Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Bir domain nasıl alınır? Bir alan adı nasıl alınır ?

Domain: Alan adı

Sub domain: Alt alan adı

Domain alımı: Alan adı tescili

Host: Web sayfasının yayınlandığı ya da email hizmetinin alındığı yer

DNS (Domain Name Service veya Domain Name Server): Alan adının yayınlanması

DNS kaydı: Yayının hangi serverdan yapılacağının bilgisi Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Önce almak istediginiz domainin tespiti cok onemlidir. Mümkün olduğunca:


Kısa Olması: Bir ya da iki kelimelik domainler idealdir. Ama com uzantılı domainlerin hızla azalması istenilen domainin bulunmasını zorlaştırıyor.

Com Uzantılı Olması: com uzantılı domainler internette bir standart oldu. Bu nedenle mümkün olduğunca com uzantılı domainler tercih edilmelidir. İnsanların hafızasında com uzantılı domainler daha çok yer etmektedir. Ama özel bir dernek, grup vs ise org uzantılı ya da içerik internet ya da bilgisayar ile ilgili ise özellikle net uzantılı alınabilir.

Anlaşılır Olması: Kısaltma şeklinde domainler çok tavsiye edilmez. CIA tüm dünyaca bilinen bir kuruluş olduğu için cia.gov domaini idealdir. Ama daha az bilinenler için kısaltmalar tavsiye edeilmez.

Site İçreğinini İfade Edebilen: En az sözcükle site içeriğini ifade edebilmesi önemlidir.

Global Anlam Olması: Bir domainin global anlamı olması büyük avantajdır. Örneğin global.com, export.com gibi...

Sub (Alt) Domain: Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:
Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin alanadlariniz.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela sizin.alanadlariniz.com, bizim.alanadlarimiz.com gibi sonsuz sayıda alanadlariniz.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.
İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.
Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

Domain Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu şirketlerden domain alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.
Bu şirketler domain alınırken bir kullanıcı hesabı oluşturmasınızı sizden isterler. Her zaman hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz email’in doğru bir emali olması ve sürekli sizin yönetimizde olması şarttır. Ayrıca domaini alırken bu domainin hangi servedan yayın yapacağının ve bu servera ait DNS ayarının bilinmesi şarttır.

Özetlemek gerekirse bir domainin yönetimi için unutulmaması gereken bilgiler

1- Domainin alındığı yerde tanımlanana kullanıcı ismi ve şifresi
2- Bu kullanıcı hesabı için tanımlanan mail hesabı ve şifresi
3- DNS ayarı

Domain yönetimi için yukarda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverin değişmesi durumunda gerekli ayarları yapamazsınız. Ya da domainin süresi bittiğinde tekrar ödeme yapıp domain üzerindeki mülkiyetin devam etmesi için gerekli ödemeyi yapamazsınız. Her iki durumda da domaininizin internet yayını duracaktır. Ayrıca internet dünyasında revaçta olan ve popüler olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir eğilim vardır. Kaybedeceğiniz domanilre için daha sonra binlerce dolar ödeyerek bir başkasından geri almak durumunda kalabilirsiniz.


Nasıl Domain Alırım?
isimkayit.com müşteri hesabınıza giriş yaparak ( Üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz) sol üstte arama kutusuna satın almak istediğiniz alan adınızı girerek uygun uzantıyı seçebilir ve daha sonrasında kaç yıl satın almak istediğinizi belirterek " Satın Al" butonuna tıklayarak sipariş işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

Saygılarımızla.

  • domain kayıt, domain nasıl alınır, alan adı nasıl tescil edilir, domain kaydı, domain tescili, alan adı nasıl alınır
  • Bu dökümanı 108 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir