Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Joomla Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz,
Bu yazımızda joomla nedir, nasıl kurulur gibi sorularınızın cevabını bulabileceksiniz.


Joomla Nedir?

Joomla bir içerik yönetim sistemi (content management system)dir. Yani birden çok ve farklı içeriği tek bir yerden yönetmenize olanak sağlayan hazır bir web sitesi şablonudur diyebiliriz. İnternette birçok içerik yönetim sistemi(iys) bulunmaktadır. Joomla bunlardan sadece bir tanesi! Joomla, içerik yönetim sistemlerinin en iyilerinden biridir. Joomla'nın yönetim paneliyle, içeriklerinizi kolayca oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bileşen, modül ve mambotlarla, istediğiniz şekli alacak, esnek bir yapıya sahiptir.

Hostinginizin kontrol paneline giriş yaparak Joomla'nın kurulabilmesi için gerekli olan bir MySQL kullanıcısı ve bu kullanıcıya tanımlanmış MySQL veritabanı oluşturun.
Joomla sitesine (https://www.joomla.org) girip joomla exe dosyasını indiriyoruz. İndirdiğimiz joomla sürümünü rardan çıkarıyoruz. Daha sonra dosyalarımızı yükleyeceğimiz filezillayı açıyoruz. Dosyaları yüklemek için başka program da kullanabilirsiniz. Bizim tercihimiz filezilla.


Joomla kurulumu

Açılan klasörlerimiz içerisinde public_html klasörünü açıp içindekileri siliyoruz. Rardan çıkardığımız joomla dosyalarını public_html klasörü içerisine sürükle bırak yapıyoruz.

joomla kurulumu nasıl yapılır

Dosyalar yüklendikten sonra tarayıcıda sitemizi açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi joomla kurulum ekranı geliyor.
joomla e-ticaret yazılım kurulumu
Gelen ekranda doldurulacak alanları kendi web sitemizin bilgilerine göre dolduruyoruz. Burada oluşturacağımız yönetici adı ve şifresini daha sonra giriş yapabilmek için dilerseniz not edin.

joomla kurulumu nasıl yapılır
Site bilgilerimizi yapılandırdıktan sonra ilerle dediğimizde bağlantı yapacağımız veritabanı bilgilerimizi dolduracağımız ekran karşımıza çıkıyor. Kullanacağımız veritabanını ve kullanıcıyı hosting yönetim panelimizden oluşturuyoruz.

joomla kurulumu nasıl yapılır


Hosting yönetim panelimizden oluşturduğumuz ve sitemizin bağlanacağı veritabanı ve kullanıcı bilgilerini girip ilerliyoruz. İlerlediğimizde son bir gözden geçirme ve sunucu uyumluluk kontrolü ekranı aşağıdaki gibi gelmektedir. Gelen ekranda “ Örnek veriyi kur” diyerek örnek bir şablon kurabiliriz.

Joomla kurulumu
joomla kurulumu nasıl yapılır Uyumluluk sorunu olmadığı taktirde “Kurulum” deyip ilerleyerek kurulumu başlatıyoruz. Kurulum tamamlandığına dair aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

joomla e-ticaret yazılım kurulumu veritabanı
Bu ekranda görüldüğü gibi “Ek adımlar: Dilleri kur” diyerek ek dil paketleri kurabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken güvenlik nedeniye kurulum dosyalarının kaldırılmasıdır. Zaten bu dosyaları kaldırmadan siteyi görüntüle ya da yönetici alanına git dediğimizde gitmeyecek bu dosyanın kaldırılması gerektiği uyarısını verecektir.

joomla kurulumu nasıl yapılır
Kurulum klasörünü kaldır dediğimizde bu klasörün başarıyla kaldırıldığı yazısı çıkacaktır.
joomla e-ticaret yazılım admin girişi
Şimdi sitemizi görüntüleyebiliriz.

joomla e-ticaret yazılım kurulumu
Yönetici alanından giriş yaparak sitemizi tasarlayıp ürünlerimizi, yazılarımızı yayınlamaya başlayabiliriz. Yönetim paneline girmek için Joomla’yı kurarken tanımladığımız kullanıcı adı ve parola gereklidir.

joomla kurulumu nasıl yapılır


Kulanıcı adımızı ve parolamızı girdikten sonra sitemizi yönetebiliriz.

joomla kurulumu nasıl yapılırJoomla kurabilmek için Performanslı Hosting hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.


  • Joomla Nedir, Joomla Kurulumu Nasıl Yapılır, joomla
  • Bu dökümanı 4 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?