Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Domain (Alan adı) Yönlendirme

Domain (Alan adı) Yönlendirme Nedir?

Alan adı yönlendirme işlemi bir diğer adıyla domain yönlendirme, alternatif alan adı aldığınızda veya bir site tasarlamadığınız alan adlarınızı var olan ve tasarımı yapılmış alan adlarına yönlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Alan adı yönlendirebilmek için DNS’lerinizin isimkayit.com da olması gerekmektedir.

Alan adınızı farklı firmadan satın almanız durumunda temelde yapmanız gereken; alan adınızın (domain) DNS sunucularını değiştirmek olacaktır. İSİMKAYIT’ tan satın aldığınız hosting ürünü ile alan adınızı eşleştirmek isterseniz, ilk adım olarak bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemde, kayıt servislerinin güncellenecek global işlemi nedeni ile, 1 dakika ila 4 saat arasında kayıtlar güncellenerek yenilenmektedir.  İSİMKAYIT üzerinden satın alınan domainlerde “default” olarak İSİMKAYIT sunucularına yönlenmiş şekilde DNS sunucu kayıtları gelmektedir. Farklı firmalardan alınan domainlerin yönetimi hakkında alan adının satın alındığı firma ile iletişime geçilerek; ”Alan adımın DNS sunucularını ( diğer adı ile NS kayıtları ) İSİMKAYIT'a  yönlendirmek veya değiştirmek istiyorum.” talebinde bulunarak ilgili platform üzerinden değiştirilebilir.

İlgili firma ile görüşüldüğünde karşı firmaya aşağıdaki kayıtları iletebilirsiniz:

 ns1.isimkayit.com   

 ns2.isimkayit.com

İki tip yönlendirme işlemi vardır;

Direkt Yönlendirme: Alan adınızı direkt olarak yönlendirecektir. Örneğin; orneksite.net adresini orneksite.com adresine yönlendirdiğimizde orneksite.net yazdığınızda orneksite.com sitesinin açılmasıdır.

Maskeli Yönlendirme : Maskeli yönlendirme de ise tasarımı olmayan bir alan adını yönlendirilen sitenin tasarımıyla açması demektir. Örneğin; orneksite.net yazdığımızda orneksitem.com’un tasarımıyla açılmasıdır ancak tarayıcınızın adres kısmında görünen alan adı orneksite.net olarak kalacaktır.

Bunların dışında ayrıca HTML Kodu ile de yönlendirme yapılabilmektedir. 

Diğer yöntemlerin aksine HTML içinde Alan adı yönlendirme işlemi yapmak biraz daha kolaydır ancak bu yöntem için sunucunuzun aktif olması gerekir. Diğer doğrudan yönlendirme yöntemini sizlere daha çok önermekteyim. Aşağıdaki HTML kodu yönlendirme kodunu daha ayrıntılı bir şekilde sayfanın nasıl yönlendirilebileceğini göstermektedir.

HTML Yönlendirme kodu bir çok siteye yönlendirme yapmanızı sağlayan ve bunun yanında belirli bir süre sonra sizi başka bir sayfaya yönlendirme işlemi sağlayan bir koddur. Bu kodu aşağıda açıklamalarıyla birlikte sizlerle paylaşıyorum.

Yönlendirme kodu ile karşılaşma ihtimaliniz olan bir çok hatayı engellemiş olursunuz. Aşağıdaki yönlendirme yöntemi neredeyse Sitelerde en doğru çalışan yönlendirme yöntemidir.

Kod:

--------------------------------------------------------

<head>

<meta http-equiv="refresh" content="3;URL='https://isimkayit.com/'" />

</head>

-------------------------------------------------------

Açıklama: Yukarıdaki örnekte yaptığım gibi HEAD etiketleri içinde HTML Yönlendirme Kodunu yazdık sizlerle beraber bu kodun parametrelerine bakalım.

http-equiv=”refresh” : 1. parametrenin anlamı mevcut pencerede belirtilen url adresi ile sayfayı yenile.

content :  3 diye belirttiğimiz saniye demektir. URL denilen bölüm ise web sitesinin başında http veya https olarak yazacağınız bölümdür.

301 Sayfa Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Sayfa içindeki bozuk bir linkin başka bir çalışan sayfaya yönlendirme işlemine verilen bir nevi kod adıdır. Sayfa yönlendirme bu işlemi gerçekleştirmek için sayfanın başında kod olarak belirttiğim yerden kodu alıp kullanarak 301 sayfa yönlendirmesini tamamlayabilirsiniz.

Domain yönlendirme ne kadar sürer?

Hosting firmasının DNS bilgilerini yönetim panelinden girdikten sonra yönlendirme işleminin gerçekleşmesi 24 saate kadar sürebilmektedir.

Domain yönlendirme işlemi İsimkayit Web Hosting Hizmetleri olarak sunmuş olduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Aşağıdaki adımları müşteri paneliniz üzerinden yaparak yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.


  • alan adı yönlendirme, domain nasıl yönlendirilir, Alan adımı başka firmadaki web hosting hizmetine nasıl yönlendir
  • Bu dökümanı 310 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir