Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Limitsiz (Sınırsız) Hosting

Web sitenizi barındırmak için hosting paketi konusunda karar vermek en zor süreçlerden birisidir. Web sitesi sahipleri tarafından okunmayan sözleşmeler sonrası hani sınırsızdı kavgaları çıkmakta ve hayal kırıklıkları oluşmaktadır. Hosting seçimi yaparken karşımıza çıkan bu durumların nedenlerini daha iyi anlayabilmek için limitsiz (sınırsız) hosting hizmetleri hakkında bilgi amaçlı yazdığımız bu blog yazımızda, sınırsız (limitsiz) hosting hakkında bilmeniz gereken önemli noktaları sizlerle paylaşacağız.

Limitsiz (Sınırsız) Hosting Nedir, Ne Değildir?

Sınırsız hosting dendiğinde; barındırılabilen web sitesi sayısı, subdomain, disk alanı, trafik, e-posta hesabı sayısı, veritabanı sayısı vb. özellikler ön plana çıkmaktadır. Bu özelliklerin bir bölümünün ya da tamamının sınırsız olarak sağlandığı hosting paketleridir.

Sınırsız hosting paketleri, sizin özel fotoğraflarınızı depolayacağınız, oyunlarınızı veya programlarınızı yükleyebileceğiniz bir yapı sunmaz. Sınırsız web hostingin amacı, web için kullanacağınız verileri, limitlere takılmadan yüklemeniz içindir. Hosting paketleri depolama için kullanılamaz.

Limitsiz hostingler aynı zamanda, indirme ve yükleme için de kullanılamaz. 

Nihayetinde  hosting, bir sunucu üzerinde barındırılır. Web sunucusu sınırlı kaynaklara sahip bir makinedir. Ve bu kaynaklar sadece sizin değil, birçok web sitesi arasında paylaşılıyor. Bu, bazı sınırlamalar olduğunu anlamanız gerektiği, ancak çoğu durumda barındırma hizmetinizin sınırlı olmayacağı anlamına gelir.

Sınırsız (Limitsiz) Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilindiği gibi her şeyin bir limiti vardır.  Limitsiz derken, burada host firmasının kastettiği şey şudur. Normal bir web hosting aldığınızda örneğin 2 GB alan, 20 GB trafik alıyorsunuz ve 20 gün sonra sitenize giriş çıkış fazla olduğunda ya trafiğiniz doluyor ve siteniz kapanıyor yada ftpnizdeki dosyalar 2 GB tan fazla oluyor ve yine alanınız bittiği için ya siteniz kapanıyor yada yeni bir şey yükleyemiyorsunuz sitenize ve işiniz görülmemiş oluyor. Limitsiz hostlarda amaç müşterinin bu tür şeyleri düşünmemesi ve kafasının rahat etmesidir. Yani acaba bu ay sitemin trafiği yetecek mi veya birkaç resim yükleyeceğim siteme ama acaba hostumda hiç yer kaldı mı gibi şeyleri endişe etmeden hostunu kafası rahat şekilde kullanmasıdır asıl amaçlanan. Ama buda şu demek değildir. Hostunuzu depolama alanı gibi kullanıp alanı doldurun veya müzik dinleme sitesi yapıp müzikleri kendi hostunuzda barındırıp dinlettirerek yüksek trafik ve disk kullanımı yapın. Limitsizden anlayacağınız bu olmamalıdır. Bu tür büyük siteleriniz varsa örneğin; dosya upload ve download siteniz, youtube gibi bir video paylaşım siteniz, resim yükleme sitesi vb. gibi normal bir hostu aşan kaynaklar kullanacak bir siteniz varsa bu limitsiz hosting hizmeti size göre değildir. Bu tür siteleri olan kişilerin direk kendilerine ait bir dedicated server yada sanal sunucu hizmeti almaları gerekmektedir. Yani paylaşımsız sadece kendi sitelerini barındıracakları server kiralamaları gerekiyor. Umarım limitsiz hosting satın aldığınızda aslında size verilenin ne olduğunu anlamışsınızdır. Firmalar müşteriler rahat etsin, trafik ve alan derdi olmasın diye limitsiz hosting satışı yapıyorlar. Ama yukarıda anlattığımız şekilde bu yanlış anlaşılmamalı, depolama alanı gibi kullanmak için bu hosting hizmeti alınmamalıdır. Çünkü bu niyetle limitsiz hosting hizmeti alındığında firmalar bu siteyi tespit edecek ve bir süre sonra hostu kapatacaktır. Yani limitsiz diye böyle büyük normalin üstündeki siteleri bu limitsiz hostlarda maalesef barındıramazsınız. Burada anlatılanlar geneli yansıtan anlatımlardır ve tabi ki istisnai durumlar olabilir.

Hiçbir firma sunucularında işlemciyi %100 kullanıma izin vermez  çünkü tüm sunucu kaynaklarını bir siteye tahsis etmek çok mantıklı değildir. Ayrıca size ayrılan alanda onbinlerce yüzbinlerce dosya barındırılmasına da izin vermez aksi halde disklerdeki bu yoğunluk, hddlerin performanslarını düşürür ve bozulma ihtimallerini artırır. Bu nedenle bu tür durumlarda hosting firmalarının limitleri vardır. Alan ve trafik limiti yoktur fakat bu tür farklı limitler vardır ve bu limitleri koymakta firmaların diğer host sahiplerini mağdur etmemek için haklı gerekçeleri vardır.

Özetlemek gerekirse, limitsiz hosting paketi günlük tekil hiti 10k ve üzeri olmayan, hostlarını depo alanı olarak kullanmayan ve sunucunun işlemci ve diğer kaynaklarını aynı sunucuda bulunan diğer web sitelerini etkilemeyecek oranda kullanan fakat alan ve trafik derdi olmadan rahat şekilde sitesini barındırmak isteyen site sahipleri için maliyet olarak uygundur kullanım olarak idealdir. 

Limitsiz alan ve trafiği kötüye kullanacak sitelerin bu hizmetten yararlanması uygun değildir ve host firması zaten bu tür siteleri bir süre sonra erişime kapatacaktır. Yoğun mysql kullanan, yüksek işlemci ve ram harcayan veya harddisk üzerinde aynı anda binlerce dosyaya erişim sağlamaya çalışan sitelerin kendilerine özel paylaşımsız host edineceği sanal sunucu veya fiziksel sunucu hizmeti almaları en doğru karar olacaktır. Ama bu şekilde bir kullanıma sahip olmayan site sahipleri hostum limitsiz, kafam rahat demek istiyorsalar bu hizmetten yararlanmaları uygun olacaktır.

İSİMKAYIT web hosting olarak hosting alanında sunduğumuz hizmetler her ihtiyaca hitap edecek şekilde geliştirilmiştir. Limitli ve limitsiz web hosting çözümleriyle internet portalında kaliteli hizmet almak isteyen kişi ve kurumlar için profesyonel hizmet veren firmamız aynı zamanda ekonomik fiyatlar ile de bütçe dostu çözümler sunmaktadır. Siz de sunduğumuz alternatifler içerisinden size en uygun olanı seçip kullanmaya başlamak için tıklayınız. 


  • hosting, limitsiz hosting, sınırsız hosting
  • Bu dökümanı 291 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir