Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Microsoft Exchange Server’ın Avantajları Nelerdir?

Kurumsal iletişim söz konusu olduğunda pek çok sunucu kullanıcılarına kapsamlı bir destek sağlamaya çalışır. Bu anlamda Exchange Mail nedir? sorusunu da Microsoft’un kullanıcılarına sunduğu bu türden bir kurumsal e-posta hizmeti şeklinde cevaplayabiliriz. 

Exchange Mail Nedir?

Klasik e-posta hizmetlerine ek olarak, geniş depolama, daha kapsamlı antispam ve geniş mail arşivleme gibi birçok olanak sunan ve Microsoft alt yapısıyla özellikle kurumsal firmaların daha çok tercih ettiği profesyonel bir mail hizmetidir diyerek, Exchange e-mail nedir? Sorusuna anlaşılır bir şekilde cevap verebiliriz.

Microsoft Windows işletim sistemi tarafından haberleşme amacı ile üretilen yazılım, Microsoft Exchange Server sistemi içinde yer alan e-posta hizmeti Exchange Mail olarak ifade edilir. Outlook kullanan okul ya da işyerlerinde kullanım gerektiren Exchange Mail içerisinde bir çok destek uygulama bulunabilir. Kümeleme işlevi, sesli olarak haberleşme özelliği ve web üzerinde gelişmiş arama yapabilme yetenekleri bunlardan birkaçıdır.

Exchange Mail platformu ile takvim, görevler, kişiler ve daha birçok farklı özelliği ile Microsoft Server eşliğinde kullanabileceğiniz elektronik posta sistemi olarak çok yaygın kullanıma sahiptir. Tüm akıllı cihazlarda; masaüstü, dizüstü bilgisayarlar ve tablet , telefon gibi ürünlerde rahatlıkla kullanılabilecek olan bu sistem genellikle sınıf, okul, işletme ve firmalar tarafından tercih edilir.

Exchange Mail'in Faydaları Nelerdir?

Microsoft Exchange sitemi; standart bilgisayar, dizüstü bilgisayar, diğer tüm akıllı telefonlar ve tabletler, Outlook Web Access olan tüm cihazlarda aktif olarak kullanılabilir. Exchange Mail hesap adı ve şifresi ile kullanıcı dilediği noktadan giriş yaparak e-postalar kontrol edilebilir.

Kurumsal Mesaj Sistemi: Kurumsal e-posta çatısı olarak kullanılan Exchange Mail işletmenin alan adıyla sorun yaşamadan e-posta alınabilen ve gönderilebilen bir sistem olmasının yanı sıra tamamen uyumlu olarak Active Directory yapısıyla çalışabilir.

Mail Hesabına Kolayca Erişme: Outlook Web Access eşliğinde maillere internet bulunan her yerden ulaşılabilir. Exchange Mail ile e postaların verileri tek merkez üzerinden güvenle korunur. Kullanıcı nerede olursa olsun ve hangi cihazı kullanırsa kullansın mobil veri ya da wifi bulabildiği sürece Exchange Mail ile e-posta alabilir ve gönderebilir.

Dosya Paylaşımını Ortak Klasörlere Yapma: Kuruluşunuzda kullanılan e-posta çatısı altında ortak klasör ile önemli mailleri, resimleri, belgeleri ve dosyaları şirket çalışanları ile paylaşılabilir. Tanımlanan e-posta adreslerinin direk olarak düşeceği e postayı klasöre tanımlanabilir. Exchange Mail kullanarak tüm şirket bir klasörde bütün verileri kolayca görebilir.

Bireysel ya da Paylaşılabilir Ajanda: Exchange Mail kullanıcısı bireysel ajandanın sunduğu kolaylıkla; iş akışını, yapılacak görevleri, hedef ve toplantı kayıtlarını tutabilir. Şirket klasöründe bulunacak olan paylaşılabilir ajanda ile de kaynaklar, tasarılar, projeler ve toplantı vakitleri kaydı tüm işletmenin bilgisine sunulabilir.

Mail Hesabını Kurallar ile Yönetmek: Sınırsız sayıda kural koyarak yönetilebilen Exchange Mail ile kullanıcı postalarını dilediği gibi klasörlere tanımlayabilir ya da istenmeyen mailleri otomatik olarak sildirebilir. Outlook 2007 ile kullanılabilir olan bu özellik ile önemli kullanıcılardan gelen mesajlar seçtiğiniz klasöre yerleştirilir. Ayrıca mail almak ya da okumak istemediğiniz kullanıcıların tüm postaları Exchange Mail hesabınızda hemen silinir.

Saniyeler İçerisinde Outlook Entegrasyonu: Doğrudan senkronize çalışan “ Outlook Anywhere” adındaki protokol ile kurumsal mesajlaşmada tüm iletileriniz anlık olarak alınır ve gönderilir. Exchange Mail ile yaptığınız tüm yazışmalar anlık olarak Outlook’unuza düşer. Bunun yanı sıra “Outlook Anywhere” ile çalışanlar VPN olmadan da şirket dışından Outlook’un tüm sürümlerinden (2003 ve 2007) Exchange Mail hesaplarını kullanabilirler.

Bulut Arşiv: Microsoft Exchange Bulut Arşiv ile alt yapıda rahatlama oluşturulur. Uzun vadede ilgilenilmeyen ya da bir kenarda dursun denilen postaları arşivde saklayabilen kullanıcı istediği vakit tekrardan arşivlenmiş maile ulaşabilir. Exchange Mail tarafından sunulan bu özellik ile mail hesabı daha düzenli olur.

Microsoft Exchange Mail Özellikleri Nelerdir?

Outlook Web App: Kullanıcıların standart tarayıcılar aracılığıyla sesli posta, e-posta, SMS metinleri, anlık mesajlaşma (IM) ve daha fazlasına erişmesine yardımcı olur

Exchange ActiveSync: Mobil kullanıcıların sesli posta, e-posta, IM ve akıllı telefon mesajları içeren evrensel bir gelen kutusuna erişmesine olanak tanır

Saklama, Keşif ve E-posta Arşivleme: Harcamaları azaltmaya ve iş iletişimi süreçlerinin bakımını basitleştirmeye yardımcı olur.

Yedekleme ve Felaket Kurtarma: Veri tabanı düzeyinde kurtarma sunarak olağanüstü durum kurtarma ve yedekleme için birleşik bir çözüm sunar.

Dağıtım Esnekliği: Bulutta, şirket içinde veya her ikisinde birden dağıtılabilir.

Hassas İçerik İzleme: Hassas e-posta içeriğini izlemek ve yasa dışı içerik dağıtımını önlemek için kullanılabilir.

Sesli Posta: Kullanıcılara, her ikisi de tek bir platformdan yönetilebilen e-posta ve sesli postaya tek bir gelen kutusundan erişim sağlar.

Gelişmiş Koruma: Birkaç entegre şifreleme ve istenmeyen posta önleme teknolojisi ve gelişmiş virüsten koruma çözümleri kullanır.

İzleme Sistemi: Daha hızlı yük devretme süreleri ve çoklu birim desteğinin yanı sıra otomatik arıza kurtarma sağlayan bir izleme sistemi sağlar.

Exchange Yönetim Merkezi: Yöneticilerin, yönetim arayüzüne tam erişim izni vermeden iş işlevine dayalı olarak sunucu izinleri ve erişim yetkisi vermesine olanak tanır.

Microsoft Exchange Server’ın Avantajları Nelerdir?

Aşağıda Microsoft Exchange Server’ın en önemli avantajlarından bazılarını sıralamak gerekirse ;

Artırılmış Güvenlik : Microsoft Exchange, hem sunucu hem de posta kutusu düzeyinde çeşitli özelliklerle optimum güvenlik ve gizlilik için tasarlanmıştır. Microsoft Exchange Server, bir ağ bağlantısı için karşılıklı kimlik doğrulama sağlayan bir ağ güvenlik protokolü olan Kerberos kimlik doğrulamasını kullanır. Ek güvenlik protokolü desteği, kullanıcıların şirket güvenlik duvarları dışında çalışırken e-posta’ları ve ekleri dijital olarak imzalamasına ve şifrelemesine veya VPN bağlantısı olmadan posta kutularına güvenli bir şekilde erişmesine olanak tanıyan Secure / Multipurpose Internet Mail Extensions’ı (S/MIME) içerir. İstenmeyen e-posta iletilerinin miktarını azaltmaya yardımcı olmak için Outlook’ta gerçek zamanlı “Safe and Block” listelerinin desteğini ve hem sunucu tarafı hem de istemci tarafı ileti filtrelemeyi içerir.

Paylaşılan Takvimler : Exchange Server, e-posta, kişiler ve görevlerle bütünleşen kişisel, grup ve kaynak planlaması için zengin özellikler içerir. Kullanıcılar, takvim bilgilerini başkalarıyla paylaşabilir ve paylaşılan açık saatler için toplantı istekleri göndermek için aynı anda birden fazla takvimi görüntüleyebilir. Alıcılar takvim taleplerini reddedebilir veya farklı bir zaman önerebilir ya da toplantıyı kabul edip takvimlerine otomatik olarak ekleyebilir. Ayrıca konferans odaları ve projektörler gibi paylaşılan kaynaklar için çizelgeler de dahil edilebilir.

Paylaşılan Kişiler : Şirket içindeki global adres listesi, işletme genelinde paylaşım için merkezi olarak tutulur, Outlook’a indirilebilir ve Outlook Web Access (OWA) ve Outlook Mobile Access’ten (OMA) erişim için senkronize edilebilir. Dağıtım listeleri, departmanlar veya müşteri listeleri gibi gruplarla iletişimi kolaylaştırmak için merkezi olarak paylaşılabilir ve muhafaza edilebilir.

Paylaşılan Görev Yönetimi : Görev yönetimi, görevler oluşturma ve atama yeteneği sağlar ve temel proje yönetimi ve kişisel zaman yönetimi için e-posta bildirimi ve zamanlama ile entegre edilebilir. Kullanıcılar, sorumlu kişi ve kategori gibi çeşitli ölçütler aracılığıyla durumu yönetirken, bir görev tamamlandıysa ve süresi geçmişse ilerlemeyi izlemenize olanak tanır.

Antivirüs ve antispam koruması : Exchange Server, istenmeyen postaları durduran güvenilir filtreler sunarak istenmeyen e-posta’ları ortadan kaldırır. Son teknoloji savunma sistemi, e-posta sunucusunun istenmeyen e-posta, virüs ve kimlik avı girişimleri veya diğer sanal tehditlere karşı tuzağa düşmesinin önüne geçer ve %100 kullanılabilirlik sağlar. Ayrıca spam mail filtreleri ve spam güvenlik duvarları, tüm e-posta’ların hedeflerine gecikmeden ulaşmasını sağlar.


  • Exchange Mail, Kurumsal iletişim, e-posta hizmeti, Microsoft Exchange Server
  • Bu dökümanı 187 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir