Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

IP Adresi Nedir? Nasıl çalışır? Nasıl Satın Alınır?

IP adresi, uzun adı “İnternet Protokolü” olan, internet üzerinden iletişim kurabilmek ve veri alışverişinde bulunabilmek için kullanılan ağ kimliğidir. İnternete bağlı olan her cihazın bir kimliği olmak zorunda. IP adresleri, internet üzerinden gönderilen herhangi bir bilginin, verinin ya da dosyanın doğru adrese gitmesini sağlar. İnternet Protokolü deyince aklımıza gelen iki sistemi ele alalım.

IPv4 Sistemleri

Günümüzde bir çok kullanıcı tarafından kullanılan İnternet Protokolüdür. 32 bit’ten oluşur. Ard arda 4 adet yazılan, 8 bitlik sayı dizinidir. Bu sayıların değeri 0-255 arasında olabilir. Yani 0’dan 255 sayısına kadar rastgele yazılan 8 bitlik değerin 4 kere yanyana yazılmasıyla oluşabilir.  Örneğin;  “0.1.2.3” – “252.253.254.255” her iki sayı dizini de IPv4 Sistemlerdir. Bu sistemle 3 milyardan fazla IP adresi üretilebilir.

IPv6 Sistemleri

IP adreslerinin bloklanması dolayısıyla pek çok IP kullanılamıyor. Bu yüzden artan ağ trafiğine bağlı olarak daha büyük genişlikte IP adreslerine ihtiyaç duyuluyor. Ipv6 sistemleri, kullanıcıların bu sorununu gidermek için meydana getirilmiş. IPv4 sisteminin yanı sıra IPv6 sistemi, 128 bit genişliğindedir. 

IP Adresleri Nerelerde Ve Nasıl Kullanılır?

Global internete çıkan tüm cihazlarda IP adresleri paylaşımlı veya paylaşımsız olarak kullanılmaktadır. İnternet üzerinde gezinen her cihazın kimliğini belirten bir IP adresi vardır. IP adresleri veri trafiğinde, loglamada, client-server arasındaki iletişimde çok büyük önem taşımaktadır. VLAN yapısıyla oluşan ağ yapılarında tek bir IP adresiyle bir çok kullanıcı internete çıkış yapabilmektedir. Örnek vermek gerekirse evinizde kullanmış olduğunuz standart DSL ya da Fiber yapısında özel bir konfigrasyon yoksa modeminiz ISP firmanızdan 1 adet wan ip adresi temin ederek internete çıkış yapar. Modeminiz kendi içerisinde oluşturulduğu VLAN yapısında birden fazla cihaz dinamik ya da statik olarak yerel ip adresiyle ( örnek: 192.168.1.50 ) birbirine bağlayarak veri trafigini sağlar ve tüm kullanıcılardan gelen verilei WAN ip adresiyle global ağa iletir. Bu sayede tek bir ip adresinden birçok cihaz internete çıkmış olur.Sunucu yapılarında DHCP kullanılmadığı için IP Adresleri sabit ve statiktir

Sunucularda IP Adresleri Nasıl Çalışır? 

Firmamızdan almış olduğunuz sunucularda  IP adresleri tamamen size özel atanmış statik bir IP Adresidir. Bu IP Adresleri dünya üzerinde  sadece sizin sunucunuza atandığı için farklı hiçbir ağ ve yapı sizin ip adresinizi kullanmamaktadır. Bu sayede uçdan uca güvenlik sağlanarak veri trafiginiz daha güvenli gerçekleşmektedir.

Paylaşımlı Hostinglerde IP Adresleri Nasıl Çalışır?

Paylaşımlı hostinglerde  ip adresleri statik olarak atanmadıysa paylaşımlı olarak anons edilmektedir.Bu sebepten dolayı sizin kullandıgınız IP adresini sizden farklı bir çok internet sitesi tarafından kullanılabilmektedir.Sitenizin ip adresini sizden başka kaç adet websitesi kullandığını buraya tıklayarak  görüntüleyebilirsiniz.  Genellikle bankalar  ve devlet kurumları ya da ortak çalıştığınız yüksek güvenlik gerektiren kurumsal şirketler sitelerinizde statik IP adresi kullanılmasını talep etmektedir. Bunun sebebi ise bu kurumlar ve kuruluşlar genellikle veri trafigini sağladığınız api yapısında ip bazlı beyaz liste sisteminin kullanılmasıdır. Örnek vermek gerekirse bir bankadan sanal pos aldığınızda sanal pos kullanılabilmesi için banka kendi güvenlik duvarlarında sizin hostinginizin ip adresini beyaz listeye ekleyecektir. Paylaşımlı bir ip adresinin beyaz listeye eklenmesi o ip adresindeki tüm sitelerin bu apilere erişim sağlama iznine sahip olması anlamına gelecektir. Bu sebepten dolayı bankalar sadece statik ip adresi ve SSL sertifikasıyla  konfigüre edilmiş yapılara zorunlu gereksinim talep edilmektedir. 

IP Adresi Nasıl Temin Edebilirim?

Firmamız dünya üzerinde sınırlı şirketlerin kabul edildiği Ripe NCC Akredit üyesidir. Bu sayede IP adreslerini dışarıdan tedarik etmemektedir. IP Adresleri direk RIPE üzerinden network yapımıza anons edilmektedir. Bu yüzden tarafımızdan satın almış olduğunuz tekli IP adresleri sadece kendi network yapımızdaki sunucu ve hosting hizmetlerinde kullanabilisiniz. Eğer farklı bir Isp üzerinde bu IP adresini kullanmak istiyorsanız minimum 24 blok ( 256 adet) IP adresi satın almanız gerekiyor ancak blok ip adresi satın almanız yeterli kalmıyor. Blok IP adreslerinin anons edilebilmesi için ASN numarasına sahip olmanız ve kendi networkünüde BGP yapısını kurmuş olmanız gerekmektedir.

IP adresi satın almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.  


  • ip adresi, ip adresi nedir, ipv4, ipv6, ip adresi satın al, ip adresi nasıl çalışır
  • Bu dökümanı 102 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir