan adınızın içerdiği anahtar kelime, özel isim ya da marka isminiz, internet ortamında erişilebilirliğinizi fazlasıyla arttırmaktadır. Bununla beraber bir domainin kalitesi yalnızca içerdiği isim ya da kelimelerle ölçülmemektedir. Almak istediğiniz domainin isminin .COM uzantısıyla alınmış olması prestiji de beraberinde getirecektir. Tüm Dünya’da geçerli bir uzantı olan .COM domaini satın almak arama motorlarının doğrudan ilgisini çekecektir. Yıllar geçtikçe değerini katlayan domain uzantısı .COM, Dünya’nın en çok tercih edilen domain uzantısıdır. Bu durumla beraber .COM uzantılı domain satın almak gün geçtikçe daha zor hale gelecektir çünkü bu düzeyde prestijli bir domain uzantısı .COM’un hep tercih edilmesi demek bu uzantıda üst düzey alan adlarının tükenmesi anlamına gelmektedir. .COM uzantılı domain almak hem anlık olarak hem de gelecek için büyük bir avantaj anlamına gelmektedir.

- .COM Dünya’da en çok tercih edilen domain uzantısıdır.

- Web sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex vb.) ön sayfalarda listelenmesine doğrudan katkı sağlar.

- İnsanlar bir web sitesini ararken akıllarına gelen ilk uzantı .COM’dur. (Arama yaparken domainadı.com olarak arama tercih edilmektedir.)

- Global çapta en fazla geçerliliğe ve önceliğe sahip domain uzantısıdır.

- Değerlenme oranı en yüksek domain uzantısı .COM’dur.

Bütün bu avantajların yanı sıra bir domainin temel hedefi, marka, ürün, isim vb. hakkında ön bilgiyi vererek kullanıcı tarafında bir düşünce uyandırmak olmalıdır. Domain, hedef kitle tarafından ilk görüldüğü andan itibaren ürün veya hizmet hakkında ön bilgi vermesi esas olmalıdır. Bu sebepten dolayı domain alırken uzantının yanı sıra domain ismi de fazlasıyla önemlidir. Domain sorgulaması yapmadan önce domainde geçen ismin arama motorlarındaki aranma hacmi mutlaka araştırılmalıdır.

Diğer bir yaklaşımla günümüzde popüler olan büyük markaların neredeyse tamamının .COM uzantılı domain adresine sahip olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu markalara örnek verecek olursak Google.com, Facebook.com, Instagram.com, Linkedin.com domainlerini sayabiliriz.

.COM uzantısı dünyada en çok bilinen ve kullanılan uzantı türüdür.  Tabii ki .org veya .net uzantılı birçok başarılı web sitesi mevcut ancak uzun dönemde başarılı olacak bir web sitesi yaratmak istiyorsanız İSİMKAYIT web hosting olarak “.com” uzantılı bir alan adına sahip olmanızı tavsiye ederiz.

Siz de, internet pazarında bir marka olmak, akılda kalıcı ve prestijli bir domain için .COM uzantısı kayıt edebilirsiniz.

 


  • alan adı, domain kaydı, .com uzantısı
  • Bu dökümanı 302 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir