Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Spam mail nedir, nasıl engellenir?

"Yeter artık ! Gelen kutumdan düzinelerce spam mail silmekten bıktım! " Bir çok kişi gibi sizde bu durumdan şikayetçi olabilirsiniz. Ne yazık ki, bu yaygın problemden tamamen kurtulmak veya engellemek çok da kolay değil.

Farklı dosya türlerinin eklenebildiği (resim, müzik, video vb.) bir nevi dijital mektup olan e-mail, kişisel ve kurumsal hayatta en çok kullanılan iletişim araçlarından biridir. Gelen mail kutusunu doldurarak iletişim trafiğini olumsuz etkileyen spam mail türü ise, kullanıcılar açısından oldukça can sıkıcı bir durumdur. Spam mail nedir, nasıl engellenir? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Spam Nedir?

Spam, en sade haliyle “istenmeyen” olarak tanımlanır. Spam kelimesinin teknoloji dünyasında çağrıştırdığı ilk kavram spam maildir. Spam atma, spam yeme ve spamlamak da bu konuyla ilgili terimlerdir.

Spam Mail Nedir?

Spam kelime anlamı olarak 'istenmeyen' anlamına gelmektedir. Yani istenmeyen mail olarak tanımlayabiliriz.  Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse sizin izniniz ve bilginiz dışında size iletilen maillere spam mail denir.

Ürettiği ürünün veya verdiği hizmetin reklamını yapmak isteyen firmalar reklam içerikli mailler göndermeyi kolay ve ucuz bir yol olarak düşünüyorlar. Özellikle bu konuda hizmet veren toplu mail gönderme hizmeti sunan firmalar bulunmaktadır.  Durum böyle olunca spam mailler de gelmeye devam etmektedir.

Spam mail ve mesajlardan bazıları ucuz tanıtım peşindeyken, bazıları oldukça tehlikeli olabiliyor. Spam mailerin gönderilme amaçları genellikle şu şekildedir;

- Kimlik bilgilerinizi ele geçirmek

- Kampanya ya da duyurular

- Yasal olmayan sitelerin reklamı

- Politik ya da ideolojik görüş propagandası amacıyla spam mail gönderilebilir.

- Belli bir fikirde kamuoyu oluşturma

- Ticari reklam ve pazarlama etkinlikeri

- Doğru olmayan kolay yoldan para kazanma vaatleri

- Gerçek dışı vaatler, sahte çekilişler ve dolandırıcılık

- Antivirüs uyarıları yaygın bir spam yöntemidir

Spam Mail Nasıl Engellenir?

Spam mailleri engellemenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Günümüzde mail sağlayıcılarının gelişmiş spam filtreleri bulunmaktadır. Bu filtreler sayesinde gelen gelen mailler spam klasörüne otomatik olarak atılmaktadır. Gelen maillerin cevaplanmaması ya da tıklanmaması da bir engelleme yöntemidir. Çünkü bu maillerde yer alan linkler takip linkleri içermektedir ve spam mailleri açan kişiler daha fazla spam maile maruz kalmaktadır.

Spam mailleri engellemek için şahsi ve kurumsal önlemler için önerilerimiz:

- Cihazınız üzerinde aktif olarak çalışan bir antivirüs programı olması gerekir.

- Kullanmakta olduğunuz mail adresinizi bilmediğiniz yerlere, forum sitelerine, sosyal medya mecralarına, kendi blogunuza ve benzeri yerlere eklemeyin. (Kullanmakta olduğunuz mail yerine geçici bir mail adresi alarak bu tür yerlerde onu kullanın.)

- Bir web sayfasına kayıt olurken başka bir yerde paylaşılmayacağına ya da yayınlanmayacağına emin olun. Güvenmediğiniz yere kayıt olurken mail adresinizi vermeyin.

- Spam maillerinin içerisinde bulunan görseller oldukça risklidir. E-posta içerisinde bulunan görsellerin linkleri tehlikeli ya da virüslü olabilir, bu yüzden kesinlikle tıklamayın. Bu tür mailleri cevaplamayın ve içerisindeki linklere tıklamayın.

- Yakınlarınız size toplu mail gönderiyorsa, onları göndermemeleri için uyarmak sizin yararınıza olur. (Toplu mail aldığınız firmalara mail adresinizi BCC‘ye ekleyerek göndermesini talep ediniz) 

- Sürekli spam gerçekleştiren mailleri şikayet edebilir ve bu adresleri engelleyebilirsiniz.

- Şüpheli e-postalar her ne kadar spam kutusuna düşüyor olsa da, bazı durumlarda gelen kutusuna da düşebilir. Bu yüzden güvenmediğiniz şüpheli e-postaları açmayın. Son zamanlarda bu tür olaylara çok sık rastlanmaya başlandı.

- Bir alışveriş sitesine üye olacağınız ve bilgilerinizi paylaşacağınız zaman sitenin güvenlik önlemlerini yerine getirdiğinden emin olmalısınız. Forumlar ve alışveriş siteleri için mümkün oldukça önemli mailler için kullanmadığınız alternatif bir e-mail adresi kullanmalısınız.

- İnternet ortamının ne kadar büyük bir dijital ortam olduğunu biliyoruz. Bu yüzden e-posta adresinizi hiçbir yerde ulu orta paylaşmayın veya yazmayın.

- Akademik toplantı, sempozyum ve kongrelere kayıt olurken, katılımcı listesinde mail adresinizin yayınlanmayacağından emin olun.

- Eğer iş gereği toplu şekilde mail göndermek durumundaysanız diğer kişileri BCC‘ye ekleyerek mail adreslerini gizli tutabilirsiniz. Bu önlem sayesinde kendinizden çok çevrenizdekileri koruyabilirsiniz. 

- Spam mailler içerisinde yer alan görsel ve bağlantı linkleri belli kodları içerir. Spam mailleri asla açmayın, içerisindeki bağlantılara tıklamayın ve cevaplamayın. Spam e-postanın sonunda yer alan “E-mail listesinden çık” gibi bağlantılara da tıklamayın.

- Spam yapan e-postaları engelleyin ve şikayet edin.

- Bazı maillerin spam olduğu apaçık ortada olsa da, bazı spam mailleri yasal e-posta’lardan ayırt edilmesi oldukça zordur.

Spam mail gönderenlerin tehlikeli dolandırıcılıklarından kaçınmak için kullanıcıların bilmesi gereken en iyi yöntemlerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

Gönderenin e-posta adresini kontrol edin : Bir e-posta tuhaf veya şüpheli görünüyorsa, gönderenin e-posta adresine dikkat edin. Saldırganlar, alıcıları aldatmak için genellikle sahte e-posta adresleri kullanır.

Tanıdık olmayan bağlantılara karşı dikkatli olun : Kaynağa güvenmiyorsanız e-posta’lardaki bağlantıları tıklamayın veya dosyaları indirmeyin. Kötü amaçlı yazılımlar, virüsler ve diğer kötü amaçlı materyal türleri, kötü amaçlı ekler veya bağlantılar aracılığıyla kolayca indirilebilir.

Bir e-posta’nın konusu veya metin içinde yanlış yazılmış sözcükleri arayın : Spam gönderenler, spam filtreleme yazılımından kaçınmak için genellikle kasıtlı olarak kelimeleri yanlış yazarlar veya mesajlarına ek karakterler eklerler. Yazım veya dil bilgisi hataları içeren e-posta’lara karşı dikkatli olun.

Cevap vermeden önce düşünün : Gerçek olamayacak kadar iyi görünen teklifleri veya fırsatları hemen değerlendirmeyin. Bir e-posta’daki içerik gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir. Bu tür e-posta’lar genellikle kimlik bilgilerini veya diğer hassas bilgileri çalmaya çalışan kimlik avı dolandırıcılığıdır. Parola, sosyal güvenlik numarası veya kredi kartı numarası gibi kişisel bilgileri asla e-posta yoluyla vermeyin. Meşru işletmeler asla bunu istemez ve hassas verilerin paylaşılması önemli kayıplara neden olabilir.

Bir e-posta’nın spam olduğunu düşünüyorsanız, güvenliğiniz için hiç yanıt vermeyin.

İşletmenizin mailleri için kesintisiz e-posta hizmeti sunan İSİMKAYIT Kurumsal E-Posta sayfamıza göz atabilirsiniz. Kurumunuza Özel Ekonomik, Sorunsuz Kurumsal Mail Sunucu Hizmetinimizi Tercih Edebilirsiniz. İletişim için: 0(850) 290 33 44 

 


  • spam nedir, spam mail, spam mail nasıl engellenir
  • Bu dökümanı 202 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir