Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Sunucu Barındırma

Eğer geliştirmekte olduğunuz, sürekli büyüyen bir internet girişiminiz varsa bir süre sonra Hosting ve barındırma masraflarınızın diğer masrafların önüne geçerek projenizle birlikte büyüdüğünü görebilirsiniz. Hosting paketleri, küçük ölçekli projelerde veya web sitelerinizde yeterli hizmet verebilecek servislerdir. Ancak artık büyük ölçekli bir internet projesi ile uğraşmaya başladığınızda, ihtiyaçlarınız ve kaynak kullanımlarınız artacağından, projenizin ihtiyaçlarını makul maliyetlerde ve doğru kaynaklarla devam ettirebilmenizi sağlayan servisleri tercih edebilirsiniz. Web sitelerinin hacmi arttıkça, ihtiyaçları da artmaktadır, web projenizin maliyetlerini arttırmak yerine co-location nimetlerinden faydalanmak isteyebilirsiniz. Peki  bu co-location nedir ve avantajları nelerdir?

Sunucu Barındırma (Co – Location) Nedir?

Sunucu Barındırma fiziksel sunucu barındırma servisi olup kurumunuza ait sunucuların profesyonel Veri Merkezi (Data Center) ortamında barındırılmasıdır. Co-Location olarak da adlandırılan sunucu barındırma, ekonomik olduğu için kiralık sunucular yerine tercih edilir. Kullanıcılara ait olan sunucuların veri merkezinde konumlandırılması barındırma olarak adlandırılır.

Veri Merkezleri firmaları bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen firmalar veya kişiler için sunucu barındırma hizmetleri sunmaktadır. Sunucu barındırma hizmeti aynı zamanda kendi içerisinde hat ve çalışma hizmeti de sunar. Firmalar kendi sunucularını güvenilir şekilde internete eriştirebilmek için profesyonel firmalardan bu hizmeti alırlar.

Uygun maliyetli olan sunucu barındırma hizmetleri internet erişim hızı ve geniş bant aralığı için ekstra para ödemenizin önüne geçer. Sunucu barındırma hizmeti aldığınız zaman firmalar size geniş ağ bant seçenekleri ve IP hizmetleri ile birlikte barındırma hizmetlerini de sunarlar.

Sunucu size ait olacağı için kendinize uygun olan işletim sistemini de seçebilme imkânınız olur. Yüksek güç kaynağı ile sunulan bu hizmetler sayesinde elektrik kesintilerinden dolayı işlerinizin aksayabilmesi gibi durumlar söz konusu olmaz.

Sunucu Barındırma (Co – Location) Avantajları Nelerdir?

Bir işletmenin kendi veri merkezini oluşturmak yerine co-location kullanmaya karar vermesinin birkaç nedeni vardır. 

Düşük Maliyetler : Sunucu barındırma hizmetinin temel avantajlarından biri, düşük güç ve ağ maliyetleridir. Üst düzey bir sunucu ortamı oluşturmak pahalı ve zordur. Sunucu barındırma hizmeti alarak, ekipmana yatırım yapmadan bir veri merkezinin tüm avantajlarından yararlanmanıza olanak sağlar. Sunucunuzu için çok fazla para harcamadan güvenli ve birinci sınıf bir altyapıya yerleştirmiş olursunuz.

Teknik Destek : İşletmeler, sunucularını bir veri merkezine taşıyarak tam zamanlı uzman desteği sağlar. Co-location, BT departmanınızı bu görevlerden kurtarır. Enerji, soğutma, güvenlik ve ağ donanımı sorunları Sunucu Barındırma Hizmeti tarafından ele alındığından, işletmeniz donanım ve yazılım bakımına odaklanabilir.

Hızlı Ağ Erişimi : Depolama ve yedekleme işlemi yaparken oluşabilecek aksaklıklardan biri internetin kesilmesi veya yavaşlamasıdır. Bu durum sitelerin yavaş işlemesine ve gerekli dosyaların yedeklenememesine neden olmaktadır. Web sitelerindeki dosyaların depolama işlemi yoğun bir internet kullanımını gerektirmektedir ve işlemlerin yapıldığı sunucuların kesintisiz bir şekilde internet bağlantısının olması şarttır.

Bir veri merkeziyle çalışmak çok daha verimli ve hızlı bir veri aktarımı gerçekleşmesini sağlıyor. Yerel ağların iletim hızıyla desteklenen ve yedekli internet seçeneği bulunan veri merkezi, özellikle yerel kullanıcılar için oldukça yüksek bant genişliği ve veri iletim hızı sağlıyor. Kullanıcılar gecikme yaşamadan tüm hizmetlerden faydalanma avantajını elde ediyor.

Güvenlik : Sunucu barındırma hizmetinin önemli avantajlarından bir tanesi de güvenliktir. Sunucular şirketin dışında bir yerde barındırıldığında şirket verisine kimlerin erişebildiği ve güvenlik konusu da merak ediliyor. Yerel bir veri merkezinde ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemi), ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) gibi sektör standartlarına göre kurgulanan fiziksel ve siber güvenlik önlemleri kapsamında hizmet alabiliyorsunuz. Bu sayede veri merkezinin ağ altyapısının güvenlik özelliklerinden faydalanırken, paylaşımlı ve paylaşımsız kabin seçenekleri, özel ve kilitli kafesler, bağımsız veri merkezi odası kiralama gibi seçenekleri de değerlendirebiliyorsunuz. Aynı zamanda 7/24 kameralarla izlenen ve sadece yetkili kişilerin girebildiği alanlarda sunucularınız güvenle barındırılıyor.

Sonuç olarak Sunucu barındırma hizmetlerinden yararlanarak. İşletmenizin sunucu altyapı yatırımlarından tasarruf etmesini sağlaya bilirsiniz, Sunucu barındırma uygun maliyetlidir. Optimum yedek ve azaltılmış kesinti süresi sayesinde verileriniz her zaman erişilebilir olur. Sunucu barındırma hizmeti, hem fiziksel altyapı hem de siber güvenlik alanındaki güncel protokolleri sayesinde daha iyi bir güvenlik sağlar. Teknik destek ekipleri sorunları oldukça kontrollü bir şekilde teşhis eder ve çözümler. İşletmelerin iş açısından kritik sistemleri ve verileri iş yeri dışında koruyarak, işletmenizde oluşabilecek olası bir fiziksel hasarda verileriniz hasar görmeden kurtarılmış olur.

 Bu sistemin faydaları olduğu gibi dezavantajları da olduğunu unutmamanız gerekir. Her hizmette olduğu gibi aynı şekilde avantajların yanında dezavantajlar olması normal bir durumdur. Bu konuda size yardımcı olacak iyi bir hosting firması bulmalı ve onunla anlaşma yapmanız gerekir.

İSİMKAYIT Veri Merkezi Co-Location (Sunucu barındırma) hizmetlerini TIER II Sertifikasına sahip kendi veri merkezinde barındırmaktadır. Dileyen müşterilerimiz 21U veya 42U kabinet kiralama için bizimle iletişime geçebilir. İsim Kayıt Veri Merkezi, müşterilerine yer sağlayıcısı olarak 7/24 metro internet ve teknik destek hizmeti vermektedir.


  • sunucu, sunucu kiralama, sunucu barındırma
  • Bu dökümanı 243 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir