Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Yedekleme (Backup) Nedir?

sunucu yedekleme

"Veri yedekleme işlemi hem bireysel kullanıcılar için hem de kurumsal kullanıcılar için oldukça önemlidir. Şirketler için veri yedekleme sayesinde sonradan düzeltilmesi mümkün olmayan birçok hata önceden engellenmiş olur. Şirketlerin çalışma politikalarını en sağlıklı ve en iyi şekilde yönetmelerini sağlamak için veri yedekleme işlemi olmazsa olmaz faaliyetlerden bir tanesidir."

Yedekleme  (Backup) Nedir?

Yedekleme genel anlamıyla bilgisayar sisteminizi işlevsel kılan temel birimlerin, üzerinde çalışan yazılımların ve depolanan verilerin, arıza, hata ve hasar durumlarında çalışmaların kesintiye uğramaması için veya geri dönülemez biçimde kaybolmasını engellemek amacıyla birden fazla kopya halinde bulundurulmasını sağlayan işlemdir.

Veri Yedeklemenin Önemi Nedir?

Günümüzde sisteme dayalı birçok işlem yapıyoruz. Bu tabletimizde, telefonumuzda ve bilgisayarımızda kısaca internete bağlı olduğumuz her cihaz üzerinde mutlaka bir veri alıp, gönderiyor sürekli cihaz üzerinden bir iletişim sağlıyoruz. Bu da birçok veri alışverişinde kullanılan cihaz her ne olursa olsun ufak ve büyük veri alışverişleri kullanılan cihaz üzerinde bir sıkıntı oluşması durumunda eğer veri yedeği yoksa büyük problemler doğurabilmektedir.  Kısaca veri yedeklemeyi açıklayacak olursak aktif bir sistem üzerinde çalışan yazılımların, çalışan en son ayarların ve bazı temel birimlerin herhangi bir problem çıkması olanağına karşı bir kopya halinde tutulmasıdır. Var olan bu kopya, çalışan sistemi eski sorunsuz haline döndürmek için çalışma sırasında doğabilecek sorunlarda çalışmayı kurtarmak için kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı sistem üzerinde problemlerle karşılaşıldığında bu sorun zaman, para ve iş gücü gibi birçok kayba neden olmaktadır.  Bundan dolayı veri yedekleme işleminin önemi burada devreye giriyor. Belirli aralıklarla veri yedeklemesi yapmak hem iş gücünün azalmasında hem de problem anında hızlı müdahale için önemli rol oynuyor.  Düzenli olarak yedekleme yapmak çok önemlidir. Fiziksel dünyaya ait herhangi bir şey, yedeklerde yakında veya ileri bir tarihte hata verebilirler. İyi bir yedekleme yapmanın parçası da yedeklerin çalışmasından emin olmaktan geçiyor.

Dünyanın en iyi sistemlerinde bile aksaklık yaşanabiliyor. Bu sebeple ana sisteme yapılan yatırım ne kadar büyük olursa olsun, uygun bir yedekleme altyapısı gerekiyor. Böylece hem yedekli altyapılar hem de yedeği alınan veriler sayesinde, yaşanan kesintiler kullanıcılara hiç yansımadan ortadan kaldırılabiliyor. 

İşletmelerin birçoğu tabi oldukları kanunları yerine getirebilmek için verilerinin yedeklerini tutmakla yükümlü durumda kalabiliyor. Zira birçok işletmenin kanunun belirlediği ölçüde geriye dönük raporlama yapabilmesi gerekiyor. 

Yedeklenmeyen Verilere Yönelik Tehlikeler Nelerdir?

Yedeklenmeyen verilerin kaybı çok emek harcayıp hazırladığınız web sitenizin kaybı olabilir. Ekonomik kaybınızın yanı sıra sektörde itibar kaybı da yaşayabilirsiniz. Eğer veri yedeklemeyi web sitesi için önemli görmüyorsak aşağıdaki tehlikeleri yaşamanız her zaman olası bir durum olacaktır. 

Hackerlar (Korsanlar) : Hackerlar sitenizdeki güvenlik açıklarından sitenize saldırırlar. Bu saldırılar sonucunda web sitenizde kayıtlı bulunan sizin, müşterilerinizin ya da sitenizle iletişim halinde bulunan kişilerin, kişisel bilgileri(kredi kartı bilgileri vb.) hackerların eline geçer ve kötü amaçlar için kullanılır. 

Kötü Amaçlı Yazılım Ve Virüsler : Siber saldırı olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım ve virüsler sitenize ulaşırlar. Bunlar kötü amaçlı, dikkat etmeden indirdiğiniz yanıltıcı bir eklenti, dosya ya da bir tema olabilir. Siz de bunları farkına varmadan tıklarsanız, web sitenizin kilitlenmesine ve çökmesine sebep olursunuz.

Yanlış Yapılmış Güncellemeler : Güncelleme web sitelerinde en fazla kullanılan uygulamalardan biridir. Web sitelerini güncellemesi yapılırken siteyi oluşturan bileşenlerin(temalar, yazılım, çekirdek dosya vb.)yanlış güncellenmesi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarırlar. Teknik bilgiye sahip değilseniz ortaya çıkan hataları gidermek için uzman yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yanlışlıkla Yapılan Hatalar : Siz ya da çalışanlardan biri yanlışlıkla yedeği olmayan bir dosyayı ya da klasörü silebilir. Bu durumda yedeğiniz olmadığı için kaybolan verilerinizin geri gelme imkanı olmaz.

Aniden Oluşan Veri Kayıpları : Olabilirliği az olsa da alan sağlayıcının çökmesi, doğal afetler, sebebini çözemediğimiz olumsuzluklar veri kayıplarına yol açabilirler. Yedeklenmemiş veriler tabi olarak geri gelmezler.

İSİMKAYIT Veri Merkezi sunmuş olduğu Yedekleme Hizmeti ile herhangi bir yatırım veya onarım maliyeti olmaksızın kurumların verilerini güvenle saklayabiliyor.

Sunucularımız üzerinde çalışan uygulamalar ile verilerinizi günlük, haftalık ve aylık dilimlerle otomatik olarak yedekleme imkanını sizlere sunuyoruz. Ayrıca bu işlemler sırasında sunucunuzun performansı etkilenmiyor, işlemleriniz hem hızlı hem de güvenli olarak devam ediyor.

Veri Merkezimizde yer alan sunucularınız ya da kiraladığınız sunucular üzerindeki verilerin boyutu ve yedekleme aralıkları belirlenebiliyor. Yedekleme işlemi yapılırken sunucunuza herhangi ek bir yazılım kurulmasına ihtiyaç  bulunmuyor. Ayrıca sunucu performansında kayıplar yaşanmamaktadır. Böylece veri depolama maliyetlerinizi minimum seviyeye indiriyoruz.

Verileriniz Nerede Saklanıyor? 

Verileriniz Türkiye sınırları içerisinde saklanmaktadır. Veri merkezimiz master olarak Körfez / Kocaeli lokasyonundadır. Kendi içinde felaket senaryosu olduğu gibi, farklı bir lokasyonda da eş zamanlı olarak yedeklenmektedir. İSİMKAYIT yerli ve milli bir veri merkezi firması olup, amaçlarından birisi de Türkiye’nin verilerinin Türkiye sınırları içinde kalmasıdır.

İSİMKAYIT veri merkezinde verileriniz uçtan uca şifreli bir şekilde aktarılır. Depolama sunucularımızdaki verileriniz çalışanlarımız dahil hiç kimse tarafından görüntülenemez. Siz ve kullanıcı bilgilerinizi verdiğiniz kişilerin dışında hiçbir şekilde verilerinize erişim mümkün değildir.

 

 


  • sunucu, sunucu özellikleri, sunucu yedekleme, backup, afet yedekleme, afet durumu, veri kaybı, sunucu silme, sunucu geri getirme
  • Bu dökümanı 347 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir