Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

a.TR uzantılı alan adı ön kayıtları çok yakında başlıyor.


10 Haziran 2023'te Resmi Gazetede yayınlanan İnternet Alan Adları Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair ihtiyaç duyulan bazı güncellemeler BTK tarafından yapıldı. Kurul kararı ile düzenlenen ".a.TR" yapısındaki alan adlarının ilk tahsis işlemleri ile bu süreçte uygulanacak hususlara ilişkin usul ve esaslar, 14 Eylül 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmişti.

İşleyişin 4 aşamadan oluştuğu ve 1. aşama olan Kamu Kuruluşlarına ait alan adlarının tescilleri 14 Eylül 2023 de başlamıştı, 2. aşama olan Dernekler, Vakıflar, Meslek Kuruluşlarının kayıtları ise 14 Ekim 2023 – 14 Kasım 2023 arası işleme alınmıştır. Gelinen noktada 3. aşama olan diğer alan adı uzantıları olan “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” gibi uzantılı alan adlarının kayıtları başlamıştır. Bu aşamanın da bitiminden hemen sonra 4. aşama olan Genel kayıta açılması başlayacaktır.

Yukarıda listelenen 3. aşama işlemleri tamamlandıktan sonra, "a.TR" alan adı uzantısı “ilk gelen alır” prensibi ile tahsise açılması gerçekleşecektir. 

Bu durumda önce gelen önce alır mantığıyla ön kayıt sistemini çok yakında devreye alıyoruz. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İSİMKAYIT olarak 14.09.2022 tarihindeki TRABİS lansmanında yürüttüğümüz kayıt başarı oranı yüksek çalışmayı, ".a.TR" alan adlarının tahsisinde de sürdürmeye devam edeceğiz.

Varsa diğer kayıt şirketlerindeki alan adlarınızı isimkayit.com.tr hesabınıza aktararak, "a.TR" tahsis sürecinde tüm işlemleri tek panelden gerçekleştirebilirsiniz.

8/01/2024 - Pazartesi

<< Geri