Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Plesk Panel Dosya Arşivleme ve Arşivden Çıkarma

Bazen dosya yedeklerken bazen çok fazla dosya yüklerken FTP üzerinden indirme ve yükleme işlemleri hatalı olabiliyor ya da uzun sürebiliyor. Bilinen yapı olarak dosya transferlerinde hızı etkileyen en önemli faktör dosya boyutundan çok dosya inodesi yani adetidir. Örnek vermek gerekirse büyük boyutlu tek bir dosyayı bilgisayarınızda bir yerden bir yere kopyaladıgınızda kopyalama hızı saniye bazında oldukça hızlı olucaktır.Ancak çok fazla adetli dosya kopyaladığınızda her dosya için ayrı bir işlem oluştuğu için saniye bazında yazma hızı düşük olacaktır. FTP transferlerindede dosya inode si çok önemlidir. Hem silme hem yükleme hemde taşıma işlemlerinde tekbir dosyada yapılacak işlem hızıyla birden fazla dosyada yapılacak işlem hızı aynı olmayabilir. Bu durumda sunucuya dosya yüklerken veya indirirken  en sağlıklı dosya indirme ve yükleme yöntemi olan arşivleme yöntemi kullanılması gerekmektedir.  Arşivleme işleminde dosyalar tek bir sıkıştırılmış dosya ile transfer edildigi için daha sağlıklı bir işlem olacaktır. Arşivleme yöntemini kişisel olarak yoğun olarak kullanılan .zip ya da sunucu bazlı sıkıştırma .tar.gz gibi yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz. Plesk panel üzerinde arşiv eklerken ya da arşivden çıkartırkan sıkıştırma tekniginin zip yapısında olması gerekiyor .rar uzantılı dosyalar arşive eklenemiyor ya da arşivden çıkartılamıyor. Plesk panel üzerinde nasıl arşivleme yapılacağıyla ilgili anlatıma aşağıdaki görsellerden ve adımlardan ulaşabilirsiniz.

 1. Plesk Panelinizin sol bölümünde bulunan “Dosyalar” sekmesine tıklayın.
  plesk dosyalar
 2. Açılan pencerede sitenizin alt yapısında yüklü olan bütün dosyalar ve uzantıları mevcut olacaktır. Arşivlemek istediğiniz dosyalarınızı işaretleyin ve “Arşive Ekleyin” seçeneğine tıklayın.
  plesk arşive ekleyin
 3. İşlemleri tamamladıktan sonra sistem sizde ZIP dosyanızı adlandırmanızı isteyecek. Birden fazla seçim yapmanız durumunda tüm dosyalar aynı ZIP içerisinde olacaktır.
  plesk arşiv dosya adı
 4. Tamam butonuna tıkladıktan sonra artık zip dosyanız hazır. 
  plesk zip dosyası hazır

Bu adımları uyguladığımızda artık .zip dosyamız hazır. Bu dosyayı hızlı bir şekilde bilgisayarımıza indirebiliriz ve kendi bilgisayarımızda zipten çıkartabiliriz. Aynı şekilde sunucu üzerindeki dosya yöneticisi üzerinden zip dosyasının üzerine tıkladığımızda bulundugu dizine dosyayı çıkartabiliriz.  Bu işlemi yüklenilen harici zip dosyaları içinde gerçekleştirebiliriz.


 • pleks panel arşivleme
 • Bu dökümanı 6 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir