Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

WHOIS

Resmi kurumlar ve internet kullanıcıları bir web sitesinin sahibinin kim olduğunu bulmak için WHOIS’den yararlanabilir. WHOIS, telif hakkı hırsızlığında ve ticari marka ihlallerini belirlemede alan adı sahiplerinin muhatap alınmasını sağlayarak internet ekosistemini korumaya yardımcı olur. Peki, Whois nedir ve whois sorgulama nasıl yapılır?

Whois Nedir?

Domain whois, tescil edilmiş bir alan adının ya da IP adresinin sahiplik bilgilerini  ve alan adının kayıt edildiği tarihi ile bitiş süresini gösteren gösteren kayıtlardır. Domain whois bilgilerini kontrol ederek alan adının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

ICANN kuralları gereği, alan adı sahiplerinin, whois bilgilerini eksiksiz ve tam olarak girmesi zorunludur.

Whois Nasıl Sorgulanır ?

Whois sorgulaması ICANN veritabanı üzerinden sorgulanır. Sadece whois sorgusu yapmak için kurulmuş siteler olduğu gibi, her domain satıcısı firmanın domain sorgulama ekranı whois sorgusu yapabilmektedir.

Siz de İSİMKAYIT veritabanımızdan WHOIS SORGUSU yapabilir. Domain bilgilerine kolayca erişebilirsiniz.

Whois bilgilerinden erişilen bilgilerin gerçek olması gereklidir. Gerçek bilgiler verilmemişse kaydedici domaini kilitleyebilir veya sahipliği tamamen iptal edebilir. Domain sahibi yenileme ücretini ödediği sürece domaine sahip olarak kalır. Whois bilgilerini değiştirmek, devretmek veya iptal etmek sahip olan kişinin tasarrufudur. Domain whois sorgusu yapılıp, bu kişiye domaini satması için baskı yapılamaz. Domain sahibi siz ne kadar para ödeyecek olursanız olun, domaini satmayabilir. Kaldı ki günümüzde fiyatı milyon dolarlarla ifade edilen domainler de bulunmaktadır.

Whois Gizleme (Kimlik Koruma) Nedir?

Gizli Whois, bazı domain sahiplerini iletişim bilgilerinin paylaşılmasını istememektedirler. Ya da bazı özel projelerde kimliklerinin belli olmasını istemedikleri için gizli whois servisini tercih etmektedirler.

Kimlik koruma servisi ile alan adınızın whois sorgu sonuçlarında iletişim bilgileri gizlenmiş olarak sergilenir. Böylece kayıt bilgileri hacker ve spam e-posta gönderen kaynaklardan gizlenmiş olur. Gizlenen bilgilerde yer alan kodlanmış e-posta adresine gelen iletiler, anti-spam ve anti-virüs filtresinden geçtikten sonar alan adı sahibinin e-posta adresine yönlendirilir.

Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında whois gizleme işlemi yapılabilir. Domain whois sorgu sonuçlarında listelenen kişisel bilgilerin koruma altına alındığı kimlik koruma işlemi, KVKK ile bağdaşan ve bu kapsamda bilgilerin kötü niyetli amaçlar için kullanılmasını önler niteliktedir.

Bu hizmeti gelişmiş domain yönetim panelimiz sayesinde anında yapabilirsiniz. Bunun için Whois Gizleme tıklayarak sistemimize giriş yapıp domaininizin whois bilgilerini gizleyerek güvene alın.

 


  • whois, whois nedir, whois sorgusu
  • Bu dökümanı 488 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir