Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

KVM Nedir?

Web sektöründe KVM switch olarak da adlandırılan bu donanım sayesinde birden fazla sunucuya erişim sağlamak mümkündür. KVM switch ile istediğiniz uzaktaki bir sunucuya sizin fare, klavye ve ekran üzerinden IP aracılığıyla ulaşıp BIOS seviyesine kadar bütün yönetim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

KVM, kullanım amacı ve özellikleri itibari ile; veri merkezleri, server odaları ve sanallaştırma yapısı kullanan tüm alanlarda kullanılmaktadır. Sağladığı kolaylıklar ve pratik kullanımı nedeniyle KVM (çekirdek tabanlı sanal makine), mevcut sunucunuzun network erişimi gitse dahil aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. KVM ile uzaktan bağlantı ve kontrolleri KVM Switch cihazları ile yapılmaktadır.

KVM Switch, birden çok uzak cihaza bağlanmanızı ve kontrol etmenizi sağlayan özel bir donanımsal cihazdır. Bu cihaz ile cihazınıza ip adresi verebilir ve kontrol için uzaktan bağlanılmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantı ile birlikte ip adresinin yanı sıra KVM üzerinde klavye, video, mouse özelliği ile cihazın tüm kontrolleri yapılabilmektedir. BİOS seviyesine kadar ulaşabilen KVM yapısı, bu özelliği ile uzak bilgisayarlara yönetim  ve erişim kolaylığı sağlamaktadır.

KVM Bağlantısının Avantajı Nedir?

Herhangi bir üst düzey yazılıma ihtiyaç duymadan çalışabilen KVM parçaları, BIOS yardımı ile internet yönetim işlemlerini gerçekleştirilebilmektedir. Eğer bir uzak masa üstü sunucu kullanıyorsanız mutlaka tavsiye edebileceğimiz KVM için araştırmalar yaptığınızda diğer aygıtlara göre hem daha ekonomik hem de ne kadar üst düzey bir yönetim aygıtı olduğunu anlayacaksınız. Teamviewer, Terminal Servis gibi uzaktan kontrol uygulamaları aklınıza gelebilir ve bundan dolayı KVM size gereksizmiş gibi gelebilir. Ancak aralarında çok büyük bir fark vardır; Teamviewer ve Terminal Servis benzeri uygulamalar işletim sistemine bağlanır. Ancak KVM sunucuya fiziksel olarak bağlandığından dolayı herhangi bir üst düzey sorun olduğunda uzak masa üstü yazılımlardan daha fazla destek sağlayacaktır. Son derece ekonomik olan KVM sayesinde sunucular arası fiziksel geçiş sağlanabilmekte ve yalnızca bir ya da iki dakika içinde tüm servis yazılımlarına ulaşılabilmektedir.

KVM genelde kullanım kolaylığı sağladığı alan veri merkezleridir. Kullanıcı her bir sunucuya klavye, mouse ve monitör bağlamaktansa, KVM switch üzerinden birden fazla cihazı yönetebilir ve bu cihazlara dışardan da bağlanılabilir. 

 


  • KVM, KVM switch, KVM Nedir
  • Bu dökümanı 399 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir