Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

LiteSpeed Web Server

Web dünyasında, etkileşimin, yorumlama imkanlarının, paylaşımların artmasıyla sunucuların hizmeti daha fazla önem kazanır. İnternet sunucuları, zaman zaman gelen yoğun trafik, etkileşim ve tepkilere yanıt vermekte zorlanabilir. LiteSpeed, internet dünyasının hızla geliştiği günümüzde kullanıcılarına hızlı ve güvenli yeni bir deneyimin kapılarını aralar. 

LiteSpeed Web Server Nedir?

LiteSpeed, LiteSpeedTech tarafından meydana getirilmiş yüksek performans ve ölçeklenebilirlik özellikleri sunan bir Web, Server, teknolojisidir. LiteSpeed, genellikle yüksek ziyaretçiye sahip olan web siteleri tarafından sunucunun yükünü azaltmak amacıyla tercih edilmektedir. Tüm dünyada artık yaygın bir kitleye sahip olan LiteSpeed, Linux, tabanlı sunucularda Apache Server'ın yerine kurularak daha yüksek performans elde etmeye yardımcı olabilir. Sunucunuz üzerinde yer alan Apache, Web Server sunucusunu kaldırıp, LiteSpeed'i kurmak için sisteminiz işletim sistemi, programları veya diğer detaylar üzerinde en ufak bir oynama dahi yapmanıza gerek yoktur. LiteSpeed ücretli bir yazılım, olduğu için LiteSpeed'i kullanmak için sunucunuzun ihtiyacı oranında bir paket satın almanız gerekecektir.

LiteSpeed web sunucusunun üç sürümü mevcuttur. Bu sürümleri aşağıda sizin için listeledik:

OpenLiteSpeed Sürümü : Bu sürüm genellikle büyük ve yüksek trafik alan web siteleri için kullanılır. Ancak, bu sürüm herhangi bir hosting kontrol paneliyle uyumlu değildir. Açık kaynaklı bir sürümdür ve kişisel ve ticari kullanımlar için ücretsizdir.

Standart Sürüm : Bu sürüm genellikle küçük ve düşük trafiğe sahip web siteleri için kullanılır ve ayrıca WHM / cPanel & DirectAdmin gibi hosting kontrol panelleriyle de uyumludur. Bu sürüm de ücretsizdir ve kişisel veya ticari amaçlar için kullanılabilir.

Kurumsal Sürüm : Bu sürüm ise büyük ve yüksek trafikli web siteleri için yaygın olarak kullanılmaktadır ve birden çok hosting kontrol paneliyle uyumludur. Kurumsal sürümü genellikle mükemmel bir hosting hizmetini değerli müşterilerine sunmak isteyen önde gelen hosting firmaları kullanmaktadır. Kurumsal sürüm, en yüksek seviyede kararlılığa sahiptir ve cPanel tarafından desteklenir. Ayrıca DirectAdmin kontrol paneline de entegre olabilir.

LiteSpeed Web Server Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Bir web sunucusu tercihi yaparken kullanıcıların dikkat etmesi gereken pek çok husus var. Bunlardan birincisi sunucunun çalışmak için talep ettiği işletim sistemi. (Windows, Linux veya macOS gibi) Bir ötekiyse taraflı programlama kabiliyetleri zira sunucuya gelen ve giden verimini doğru tespit edilmesi son derece mühimdir. Bölünebilirlik alanı ve güvenlik de yine aynı biçimde çok önemlidir.

LiteSpeed Web Server Özellikleri : 

- Sunucularınızda Apache web server kurulu ise direkt konfigürasyonu ve virtual hostları Litespeed üzerine tanımlayabiliyorsunuz.

- Cloud Linux ile entegrasyon sağlanmaktadır.

- HTTP2 ve Quic Protokolü varsayılan olarak desteklenmektedir.

- PHP en hızlı şekilde tefsir etmektedir.

- Tüm işlemlerinizi web paneli üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

- Web sitenize gelen sınırsız sayıda bağlantıyı denetleme sağlamaktadır.

- Web Hosting Kontrol Panelleri Uyumluluğu: Cpanel, Plesk, DirectAdmin ve Cyberpanel kontrol panelleri entegre çalışmaktadır.

-Mod security ile uyumlu

LiteSpeed Web Server Avantajları : 

Performans : Günümüzde görsel ve fonksiyonel açılardan çok daha gelişmiş internet sitelerinin yaratmak oldukça kolaylaştı. Öte yandan bu her açıdan oldukça gelişmiş siteler bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Sistem kaynaklarına duyulan ihtiyaç arttı ve yeterli kaynağa sahip olmayan siteler hız konusunda yetersiz kalarak, gerek seo konusunda gerekse kullanıcı deneyimi konusunda sınıfta kalacaktır. Ancak LiteSpeed, PHP kodlarını daha hızlı derleyerek siteleri oldukça hızlı ulaşılabilir yapmasının yanında sunucu kaynaklarını da minimum kullanmaktadır. Bu sayede internet siteleri diğer web sunuculara göre daha hızlı açılmaktadır.

Güvenlik : Güncel ve etkili bir güvenlik sistemiyle birlikte gelen LiteSpeed Web Sunucusu, birçok güvenlik tedbirleri sayesinde güvenlik konusunda da birçok web sunucuna göre çok daha iyi performans gösteriyor. IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konuları sıkı takip edilir ve olası durumlarda ilgili ip adresi engellenerek bu tarz bir saldırının önüne geçilmiş olur.

Ölçeklenebilir bir web sunucusu olduğu için de hem düşük boyuttaki trafiği hem de yüksek boyuttaki trafiği sorunsuz olarak yönetebilirsiniz. Bu yüzden sunucu üzerindeki tüm sistemler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder ve sunucu üzerindeki tüm sitelerin yayını kesinlikle aksamaz.

ModSecurity Desteği : Diğer web sunucu servislerinde kapsamlı güvenlik duvarı kuralları oluşturmak ve bu kuralları düzenlemek oldukça yüksek sistem kaynağı tüketecektir. Bu durum sunucu üzerindeki servislerin bir anda durmasına neden olarak tüm sitelerinin yayınını aksatacaktır.  Ancak LiteSpeed Web Sunucunun sahip olduğu ModSecurty desteği ile güvenlik duvarı ve güvenlik duvarı kurallarının yapılandırılması minimum sistem kaynağına ihtiyaç duyarak sorunsuz şekilde güncellenmesini sağlar. Bu da sizin sunucunuzun yüksek koruma altında minimum sistem kaynakları kullanarak çalışmasını sağlar.

HTTP/2 Desteği : HTTP 2 protokolü eski olan http 1.1 versiyonuna göre oldukça farklı ve gelişmiş özelliklere sahiptir. Gelişen ve değişen internet ihtiyaçları göz önüne alındığında bazı internet protokolleri de güncellenerek çağa ayak uydurmak zorunda kalmaktadır. Http 2 protokolü internet sitelerinin CSS ve JS dosyaları üzerinde çalışarak internet sitelerinin yüklenme hızlarını üst seviyeye çıkarmaktadır. Ayrıca Http 1.1 versiyonuna göre tek bağlantı yapısıyla hem sistem kaynaklarını hem ağ kullanımını minimum düzeyde tutmaktadır.  Buda http 2 protokolünün eski versiyon olan http 1.1 protokolüne göre yaklaşık %66 ‘ya varan oranlarda daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

LSCache Desteği : WordPress bildiğiniz gibi Dünya’da en çok kullanılan ve en popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. Kullanıcılara sağladığı kolaylık ve avantajlar nedeniyle de ne yazık ki ciddi sistem kaynaklarına ihtiyaç duyabilmektedir. Site üzerindeki anlık bir yoğunlukta sistem kaynakları yetersiz geliyor ve site ulaşılamaz duruma geliyor. Ancak LiteSpeed firmasının yayınlamış olduğu LSCache eklentisiyle ile yapılan tüm sorgu ve isteklerin yüzde 70 ila 80’i önbellekten karşılanmakta ve 10 kata kadar hız artışı sağlamaktadır. Tüm WordPress sitelerde sorunsuz olarak kullanarak sitelerinizin açılış hızında ciddi farklar yaratabilirsiniz.

Özetleyecek olursak sunucunuzda Litespeed kullanmanız, sisteminizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Web sitesi kullanıcıları için hız ve aksamasız işlem yapmak son derece önemli olduğundan, özellikle yüksek sayıda ziyaretçisi olan siteleri için bu web sunucusunu tavsiye ediyoruz. Litespeed’i kullanmaya başladıktan sonra sitenizin performansının yaklaşık %60 oranında rahatladığını göreceksiniz. Bu oran, web sitesi kullanıcıları için oldukça önemli bir rakamdır. Web sitesi kullanıcılarınıza en iyi hizmeti vermek için bu web sunucusuna bir şans vermenizi öneririz.

 


  • web server, litespeed, liteSpeedTechh
  • Bu dökümanı 279 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir