Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

TRABİS 29 Eylül 2022 Devreye Alınıyor

Tr uzantılı alan adı işlemleri, 23 Mart 2020 tarihi itibari ile Nic.TR’nin kapanış süreci sonrasında kayıt operatörleri aracılığı ile yapılmaya başlanmıştı. Uzun zamandır TRABİS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) adı verilen ve “.tr” uzantılı alan adı sisteminin ve veri tabanının yönetilmesi, işletilmesi süreçlerini kapsayan sistemin devreye alınması ile ilgili kesin tarihin açıklanması beklenmekteydi.

22/07/2022 tarihinde BTK tarafından düzenlenen toplantıda TRABİS’in 29 Eylül 2022′ de devreye alınacağı duyurulmuştur. Böylelikle TRABİS’in devreye alınacağı ve belgesiz .tr tahsisi sürecinin başlayacağı kesin tarih belirlenmiş oldu. 

İnternet Alan Adları Tebliği’nin Geçici 4 üncü maddesi gereğince TRABİS, BTK tarafından ilan edilmesini müteakip faaliyete geçecektir. İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin Geçici 1 inci maddesinin altıncı ve yedinci fıkralarına göre ise TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR üzerinden yönetilen tüm alan adı sahiplerinin bir kayıt kuruluşu seçmeleri gerekmektedir.

TRABİS sistemi faaliyete geçtiğinde NIC.TR üzerinden yetkili kayıt operatörlere geçiş yapmayan alan adları otomatik olarak TRABİS sistemine geçecektir. Ancak TRABİS sisteminde son kullanıcıya destek verilmeyeceği için yenileme yada alan adını yönetme işlemleri sağlanamayacaktır. Alan adınızın yönetim işlemlerini sağlayabilmeniz için yetkili bir kayıt operatörüne alan adı transferi yapmanız gerekecektir.

Bu konuda yetkili olan İSİMKAYIT'a NIC.TR üzerinde yer alan alan adlarınızı ÜCRETSİZ bir şekilde transfer edebilirsiniz.

Bu aşamada, belge ile destekleyebileceğiniz alan adlarını ivedilikle tahsis etmenizi ve TRABİS'in devreye alınması sonrası belgesiz sahip olmak istediğiniz alan adları için ön kayıt başvurusu oluşturmanızı önermekteyiz.

 


  • trabis devreye alınıyor, Alan adı transferi, ön kayıt başvurusu
  • Bu dökümanı 357 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir