Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

phpMyAdmin Nedir?

En popüler PHP uygulamalarından biri olmayı başaran ve kısa sürede büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini çeken phpMyAdmin hakkında bilgi vereceğiz.

phpMyAdmin Nedir?

Geçmişten günümüze teknolojinin gelişmesinde etkili olan birçok farklı alandan biri web dünyasıdır. Web ortamının sıradan kullanıcılara açılması ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte son derece farklı atılımlar ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde bir veritabanı oluşturmak ve yönetmek son derece zahmetli ve meşakkatli bir iş olarak karşımıza çıkmaktaydı. Bu nedenle her zaman için kullanışlı ve etkili web araçlarına ihtiyaç duyuluyordu. Bu ihtiyaçlardan biri de MySQL veritabanı kullanan kişilerce ihtiyaç duyulan bir kontrol merkezi eksikliğiydi. İşte bu eksikliği phpMyAdmin son derece başarılı bir şekilde karşıladı.

phpMyAdmin programı PHP ile yazılmış, mysql veritabanı işlemlerimizi görsel şekilde yapabilmemizi sağlayan programdır. Veritabanı oluşturma ve silme, tablo ekleme / değiştirme / silme, alan ekleme / değiştirme / silme, SQL sorguları çalıştırma, kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi işlevleri pratik ve hızlı bir şekilde yapabilen ücretsiz bir yazılımdır.

phpMyAdmin Ne İşe Yarar?

Bu yazılım sayesinde 80’den fazla programın dilini desteklemek mümkün olur. Aynı zamanda hızlı bir şekilde işlem yapma konusunda daha kolaylık sağlar. Ücretsiz olmasından kaynaklı olarak herkese kullanım imkanı sunar. Veri tabanlarını oluşturma ve silme konusunda görev üstlenir. Aynı zamanda veri tabanlarının değiştirilmesi konusunda da fayda sağlar. Bu program Türkçe bir arayüze sahiptir. Aynı zamanda çok da bir şekilde sunucu denetleme imkanı sunar. En büyük faydalarından bir diğeri ise alt kümelerin düzenlenmesini sağlamasıdır. Veri tabanlarının düzenlenmesi ve yönetilmesi açısından çok önemli bir araç olarak karşımıza çıkar.

phpMyAdmin ile  kolayca yapılabilecek işlemleri sıralamak gerekirse;

- MySQL sunucusuna ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

- Veritabanları oluşturma, kaldırma (silme), boşaltma işlemlerini yapabilirsiniz.

- Kullanıcılar oluşturabilir, silebilir ve yetkilerini yönetebilirsiniz.

- Veritabanı tabloları oluşturma, alan tipi belirleme, kopyalama, silme, onarma, boşaltma, düzenleme, kayıt ekleme, arama işlemlerini yapabilirsiniz.

- MySQL sunucusu, veritabanları ve tablolara bakım yapabilirsiniz.

- Bir SQL sorgusu, hatta toplu sorguları çalıştırabilir, sorguya ait bir PHP kodu oluşturabilirsiniz.

- Tabloların içine metin dosyalarını yükleyebilirsiniz.

- Veritabanı içerisinde bulunan kayıtları (veriyi) SQL, CodeGen, CSV, CSV for MS Excel, Microsoft Word 2000, JSON, LaTeX, MediaWiki Table, OpenDocument Spreadsheet, OpenDocument Text, PDF ve PHP array  formatlarında dışarı aktarabilirsiniz. Yine CSV, CSV using LOAD DATA, MedyaViki Tablosu, OpenDocument Spreadsheet, ESRI Şekil Dosyası, SQL, XML formatlarında içeri aktarabilirsiniz.

- Çoklu sunucu yönetmek için kullanabilirsiniz.

- MyISAM tablolarında veri tutarlılığını kontrol edebilirsiniz.

- Veritabanı düzeninizin PDF grafiklerini oluşturabilirsiniz.

- Veritabanında genel olarak arama yapabilirsiniz.

- Depolanan veriyi imaj şeklindeki BLOB-verisi veya indirme bağlantısını görüntülemek gibi öntanımlı bir takım işlevler kullanarak herhangi bir biçime dönüştürebilirsiniz.

- Tetikleyicileri oluşturabilir, düzenleyebilir, çağırabilir, dışa aktarabilir ve kaldırabilirsiniz

phpMyAdmin Nasıl Kullanılır?

phpMyAdmin kullanımı için web sunucusu gerekir. Bunlara örnek olarak Apache, Nginx ve IIS verilebilir. MySQL ve MariaDB veri tabanlarını da destekleyen bu yazılım PHP uygulamaları arasında en popüler olanıdır. Kullanıcı adı ve şifre ile girilebilen sistemde iki faktörlü kimlik doğrulamasının yapılması istenir. 2FA ve FIDO U2F belirteçlerini de destekleyerek kullanıcı bilgilerinin çalınmasının önüne geçer. Aynı zamanda menüleri yapılandırılabilir, oluşturulabilir ve düzenlenebilir.

phpMyAdmin kurulum buradan indirin. İndirilen içeriği sitenizin dizinine de aktarabilirsiniz. Editör ile düzenleme işlemlerine başlamak için ise “config-default.php” dosyasının bulunması gerekiyor.

Basit bir arayüze sahip yazılımın üzerinde birçok sekme bulunuyor. veritabanları, kullanıcı hesapları, dışa aktar, içe aktar, ayarlar, değişkenler, kopya etme, eklentiler ve motorlar gibi sekmeler, web uygulamalarının daha kolay şekilde yönetilmesini sağlıyor.

Aynı zamanda bu sekmelerde bulunan veritabanları ile site verileri de kontrol edilebilir. Verileri düzenlemek için gereken yapılandırma araçları da kullanılabilir. Ayrıca yeni bir veri tabanı dosyası oluşturmak için tablo oluştur bölümü yer alıyor. SQL kodlarının çalıştırılabildiği SQL sekmesi sayesinde listeleme yapılabilir ve birden fazla tablo oluşturulabilir. Şema ve veri scripti komutları da yine bu sayede çalıştırılabilir. Ancak kullanımı için SQL dilinin bilinmesi gerekiyor.

Bir diğer sekme olan kopya etme sekmesi asıl sunucunun ve bağımlı sunucunun kopyalanabilmesini sağlar. Sistem üzerinde meydana gelebilecek hatalara karşı da yedek alınmasını mümkün kılar. Aynı zamanda sitenin başka bir sunucuya aktarılması sırasında kolaylık sağlar.

Birçok özelliğe sahip olan phpMyAdmin yazılımına girildiğinde ana ekranın sol tarafındaki açılır menü üzerinden veri tabanı seçilerek tablolar sıralanabilir. Burada bulunan çeşitli sekmekler vardır. Bu sekmelerden biri olan “yapı” sekmesi sayesinde veri tabanındaki tablolar ile ilgili işlem yapılabilir. SQL sekmesindeki tablolar sayesinde SQL sorgu yazılabilir. Dışarı aktar sekmesi ile de veritabanı başka yere aktarılabilir. SQL sorgusu içerisinde tablo yapıları ve tabloların içinde de kayıtlar yer alır.

Özetleyecek olursak phpMyAdmin, veritabanınız ve tablolarınızla kolayca etkileşime girmenizi sağlar, yani doğrudan kullanıcı arayüzü aracılığıyla yenilerini oluşturabilir veya tablodaki mevcut verileri düzenleyebilir ve indirilen dosyayı kolayca alabilirsiniz.

phpMyAdmin'i indirdiğinizde birden fazla kullanıcının (geliştiricinin) tek bir proje üzerinde aynı anda çalışması da mümkündür. Bu, onu web sitenizin veritabanını yönetmek ve geliştirmek için ideal bir araç haline getirir.

Temel özelliklerine ek olarak, phpMyAdmin ayrıca çok çeşitli özelleştirme seçenekleri sunar, böylece istediğiniz şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Genel görünüm ve verilerin tarayıcıda nasıl görüntülendiğine ve çok daha fazlasına kadar her şeyi değiştirebilirsiniz.

phpMyAdmin, MySQL'in World Wide Web üzerinden yönetimini gerçekleştirmeyi amaçlayan PHP ile yazılmış ücretsiz bir yazılım aracıdır.

Bu şekilde kullanıcılar, komut satırı istemcileri veya başka bir SQL deyimi veya SQL sorgusu kullanmaya gerek kalmadan, İnternet üzerindeki herhangi bir yerden bir web tarayıcısı aracılığıyla veritabanlarına erişebilir.

Genel olarak, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında dağıtılır, aşağıdakileri destekleyen bir web sunucusunda ücretsiz olarak indirilebilir ve kurulabilir: PHP, Apache gibi. PhpMyAdmin, dördüncü sürümden bu yana MySQL'in çoğu sürümüyle, ayrıca MariaDB ve Percona Sunucusu ile iyi çalışır.

phpMyAdmin yazılımının  ücretsiz en son versiyonunu  indirmek için www.phpmyadmin.net adresini ziyaret edebilirsiniz.


  • phpmyadmin indir, phpmyadmin nedir, phpMyAdmin
  • Bu dökümanı 341 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir