Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Directadminde SSL nasıl kurulur?

Bu yazımızda Directadmin yönetim panelinde CSR kodu çıkarılarak SSL kurulumu adımlarını anlatacağız.
İlk olarak SSL sertifikasının alabilmeniz için CSR kodu üretmeniz gerekmektedir fakat işlemlere başlamadan önce hangi alan adınız için SSL kuracaksanız o alan adınız için Directadmin panel üzerinde alan adı için statik IP tanımlamanız gerekmektedir. Statik IP tanımlamadan SSL ile ilgili işlemleri yapmanıza panel izin vermeyecektir.

Directadmin üzerinde IP tanımlamasını panele http://ipadresiniz:2222 erişim sağladıktan sonra Show All Users > alanadiniz.com > Modify User bölümünde bulunan “Change the User's IP” bölümünden yapabilirsiniz.
IP tanımlama işlemini yaptıktan sonra CSR kodu oluşturup SSL kurulumu işlemine başlayabiliriz.

SSL kurulumu  nasıl yapılır     
IP tanımlama işlemini yaptıktan sonra CSR kodu oluşturup SSL kurulumu işlemine başlayabiliriz.

İlk olarak SSL sertifikası alabilmemiz için CSR kodu çıkarmamız gerekmektedir. CSR kodu üretmek için host hesabınızı yöneteceğiniz panele erişim sağlamanız gerekmektedir.
Panele erişim sağladıktan sonra Advanced Features > SSL Certificates bölümüne erişip “Create A Certificate Request” linkine tıklayıp CSR kodu üretmeye başlayabiliriz.
Bu alana aşağıdaki resimde bulunan bilgilere göre kendi bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. CSR kodu üretirken Türkçe karakter kullanmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde CSR kodu oluştururken hata yaşayacaksınız.
Gerekli tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra sayfanın altında bulunan "Save" butonu üzerinden kayıt edip CSR kodunuzu alabilirsiniz. Aldığınız CSR Kodunu bir notepad e yapıştırarak TXT formatında bize göndermeniz gerekmektedir.
Oluşturduğunuz CSR Kodunuza karşılık tarafınıza KEY gönderilecektir.  SSL sertifika KEY i aldıktan sonra kurulum işlemlerine geçiş yapabiliriz. 
SSL kurulumu nasıl yapılır

SSL kurulumu için panel üzerinde Advanced Features > SSL Certificates linkine erişim sağlayıp SSL kurulumu işlemine başlayabilirsiniz.
SSL Certificates bölümüne erişim sağladıktan sonra  karşımıza çıkan seçeneklerden “Paste a pre-generated certificate and key” seçeneğini seçip satın aldığınız SSL kodunu "private key" altına eklememiz gerekmektedir.
SSL sertifika kodunu “—–END RSA PRIVATE KEY—–“ yazan alanın altına ekledikten sonra alt bölümnde bulunan "Save" butonunu kullanarak SSL sertifikanızın kurulum işlemini yapabilirsiniz.SSL kurulumu nasıl yapılır

Böylece SSL Sertifikasını hosting hesabınıza tanımlamış oluyorsunuz. Kurmuş olduğunuz SSL Sertifikasını aşağıdaki linkten Check edebilirsiniz.
https://cryptoreport.geotrust.com/checker/views/certCheck.jsp


Eğer Root Sertifikasında sorun tespit edilirse yukarıda belirttiğimiz site size bir CA Root sertifikası verecektir. 

CA sertifikasını SSL kurulumunu yaptığımız alanda bulunan “Click Here to paste a CA Root Certificate” linkinden yapabilmektesiniz. Click Here yazan alana tıklayarak CA sertifikasını ekleyebileceğiniz panele erişim sağladıktan sonra sayfanın üst bölümünde bulunan “Use a CA Cert.” seçeneğini seçip CA sertifikasını alt bölüme kopyalamanız gerekmektedir. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra CA sertifikasını kaydetmek için alt bölümde bulunan "Save" butonunu kullanarak SSL kurulumu ile ilgili yapacağımız tüm işlemler sonlanmaktadır.  Yeniden SSL Sertifikanızı yukarıda ki linkten test edebilirsiniz.SSL kurulumu nasıl yapılır


Artık alan adınız için SSL sertifikanızı sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. SSL sertifikası kurulum tamamlandıktan sonra SSL sertifikasının çalışması için public_html ve private_html erişimilerinin ayarı yapılması gerekmektedir. Ayarlamayı aşağıdaki resimlerdeki şekilde yapabilirsiniz.SSL kurulumu hakkında

SSL sertifikası kurulumu


  • SSL nasıl kurulur, Directadminde SSL
  • Bu dökümanı 220 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir