Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Backorder nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl yapılır?

Backorder (ön sipariş) nedir ?

Dünyada milyonlarca alan adı var elbette bizim istediğimiz bir web sitesi de alınmış olabiliyor bu durumda hiç üzülmeyelim çünkü backorder sayesinde alan adını diğer insanlar dan önce bir şekilde alma ihtimaline sahibiz.
Backorder, hali hazırda kullanılan bir domaini ICANN kurallarına uygun bir şekilde önce gelen alır mantığına dayalı bir şekilde alınabilmesine olanak sağlayan kayıt için uygun olan alan adını alabilmek için ön sipariş vermeye backorder denir.
Renew Grace Period(Grace Dönemi Yenile) olan bir alan adı kayıt altına alabilirsiniz. Alınan bu alan adı elde etmek için backorder hizmetini kullanarak alabilirsiniz.
Pending Delete(Silinme Beklemede) döneminde otomatik olarak alma şansına sahip olduğumuz bir sistemdir.

Backorder nasıl çalışır ?

Backorder sistemi silinme sürecindeki alan adının sistem tarafından sürekli kontrol edilerek uygunluk olması durumunda anında kayıt eden sistemdir. Bu sayede alan adını manuel sorgulamadan ziyade sistem otomatik olduğu için alan adı boşta olduğu an tescil edilebilmektedir. 

Backorder nasıl yapılır ?

Backorder hizmeti veren firmalar üzerinden backorder siparişi oluşturur ve ödemesi gerçekleştirilir. 


1- Bir alan adına birden fazla backorder tanımlanırsa ne olur ?
Bir alan adında birden fazla backorder tanımlaması yapılabilir bu durumda önce hangi backorder sistemi kayıt isteği gönderirse alan adına sahip ya da açık arttırma ile satışa sunulur.

2- Backorder alan adımı kayıt etmezse ne olur ?
Bu durum backorder anlaşması gerçekleştirdiğin firma ile yaptığınız sözleşmede belirtilmesi gerekmektedir. Bazı firmalar backorder işlemi başarısız dahi olsa ödemeyi iade etmemektedir. Bazıları ise başarısız backorder işlemi olduğunda başka bir alan adına backorder tanımlaması yaptırmayı ya da iade etmeyi teklif eder.

3- Backorder için ek ücret ödermiyim?

Evet, backorder hizmeti gerçekleştiren firmalarda genellikle normal alan adı tescil ücretlerinin üzerine küçük bir tutarda backorder hizmet ücreti talep edilmektedir. Ancak bazı firmalar sadece alan adı tescil ücretiyle backorder tanımlaması yapabilmektedir.

4- Backorder yapıldığında alan adı süresi yenilenir mi?

Evet, backorder işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği takdir de kayıt edilen günden itibaren minimum 1 yıllık süreyle yenilenmektedir. Bu süre kayıtçı firmanız tarafından değiştirilebilmektedir. 

 

 


  • backorder, alan adı, domain, alan adı tescili, alan adı yenileme, domain tescili, domain transfer, alan adı kayıt, alanadı park, domain nasıl alınır, grace period, domain kayıt, domain kaydı
  • Bu dökümanı 273 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir