Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Alan Adı Sahipliği Doğrulaması (RAA Doğrulaması) Nedir?

Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler. 1 Ocak 2014 itibariyle ICANN tarafından yetkilendirilmiş tüm domain tescil şirketleri, domain tescilinde veya domain sahibi WHOIS iletişim bilgileri değişikliği durumunda,  e-posta üzerinden doğrulamayı zorunlu kılmıştır.

Alan Adı Sahipliği Doğrulaması (RAA Doğrulaması) Nedir?

RAA (Registrar Accreditation Agreement) kayıt operatörü Akreditasyon sözleşmesidir. ICANN tarafından hazırlanan politika ve kuralları içermektedir.

Domain tescil sürecinde ICANN RAA email onayı olarak belirtilen bir doğrulama sürecini zorunlu kılmıştır. Domain adresinizi kayıt ederken kullanmakta olduğunuz eposta adresine Registrar tarafından bir onay epostası gönderilmektedir. Bu epostada gönderilen linkin domain kayıt işleminden sonra 14 gün içinde onaylanması gerekmektedir. Aksi durumda domain geçici olarak registrar tarafından askıya alınacaktır. Bu işlem 2015 yılından önce domain kayıt etmiş olan kullanıcıların whois epostalarında değişiklik yapmaları durumunda da geçerlidir.

Kayıt olurken kullandığınız eposta adresiniz hatalı ise domain eposta değişiklik sürecinin çalıştırılması gerekmektedir. Bu işlem için Kayıt operatörleri (Registrar - Kayı Kuruluşları) whois bilgilerini doğrulayacak resmi bir belge başvuru dilekçesi isteyebilir.

.tr domain tescilleri bu süreçten etkilenmeyecektir.

Alan Adı Sahipliği Doğrulaması (RAA Doğrulaması) Nasıl Yapılır?

Alan adı tescil edilirken beyan edilen yönetici e-posta adresine 7 gün aralıkla onay e-postası gönderilir. Bu onay e-postası içerisinde yer alan link adresine tıklayarak açılacak sayfa üzerinden doğrulama gerçekleştirilir.

Whois bilgileri 14 gün içerisinde doğrulanmayan Domainler, ICANN tarafından “Domain Status: Pending WHOIS verification” statüsüne alınır ve yayını durdurulur. Sorun yaşanmaması adına, Domainlerinize ait işlemler gerçekleştirdiğinizde, yönetici mail bilgilerinizde yer alan mail kutunuzu kontrol ederek, linki tıklamanız önemlidir.

Askıda Olan Domain Ne Zaman Açılır?

Eğer alan adı adresi askıya alınmışsa, öncelikle onay işleminin tamamlanması gerekir. 

Onay işlemi gerçekleştirildikten sonra, ortalama 24 saat içerisinde domain üzerindeki kilit kalkar, nameserver adresleri eski halini alır ve alan adı düzenli olarak çalışmasına döner. 

Onay işleminden sonra tüm süreç otomatik işlediği için herhangi bir ek müdahale yapılmasına gerek olmaz. 

Söz konusu maillerin konusu "RAA verification mail" şeklinde iletilmektedir. Eğer Admin mailinize onaylama (Verificaiton) maili gelmediğini düşünüyorsanız öncelikle 'Önemsiz Posta Kutunuzu' kontrol etmelisiniz. Mail Önemsiz Posta Kutunuzda da yoksa alan adınızı kayıt ettiğiniz firma ile iletişime geçerek onay (Verificaiton) mailini tekrar göndermelerini talep etmelisiniz.

Önceden tescil edilmiş domainlerde, yönetici bilgisi güncelleme işlemi yada transfer başvurusu yapılmışsa da tescil sürecindeki mail onay süreci aynı şekilde işlemektedir.

 


  • RAA doğrulaması, domain sahipliği doğrulaması
  • Bu dökümanı 233 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir