Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Bitcoin Virüsü yani Bitcoin Miner Nedir?


Bitcoin Virüsü Nedir? 
Bitcoin madenciliği yapmanın, Bitcoin üretiminin oldukça pahalı bir iş olduğu için bazı gruplar tarafından özel .js .json dosyaları hazırlanıp içerisine kendi hesaplarını ekleyerek şifrelemekte ve bunu çeşitli tarayıcı programlar ile bir bot hazırlayıp açık olan web sitelerine giriş yaparak veya update edilmemiş sunuculara açıklardan faydalanarak giriş yapmakta ve kendi hazırladıkları dosyayı sunucu içerisine atmaktadır. Böylelikle özellikle web sunucuları hedef alınarak zararlı yazılımı attığı sunucu içerisindeki tüm web sitelerine frame olarak title bölümüne otomatik ekletmektedirler.

Bu sayede o siteye her giriş yapan kullanıcıların üzerinden bitcoin hesaplarına kazanç sağlamaktadırlar. Bu işlemlerin olduğu sunucularda özellikle cpu ve ram artışı anormal bir şekilde gözlemlenmektedir. Sunucu üzerinde de sürekli hesaplarına aktarım yapmaktadırlar.

Son zamanlarda Japonya da bir gün içerisinde bir çok sunucu ve web siteleri hacklendiği tespit edilmiştir. Özellikle Wordpress web siteleri genelde ücretsiz script plugin kullandıkları için ve kullanıcılar yaygın olarak Wordpress update işlemlerini yapmadıkları için sunucularda güvenlik zafiyeti doğurmaktadır.

Sunucu firması olarak güvenliğe her ne kadar önem versekte kullanıcılar kendi web sitelerinden sorumlu olduğu unutulmamalıdır. Firmamızdan sanal veya fiziksel sunucu hizmeti alan müşterilerimizde yönetim eğer kendilerine aitse ACİL olarak sunucularını update etmeli ve kesinlikle her zaman sunucularını update yapılmış ve güncel yazılımları sunucularında kullanmaları önerilmektedir.

Bu zararlı dosyaların bulaştığı web sitelerine giren ziyaretçilerde browserlarına aktarılan tmp dosyaları ile kendi bilgisayarlarına da bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden dikkatli olunması ve belirttiğimiz gibi web sitesi kullanıcılarının kesinikle warez içerik kullanmaması kaynağı belli olmayan plugin veya scriptleri kendi web sitelerine yüklememeleri ve sunucularını her zaman update yapmaları gerekmektedir.

Soru veya sorunlarınızda hiç çekinmeden müşteri teknik hizmetlerimizden bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla.

29/08/2018 - Çarşamba

<< Geri