Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Statik IP

Tıpkı fiziksel ev adresinizin, insanların postalarınızı nereye göndereceklerini bilmelerine izin verdiği gibi, IP adresleri de bilgisayarları ve cihazları tanımlar ve birbirleriyle iletişim kurmalarına imkan tanır. İnternete bağlanan her cihazın, her sunucunun, her internet sitesinin bir IP adresi vardır. Sayılardan oluşan, karmaşık bir yapı olan İnternet Protokolü (IP) adresleri DNS sunucuları sayesinde bildiğimiz anlamdaki internet sitesi isimlerine dönüşür.  İki tür İnternet Protokolü (IP) adresi vardır: Statik IP ve dinamik IP. 

Statik IP Nedir?

Statik IP adresleri (Sabit IP veya özel IP adresleri olarak da bilinir) değişmez. Bir cihaza statik bir IP adresi atandığında, bu numara, cihaz kullanımdan kaldırılana veya ağ mimarisi değiştirilene kadar tipik olarak cihazda internet tanımlayıcısı olarak kalır. Örneğin, evdeki IP adresiniz statik ise, evden her bağlandığınızda aynı kalacağı anlamına gelir. 

Çoğu durumda, statik IP adresleri verilen cihazlar, sunucular ve diğer önemli ekipmanlar olma eğilimindedir ve statik IP adresi, onları bulmayı ve iletişim kurmayı kolaylaştırır. Statik IP adresi, bir bilgisayara internet üzerinde adres olarak atanan 32 bitlik bir numaradır. Bu sayı  noktalı dörtlü şeklindedir ve genellikle bir internet servis sağlayıcısı (ISS) tarafından sağlanır.

İnternete bağlantı sağladığınız zaman IP sorgulama siteleri üzerinden veya internet modemlerinizin ara yüzünden bu ip adresinizi öğrenebilirsiniz. IP adresleriniz dinamik ise, sürekli değişecektir. Aynı ağ üzerinde iki kişiye aynı IP adresi tanımlanmaz. İnternet servis sağlayıcıları NAT teknolojilerini kullanarak (tasarruf amacı ile) birçok kişiyi aynı IP adresi üzerinden internete çıkmasını sağlayabilir. Ancak servis sağlayıcıdaki lokal adresleriniz benzersizdir ve aynı ip adresi iki kişiye tanımlanmaz. Bu işlemi yapabilmek ve IP adreslerinden tasarruf edebilmek için NAT adını verdiğimiz teknolojiler kullanılır. Ancak bu durum statik ip adreslerinde geçerli değildir. Statik IP adresleri benzersizdir ve bu IP adresleri aynı anda iki veya daha fazla kişiye verilmeden tek bir hatta tanımlanarak kullanılır. Statik ile dinamik IP adresleri arasındaki en önemli fark budur.

Statik IP Hangi Amaçlarla Kullanılır?

- Özellikle işletmeler için oldukça işlevsel olan statik IP ile web sitenizi barındırabilir,  bilgisayarınıza uzaktan ulaşabilirsiniz.

- FTP ile dosyalarını daha güvenilir şekilde göndermek ve almak için kullanılan bir sunucunun da statik IP adresine ihtiyacı vardır.

- Kurumunuzun e-postaları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isterseniz statik IP ile bir e-posta sunucusu kurmanız da mümkün. 

- Kapalı devre televizyon sistemleri olarak da bilinen, kameralardan alınan görüntülere sadece görevli kişilerin izlemesine ve erişmesine izin veren bir CCTV sistemi kurmak için de statik IP’ye ihtiyaç duyulur. CCTV genellikle banka, kamu kurumları, mağaza ve hastanelerde kullanılır. 

- Online oyunlar için kullanılan sunucular da statik IP’ye ihtiyaç duyar. 

Statik IP Avantajları Nelerdir?

Statik IP adresi kullanmanın sayısız avantajı vardır. Bu faydalar arasında:

– Daha iyi DNS desteği: Statik IP adreslerinin kurulumu ve yönetimi DNS sunucularıyla çok daha kolaydır.

– Sunucu barındırma: Bir web sunucusu, e-posta sunucusu veya başka türden bir sunucu barındırıyorsanız, statik bir IP adresine sahip olmak, müşterilerin sizi DNS aracılığıyla bulmasını kolaylaştırır. Pratik olarak, bu, müşterilerin statik bir IP adresleri varsa web sitelerinize ve hizmetlerinize ulaşmasının daha hızlı olacağı anlamına gelir.

– Rahat uzaktan erişim: Statik bir IP adresi, bir Sanal Özel Ağ (VPN) veya diğer uzaktan erişim programları kullanarak uzaktan çalışmayı kolaylaştırır.

– Daha güvenilir iletişim: Statik IP adresleri, telekonferans veya diğer sesli ve görüntülü iletişimler için İnternet Üzerinden Ses Protokolünü (VoIP) kullanmayı kolaylaştırır.

– Daha güvenilir coğrafi konum hizmetleri: Statik bir IP adresiyle, hizmetler IP adresini fiziksel konumuyla eşleştirebilir. Örneğin, statik IP adresli yerel bir hava durumu hizmeti kullanıyorsanız, sonraki şehir için gereken hava durumu raporu yerine ihtiyacınız olan hava durumu raporunu alma olasılığınız daha yüksektir.

Statik IP Dezavantajları Nelerdir?

Statik bir IP adresi tüm durumlar için ideal değildir.

– Statik IP’ler daha saldırıya açıktır : Statik IP adresiyle, bilgisayar korsanları sunucunuzun internette tam olarak nerede olduğunu bilir. Bu onlara saldırmalarını kolaylaştırır.

– Daha yüksek maliyet: ISS’ler, özellikle tüketici ISP planlarında, statik IP adresleri için genellikle daha fazla ücret alır.

– Gerçek dünyadaki güvenlik kaygıları: Doğru ağ araçlarına sahip olan herkes sizin ve bilgisayarlarınızın nerede olduğunu bulabilir.

Statik IP Adresi Nasıl Satın Alınır?

Eğer ev ya da ofis internetiniz için bir sabit IP adresi satın almak istiyorsanız, ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı) ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kiralık sunucu hizmetiniz için Özel IP (Statik IP) almak istiyorsanız, barındırma hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçebilirsiniz.

İSİMKAYIT veri merkezinde bulunan dedicated server ya da cloud server hizmetleriniz için özel IP satın almak istiyorsanız Size Özel IP Hizmeti sayfamızdan bilgi alabilir ya da 0850 290 33 44  numaralı telefondan satış/destek ekibimize ulaşabilirsiniz.

 


  • ip adresi, Statik ip, İnternet Protokolü, IP hizmeti
  • Bu dökümanı 297 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir