Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Alan Adı Yenileme

Alan adlarının da son kullanma tarihi olduğunu ve yenileme ücreti ödenmediğinde siteye erişimin kesintiye uğrayabileceğini hatta alan adının başkaları tarafından kaydedilebilir hale geleceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Bu nedenle şirketlerin ya da kişilerin online kimliğinin önemli bir parçası olan alan adları ile ilgili en sık karşılaşılan tatsızlığın, domain yenileme işleminin unutulması olduğunu söyleyebiliriz.

Alan adlarının sürelerinin dolabileceğinin farkında olmayan çoğu web sitesi sahibinin bilmesi gereken; gerçekleştirdikleri kayıt işleminin aslında satın alma değil bir tür kiralama işlemi olduğudur.

Bu nedenle markasını, trafiğini ve sitesine harcadığı emeği korumak isteyen her web sitesi sahibinin bir alan adının süresi dolduğunda ne olacağını ve alan adı yenilemenin ne anlama geldiğini bilmesi önemlidir.

Alan Adı (Domain) Yenileme Nedir?

Domain ve hosting fiyatlarını araştırırken “yenileme fiyatı” ibaresiyle karşılaşmış olmalısınız. Almış olduğunuz alan adı diğer bir ismiyle domain, aldığınız günden itibaren 1 yıl olarak sizin isminize kayıtlı olur. 1 (bir) yılı geçtikten sonra alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir. Bu işlemin bir diğer adı ise domain uzatma işlemidir. Aldığınız günden 1 yıl geçtikten sonra belirtilen zamanda domain yıllık yenileme ücretinizin ödemesini yaparak domain sürenizi uzatabilirsiniz. Domain yıllık yenileme zamanı geldiğinde yıllık olarak belirlenen ücreti ödeyerek alan adını kullanmaya devam etmeniz mümkündür.

Web sitenizin yayında kalmasını istiyorsanız, sahip olduğunuz alan adını; kullanım hakkının sona erme tarihinden önce yenilemeniz gerekir. Bir alan adı minimum 1 yıl ve maksimum 10 yıl için yenilenebilir.

Sözleşmeniz otomatik yenileme içerse bile, yenileme işleminin sizin müdahalenizi veya ödeme yapmanızı gerektirip gerektirmediğini son kullanma tarihinden önce kontrol etmeniz önerilir.

Alan adı sahipleri, domain yıllık yenileme zamanını geçirdikleri zaman bütün yönetim haklarını kaybetmiş olurlar. Yenileme süreleri dolan domainler üzerinde kayıt bilgilerini değiştirme/düzenleme, DNS değişikliği ve benzeri düzeltmeler veya işlemler hayati öneme sahip hiçbir bilgi domain yıllık yenileme işlemi yapmadan güncellenemez. Bahsi geçen konu ile ilgili böyle bir durumla karşılaşmamak için domain yıllık yenileme sürelerinizi domain süresi bitimini takip ederek uzatmanız gerekmektedir.

Domain sizin adınıza tescil edildikten sonra, kullanım süresi sonuna rahatlıkla kullanabilirsiniz. Domain tescil firmaları, tescil sürenizin dolmasına yakın zamanlarda, cep telefonu SMS’i ya da mail yoluyla sizi bilgilendirecektir. Size bilgilendirme yapıldıktan sonra 1 gün içerisinde alan adınızın tescilini yenilemeniz gerekmektedir. Yenileme yapılmadığında cezalı işlem uygulamaları yapılmaktadır. Yenileme yapmadığınızda, web sitesiniz yayını duracak, web sitenize bağlı mail adresleriniz kesintiye uğrayacaktır.

Alan Adı Yenileme Şartları Nelerdir?

Yenilemesi gelmiş olan bir alan adının yenilenmesinin unutulmasıyla birlikte bazı detayların olduğunu hatırlatmak isteriz. Belirtilen 75 günlük süre içerisinde, yenileme ya da kefaret ücretiyle tekrardan alan adınızı alma şansınız bulunuyor. Bu süre sonunda sizin yerinize bir başkası alan adınıza sahip olabilir. Alan adınızın yenileme süresi yaklaşmaya başladığında, hosting firmaları müşterilerine hatırlatma mesajı gönderirler. Sistemde kayıtlı olan e-posta adresinin geçerli olup olmadığına çok dikkat edin ve hatta kullandığınız e-posta adresini sisteme giriniz. Bu sayede alan adınızın boşa düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kayıtlı alan adınız pending delete (silme) aşamasına geldiğinde artık geri almanız mümkün olmaz. Bu aşamadan yaklaşık 5 gün sonra herkesin alacağı şekilde sistemlere yansımaya başlıyor. Müsait duruma gelen alan adınız artık sizin değil ve rahatlıkla bir başkası alabilir. Elinizi çabuk tutabilirseniz tekrar alan adınızı kayıt altına alabilirsiniz.

İSİMKAYIT web hosting’de domain yenileme dönemlerinde kötü sürprizlere yer yok. Ucuz domain kampanyaları ile kaydettiğiniz alan adları için yenileme dönemleri geldiğinde, standart liste fiyatları üzerinden domain yenileme işlemi yapabilir, yüksek yenileme fiyatları ile karşılaşmadan, alan adınızı İSİMKAYIT kalitesi ve güvencesi ile yönetmeye devam edebilirsiniz.

Domain yenileme son derece basit olmasına rağmen kolaylıkla unutulabilen bir adım, bu nedenle web sitenizin (İşletmenizin) başarısını riske atmamak adına alan adınızı kullanma süresinin dolmasını beklemeden yenilemeniz önerilir.

 

 


  • alan adı yenileme, alan adı kayıt, alan adı nasıl alınır, alan adı nasıl tescil edilir
  • Bu dökümanı 298 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir