Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

SQL Server'ı TCP-IP Üzerinden Uzaktan Erişim Açma, Güvenlik Ayarı


Merhaba, bundan önceki makalelerimizde admin seviyesinde yönetimlere hitaben SQL Server 2014 Express kurulumu, SQL Server Management Studio kurulumu gibi konulara değinmiştik. Bu makalemizde, SQL Server uzaktan bağlantı ayarlarının nasıl yapıldığını anlatacağız. Uzaktan bağlantı için ilk aşamada kullanıcı adı ve şifresini girmek yeterli olmayacaktır. Uzaktan bağlantı ayarlarını aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

1. SQL Server Configuration Manager'i açın.

sql uzağa açma

2.Server Network Configuration / Protocols for MSSQLSERVER yaprağına gidin. 3. Sol tarafta, SQL Server'ın istemcilerle iletişim için kullandığı protokoller görünecektir. TCP/IP'ye çift tıklayarak ayar penceresini açın. 4. Protocol sekmesindeki Enabled ayarını Yes yaparak TCP/IP protokolü ile bağlantı kabul edilmesini aktif hale getirin.

sql uzağa açma


5. Şimdi sunucunun hangi IP adresine/adreslerine gelen TCP/IP yanıtlarına cevap vereceğini belirlememiz gerekiyor. Varsayılan olarak (doğru tahmin, güvenlik sebebiyle) SQL Server hiçbir uzaktan bağlantıya yanıt vermez. İstediğiniz bağlantıları açmak için, IP Addressessekmesine geçin. 6. Bu sekmede sunucunuzun o anda sahip olduğu tüm IP adresleri görünecektir. 127.0.0.1 gibi özel bağlantılar ve eğer birden fazla ağa bağlıysanız bu ağlar listede listelenecektir. Bu IP adreslerinin hangilerinden bağlantı kabul etmek isiyorsanız, bu IP adreslerinin ayarları içerisinde yer alan Enabled propertylerini Yes yapın. Örnekte SQL Server tüm sunucu IP'lerinden gelecek bağlantılara açık bir şekilde yapılandırılıyor.

sql uzağa açma

7. İstediğiniz IP'leri Enabled yaptıktan sonra OK ile pencereyi kapatın. 8. Değişikliklerin, sunucunun bir sonraki başlatımında aktif hale geleceğini bildiren kutucuğu OK ile kapatın.

sql server uzağa açma


9. Şimdi sunucuyu tekrar başlatmamız gerekiyor. Eğer maceracıysanız tüm sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz. Yok kalsın diyorsanız, sadece SQL sunucu servisini yeniden başlatmak içinSQL Server Configuration Manager'de SQL Server Services kısmına geçin. 10. SQL Server (INSTANCE ADI) isimli servise sağ tıklayın ve Restart'ı seçin. Bir süre sonra servis kapanıp tekrar açılacaktır.

sql server uzağa açma


Windows Firewall'ı Ayarlayalım

1. SQL Server kısmındaki ayarlamalar bitti. Şimdi gelen bağlantıları engellememesi için Windows Firewall'ın ayarlarını yapmamız lazım. Bunun için Windows Firewall'ı açın.

2. Sol taraftaki seçeneklerden Advanced Settings bağlantısını seçin.

sql uzağa açma


3. Gelen pencerede sol taraftaki Inbound Rules seçeneğine tıklayın. 4. Actions kısmından New Rule...'ye basın.

sql server uzağa açma

5. Rule Type aşamasında Port, Protocol and Ports kısmında TCP ve port numarası olarak1433'ü seçin.

sql uzağa açmasql uzağa açma firewall

6. Action aşamasında Allow the connection diyerek, bu porttan gelen bağlantılara izin verin.
7. Profile aşamasında üç seneçeği de seçerek, gelen bağlantı nereden olursa olsun (yerel ağ, dışarıdan, vs...) bağlantıya izin vermesini sağlayalım.
8. Name aşamasında bu kurala bir isim vererek yapılandırmayı sonlandıralım.

sql uzağa açma firewall


9. Artık bağlanabilirsiniz. Eğer yetkileri doğru ayarladıysanız, bağlanmak için artık sadece sunucunun makine adına veya IP adresine ihtiyacınız var. Bu IP'ye 6. adımda izin vermiş olmalısınız ve bu IP ile sunucuya bağlanmak istediğiniz bilgisayar arasında bağlantı kurulabiliyor olmalı. Sunucuya bağlanmak istediğiniz bilgisayarda SQL Server Management Studio'yu açın.
10. Server kısmına bağlanacağınız bilgisayarın (yani ayarını yaptığınız sunucunun) makine adını veya IP adresini yazın. Daha önce sunucuda yetkilendirilmiş bir kullanıcı hesabı ile giriş yapın. (Bu örnekte sa ile giriş yapılmıştır.)

sql uzağa açma


  • SQL Server'ı TCP-IP Üzerinden Uzaktan Erişim Açma, Güvenlik Ayarı, SQL Server'ı TCP-IP Üzerinden Uzaktan Erişim, SQL uzaktan açma
  • Bu dökümanı 310 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir