Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Microsoft SQL Server 2016 Express Kurulumu


Bu makalemizde SQL Server 2016 kurulumunu ele alacağız.  SQL 2016 ile birlikte bazı limitler değişmiş durumda bunu aşağıdaki tablo üzerinden görebilirsiniz.

sql server SQL 2016 kurulum gereksinimleri olarak ise aşağıdaki tabloda yer alan limitlere ihtiyaç duymaktadır.

sql server 2016
İşletim sistemi olarak SQL 2016 işletim sistemi Windows8 ve üzeri olan tüm işletim sistemlerine kurulabilmektedir.
Öncelikle SQL, Windows ile aynı ortamda kurulmaz ise performans açısından daha iyi olacaktır.

SQL Server 2016 Express sürümünü Microsoft'un kendi sitesinden indirebilirsiniz. Aşağıdaki linkten kolayca indirelim.
https://www.microsoft.com/tr-tr/sql-server/sql-server-editions-express
İndirdiğimiz iso dosyasını sistemimize bağlayalım ve “Setup” dosyasını çalıştıralım.
sql
Şimdi “Installation” seçeneğini tıklayalım.

sql server 2016
Yeni bir kurulum yapacağımız için Installation tabında yer alan “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” seçeneğine tıklıyoruz.
sql 2016
Kurulum için gerekli olan ürün anahtarımızı girelim. Biz test işlemleri yapacağımız ve lisans anahtarımız olmadığı için Evaluation seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim. Bazı express iso’larında bu adım gelmeyebilir.
sql server 2016
Lisans anlaşmasını kabul edip  “Next” ile ilerleyelim.
sql server 2016
Use Microsoft Update to check for updates (recommended) seçeneğini seçerek kurulum öncesi gerekli güncellemeleri çekelim.
sql
Kurulum öncesi sistem gereksinimlerimiz kontrol ediliyor. Gerekli bileşenler var olduğundan sadece Windows Firewall uyarı veriyor. Bu hata değil uyarı olduğundan “Next” ile ilerliyoruz.
sql server 2016
Bu aşamada istersek tüm SQL özelliklerini kurabilir, istersek sadece gerekli olan bileşenleri kurabiliriz. Size gerekli olan bileşenleri seçebilirsiniz.
sql 2016
Yukarıda SQL kurulumunda, SQL’in kurulacağı alanı seçebilirsiniz. Windows işletim sistemiyle aynı alana kurulmaması performansı artıracaktır.
sql server 2016 Bu ekranımızda kurulacak olan SQL için bir instance ismi belirleyebilir veya varsayılan instance ismi ile kurulum adımını geçebiliriz. Default instance seçeneğini seçip “MSSQLSERVER” instance ismini değiştirmeden “Next” ile sonraki adıma ilerliyoruz. 

sql
Karşımıza “Server Configuration” ekranı geldi. “Service Accounts” tabında SQL Server 2016 Servislerini çalıştıracak kullanıcı hesapları belirlenir. Bu servis seçimlerini aşağıdaki gibi bırakabilirsiniz. “Collation” seçimini yapmak için bu tabımıza tıklayalım.
sql 2016
Collation tabından SQL Server dil ve karakter set ayarları yapılır. “Collation” ayarında “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yapalım ve “OK” butonuna tıklayalım.
sql server
“Collation” ayarında “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yaptık “Next” butonuna tıklayalım.
sql
Database Engine Configuration kısmında kimlik doğrulama metodunu seçmemiz ve bunun için kullanıcı belirlememiz istenmektedir. Sql Windows kimlik doğrulaması ve Sql kimlik doğrulaması ile kurulabilmektedir. Biz ikisinin aynı anda aktif olma durumunu isteyebiliriz. Bu nedenle “Mixed Mode” çimini işaretliyoruz.
sql 2016
“Mixed Mode” seçimi yaptığımız için öncelikle “sa” kullanıcısı için bir parola belirlememiz gerekmekte.
sql
Windows kimlik doğrulası sırasında ise kurulum yaptığım kullanıcıyı kullanmak istediğim için “Add Current User” butonuna tıklıyorum. Farklı kullanıcılar eklemek isterseniz “Add…” butonu ile bu işlemi sağlamanız mümkün. Diğer ayarları yapılandırmak için bu ekrandaki  “Data Directories” tabına tıklayalım.
sql server 2016
“Data Directories” tabında log, db ve bileşenlerin kurulacağı yerler belirlenebilmektedir. Biz bu ekranda bu alanlar için gerekli disk yapılandırmamızı kuruluma başlamadan yapılandırmıştık. Burada gerekli yollarımızı gösterelim ve bu ekrandaki diğer yapılandırma için “TempDB” tabına tıklayalım.
sql server 2016
TempDB için yine hazırlamış olduğumuz disk yollarını gösterelim. Bu ekranımızda eski ekranlara göre farklı bir yapı gelmiş durumda. Performans için gerekli sayıda gerekli boyutta TempDB oluşturma imkanına sahibiz. Ben ayarlarımı aşağıdaki gibi yapıp “Next” ile bir sonraki ekrana ilerliyorum.
sql server 2016 express
Bu kısma kadar olan kısımda yapılan seçimlerin bir özeti karşımıza geldi. Bu ekranda yer alan “Configuration file path” yolundaki ini dosyasına erişerek bu kurulumlar sırasında hangi komutların işletileceğini görebiliriz. Bunlar otomasyonel kurulumlarda işimize yarayabilmektedir. “Install” butonuna tıklayarak kuruluma başlayalım.
sql

Kurulum adımlarımız başladı. sql
Kurulum sorunsuzca tamamlandı. “Close” butonu ile ekranımızı kapatalım.
Kurulum tamamlandı. Servislerimiz sorunsuzca oluşturulmuş ve gerekli servisler çalışır durumda. sql

Program kısa yollarımız oluşmuş durumda ancak artık Management Studio hazır olarak gelmiyor. Sonradan kurmak durumundayız. https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt238290.aspx    Microsoft’un bu adresinden Management Studio programını download edip ücretsiz olarak kurabiliriz. sql
Kurulum başladı. Bilgisayar performansına göre beş-on dakika arasında sürecektir. sql management 2016
Kurulumumuz tamamlandı. “Close” ile ekranımızı kapatalım.
sql server 2016 management

“Management studio”
 ekranımızı açalım. Kurulum aşamasında login hakkı verdiğimiz kullanıcı ile giriş yapabiliriz. sql management

SQL 2016 kurulumunu nasıl yapacağımız noktasında genel bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olur. 


  • SQL, sql server, sql server 2016, sql kurulumu, sql server 2016 kurulumu
  • Bu dökümanı 12 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir