Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Plesk Panelde Mysql Veritabanı Oluşturma ve Düzenleme

Veritabanları kısaca verilerinizin belli bir düzen içerisinde muhafaza edilmesine yarar. Dünya üzerinde bir çok veri tabanı yapısı bulunmaktadır. Çeşitli yapılarla ve ihtiyaçlar doğrultusunda yazılımcılar bu veritabanlarını tercih etmektedir. Bu yapılar arasında en popüler olan ve kullanılan veri tabanları PostgreSQL, Mysql ve Mssql olarak bilinmektedir. Web yapılarında genellikle Mysql yapısı popüler olarak kullanılmaktadır. Plesk panelde genel olarak Mysql, Mssql, PostgreSQL  desteği bulunmaktadır. Ancak bu destekler windows ve linux plesk panel olarak ayrılmaktadır. Windows tarafında Mysql ve Mssql desteği bulunuyorken Linuxda mysql yapısını mariadb ya da percona olarak derleyebilir harici olarak postgresql yapısı kurabiliriz.  Windowsa plesk destekli postgresql destegi malesef bulunmamaktadır ancak harici olarak uzak bir postgresql sunucusunu bağlayabilmekteyiz.  

Plesk panelde varsayılan olarak kurulan veritabanı yapısı Mysql yapısıdır.  Default olarak plesk panel kendi yapısını mysql üzerine kurduğu için kurulumda mysql yapısını zorunlu kılmaktadır.Bu makalemizde sizlere  plesk panel üzerinden “Nasıl Mysql Veritabanı Oluşturulur” sorusunun cevabını vereceğiz.


Yeni Bir Veritabanı Oluşturma

 1. Öncelikle plesk panele giriş yaparak sol panelden “Veritabanları” sekmesine giriş yaparak "Veritabanı Ekle" butonuna tıklıyoruz.
  plesk panel yeni veri tabanı eklemeİstenilen bilgileri eksiksiz girin ve “Tamam” seçeneğine tıklayın.
  Eğer veritabanınıza uzaktan bağlantı kurulmasını istiyorsanız ihtiyacınıza bağlı olarak "Erişim Kontrolü" kısmını düzenleyebilirsiniz


 2. İşlem tamamlandıktan sonra görseldeki şekilde oluşturuldu uyarısını görüyorsak veri tabanımız başarılı bir şekilde oluşturulmuş demektir. Artık veritabanını kullanmaya başlayabiliriz.
  plesk panel veri tabanı oluşturuldu

Veritabanı Yönetimi

Plesk panel üzerinde yeni bir veritabanı oluşturduğumuz gibi yönetim işlemlerinide gerçekleştirebiliyoruz. Veritabanının tablolarını ve yapılarını detaylı bir şekilde yönetebilmemiz için plesk panel bize phpMyAdmin desteği sunmaktadır. Genel olarak Plesk panel üzerinde yapabilecegimiz veritabanı yönetimlerinin açıklamalarına aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz.

 • phpMyAdmin: Açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır. Bu sekme üzerinden MySQL verilerinizi düzenleyebilir, tablolar yaratabilir ve sitenizin veritabanında bir çok işlemi yapabilirsiniz.
  plesk panel phpmyadmin
 • Dökümü Dışarı Aktar: Veritabanı içerisindeki sql dosyalarınızı zip formatında arşivleyip indirebilirsiniz.
  plesk panel sql dokumu dısarı aktar
 • Bağlantı Bilgisi: Veritabanınıza bağlanmak için kullandığınız bilgilerinizi gösterir. Bir web uygulamasının kurulumu sırasında bu bilgiler istenebilir.
  pleks panel sql baglantı bilgileri
  • Dökümü İçeri Aktar:  Bu sekmeden yedeklemiş olduğugunuz dosyalarla veritabanınıza yükleme yapabilirsiniz.
   plesk panel dokumu iceri aktar
  • Kopyala: Veritabanınızdaki verileri birebir kopyalayarak mevcut bir veri tabanına ya da yeni bir veri tabanı oluşturarak aktarır
   plesk panel veritabanı kopyala
  • Denetle Ve Onar: Mysql veritabanlarının tablo yapıları sıklıkla hasar görerek kullanım dışı kalabiliyor. Bu durumda Pleskin sunduğu bu seçenek veri tabanınızdaki tablolarınızı onararak kurtarmaya çalışır. Ancak bu işlem bazı durumlarda sadece işe yaramaktadır.

 • Bu dökümanı 1 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir