Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Alan Adımı Nasıl Koruyabilirim?

Büyük zahmetler ve hatırı sayılır ücretler ödeyerek oluşturmuş olduğunuz e-ticaret sitenizin alan adını ve güvenliğini sağlamak için endişeleriniz varsa aşağıda bahsi geçen önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Domain tescil işlemlerinizi gerçekleştirirken profesyonel olmanıza gerek yoktur ancak bu sürecin nasıl işlediği hakkında dikkate almanız gereken bilgilerin olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Alan adlarınızın yönetimini doğru ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacak ipuçlarını başlıklar halinde sıralıyoruz. Bu başlıkları dikkate aldığınız da, her şeyin çok daha kolay ve güvenli olduğunu göreceksiniz. Şimdi gelelim " Alan adımı nasıl koruyabilirim?" sorusunun yanıtına.

Alan Adımı Nasıl Koruyabilirim?

Alan adınızı tescil ettirirken dikkate almanız gereken domaininizin ücretinden ziyade, alan adınızı tescil ettiğiniz ve hosting hizmeti aldığınız firmanın güvenilirliği ve size sağladığı hizmet desteğinin kalitesidir. Hizmet aldığınız firmanın, e-posta veya panel üzerinden oluşturduğunuz destek taleplerine hızlı yanıt vermesi, gerektiğinde ise telefon yada online canlı destek üzerinden teknik sorunlarınıza hızlı çözümler oluşturacak profesyonel teknik bir ekibinin bulunmasıdır. 

Birden fazla alan adınız varsa tüm alan adlarınızı aynı hosting firması üzerinde toplayıp aynı hesap ve panel üzerinden yönetmeniz, hem zaman açısından, hem de güvenlik açısından çok daha doğru olacaktır.

Ayrı ayrı firmalardan gelen domain yenileme maillerinin analizini yapmanız zor ve gereksiz zaman kaybına neden olacaktır. Mailleri dikkatlice incelemeden yapacağınız işlemler kötü niyetli kişiler tarafından gönderilen sahte mailler üzerinden yanlış hesaplara yapacağınız yenileme ücretleri ile dolandırılma ihtimaliniz yüksektir. Yenilediğinizi düşünerek farkına varmadan alan adı yenileme zamanınızı kaçırma ihtimaliniz daha da kötüsü alan adınızı kaybetme durumu bile söz konusudur.

Alan adlarınızın yenileme (uzatma) işlemlerini yaparken 1 yıl yerine 2 yıl veya daha uzun süre uzatmanızın daha avantajlı olacağını unutmayınız. Bu durum her yenileme döneminde ortaya çıkabilecek karışıklıkları önleyerek zaman kaybı açısından kazancınız ve finansal açıdan da avantajlarınız olacaktır.

Alan adlarınızı tescil ettirirken mutlaka kendi adınıza ve güvenli bir e-posta adresinize kayıt yaptırmalısınız. Aksi durumda aracı kişiler üzerinden edineceğiniz alan adları ileride içinden çıkılamayacak sorunlara neden olabilmektedir. Alan adınızın yenileme sürecinde aracı olan kişiye ulaşamama veya aracı kişinin alan adınız için sizden talep edebileceği fahiş yenileme ücretleri gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu tip durumların önüne geçmek için alan adınızın yetkili kişisi siz olmalısınız ve domainiz sizin e-posta adresine kayıtlı olması gerekmektedir.

Alan adı tescili sırasında verdiğiniz telefon, adres, e-posta gibi whois bilgilerinizin güncel, doğru ve size ait olması çok önemlidir. Alan adlarının e-posta doğrulaması, sizin değil de farklı bir kişinin mail adresine gitmesi durumunda onay verilmediği sürece ilgili domain askıda kalacak ve alan adınızı kaybetme riski oluşacaktır. Ayrıca alan adınızı güvende tutmak için yönetim panelinizden "whois" bilgilerinizi gizlemeniz kötü niyetli kişilerin size ait bilgilere ulaşmasını engelleyecektir. Buda alan adınızı korumak adına güvenli bir işlem olacaktır.

Alan adınız farklı kişilerin eline geçmemesi için diğer bir güvenlik önlemi ise alan adı transfer kilididir. Yönetim panelinizdeki alan adı transfer kilidini her zaman aktif tutmalısınız. Transfer kilidini açık tutmanız durumunda kötü niyetli kişiler alan adınızı farklı firmaya transfer etmeye çalışabilirler. Transfer kilidinin açık olması bir güvenlik zafiyeti oluşturacaktır.

İSİMKAYIT web hosting tarafından tescil edilen alan adlarınızın kontrolü tamamen sizde! Ayrıca firmamıza daha önceden tescil ettiğiniz alan adlarınızı ücretsiz transfer edebilirsiniz. Transfer işleminden sonra herhangi bir kişinin yardımı olmadan müşteri paneli üzerinden domain / alan adı yönetimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Takıldığınız bir bölümde sizlere sürekli destek olacak profesyonel ekibimize de soru veya sorunlarınızı iletebilir en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Şimdi güvenli bir şekilde yeni bir domain kaydı veya transferi yapmak için tıklayınız.

 


  • alan adını koruma, alanadı park, alan adı süresi yenileme
  • Bu dökümanı 270 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir