Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Alan Adı Seçerken

domain seçimi

Kendinize bir e-ticareti web sitesi kurmak istiyorsunuz, web sitenizi kurmak amacıyla alacağınız bir alan adını doğru seçmek için, web sitenizin prestiji açısından büyük önem taşımaktadır. Yapacağınız çeşitli SEO çalışmaları sonucunda, seçeceğiniz doğru bir alan adı ile web sitenizden daha fazla verim elde edebilirsiniz ve web siteniz arama motorlarında daha üst seviyelere çıkarta bilirisiniz.

Alan adını seçerken karşınıza sonsuz seçenek çıkacaktır. Hatta alan adlarının seçiminin yanında, seçebileceğiniz alan adlarının uzantıları da gün geçtikçe artmaktadır. Bu alan adlarını ve uzantılarını satın almak çok kolaydır. Fakat bu alan adlarını satın almanın kolay olması bu seçimi yapmanın kolay olduğu anlamına gelmemektedir. Sitenizin popülerliğini ve prestijini cidden önemsiyorsanız bizim tavsiyemiz, alan adını seçerken, aklınıza gelen ilk alan adını seçmeden önce aşağıda bahsedeceğimiz bazı önemli hususları göz önünde bulundurmanız ve ona göre bir tercih yapmanız yönündedir.

Alan Adınız Markanızla Uyumlu Olsun : Alan adınız ile markanızın uyumlu olması şarttır. Eğer alan adınız markanız ile uyumlu değilse hitap edeceğiniz kitlenizin sitenize ulaşması çok zorlaşacaktır ve siteniz Google arama motorları sıralamasında daha geri planda kalacaktır. Bu yüzden seçeceğiniz alan adının müşterilerinizin hatırlayabileceği, akılda kalan ve hedef kitlenize hitap eden markanızı yansıtan bir isim olması çok önemlidir.

Alan Adınızın Kolay Okunabilir Olmalı : Müşterilerinizin veya kullanıcılarınızın sitenizin ismini hatırlaması çok önemlidir. Okunabilirliği zor olan bir site adının kullanıcılarınız tarafından hatırlanması oldukça zor olacaktır. Alan adınızın kolay bir şekilde telaffuz edilebilmesi sitenizin kullanıcı açısından çok önemlidir. İstediğiniz isim başkası tarafından alınmış olduğu için içinde tire işareti olan bir domain adı almayı düşünebilirsiniz. Alan adınızın okunabilirliğini ve kalitesini düşüren en önemli etkenlerden biri de alan adınızda kullandığınız (-) tire tarzı işaretlerin kullanılmasıdır. Eğer işaretleri kullanırsanız alan adınızın kalitesi düşecektir. Hem yazılışında hemde okunuşunda hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır. 

Alan Adınızı Uzun Süreliğine Satın Alın : Alan adınızı en az üç yıllığına satın alarak ve en önemlisi kendinize ait e-posta adresinizle tescil ettirerek alan adınızı kaybetme riskini en aza indirebilirsiniz. Alan adınızı başkalarına kaptırmamak için geçerlilik süresi dolmadan uzatmalısınız.

Benzer Site Adlarından Uzak Durun :  kullanacağınız alan adlarına benzer çok fazla alan adı bulunuyorsa ve bu benzerler arasında çok popüler alan adları da mevcutsa sizin diğerlerinden sıyrılıp kendi  sitenizi ortaya çıkarmanız çok zor olacaktır. O yüzden kullanacağınız alan adına benzer siteleri daha önceden araştırmanız ve daha özgün bir isim seçmeniz çok önemlidir.

Anahtar Kelimelere Fazla Takılmayın : İçinde fazla anahtar kelime bulunan alan adı hiçbir zaman iyi değildir. Herşeyin fazlası zarar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alan adınızın okunabilirliği çok önemlidir tıpkı anahtar kelimelerin de kullanılması gerektiği gibi ancak ikisi de dozunda bulunmalıdır. Eğer anahtar kelimelere ağırlık verip sitenizin alan adının okunabilirliğini azaltırsanız kullandığınız anahtar kelimelerin pek bir faydasını göremezsiniz. Veya tam tersi okunabilirlik fazlaysa ve anahtar kelime bulunmuyorsa bu da sitenizi geri planda bırakabilir. Ancak ikisinden birini tercih edecekseniz aşırıya kaçmamak şartıyla anahtar kelime içeren alan adı sizi daha kârlı çıkaracaktır elbette. O yüzden ikisini de dengede ve kararında uygulamak çok önemlidir.

Marka Olabilecek Bir Alan Adı Tercih Edin: Google markalara her şeyden fazla önem verir. Bunu kendileri için iyi bir şöhret ve marka tesis etmiş bloglar ve sitelere iltimas etmesinden de anlayabilirsiniz. Bir marka olarak öne çıkan alan adına sahip olmak uzun vadede çok işinize yarayabilir. Elbette arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için iyi bir alan adından fazlasına ihtiyaç vardır ama dikkat çekici bir alan adına sahip olmak da insanların sizi ve markanızı tanımasını kolaylaştıracaktır.

Alan Adı Uzantısı Tercihi : Üst seviye alan adı için seçilecek uzantılar, esasen internette çok fazla karşımıza çıkmaktadır. En çok kullanılan ve karşımıza sıklıkla çıkan üst seviye alan adları “.com, .org, .net, " uzantılı alan adlarıdır. Elbette üst seviye alan adları yalnızca bu uzantılar ile sınırlı değil. Ancak en çok karşımıza çıkanlar bu şekilde sıralanabilir. Eğer global bir pazar hedefine sahipseniz sizin için en ideal olan alan adı .com - com.tr uzantılı olan alan adıdır. Eğer bir dernek veya organizasyon sitesi açmak ise amacınız .org - org.tr uzantısını tercih etmelisiniz. Bu tür alan adı uzantıları seçimi arama sonuçlarında sitenizi daha iyi sıralamalara getirmenizi sağlar.

Yeri gelmişken önceden belgeli olarak tescil edilebilen com.tr - org.tr ve net.tr uzantıları artık belgesiz (sadece kimlik belgesi ile) olarak alına bilecektir. Bunun için isimkayit.com sitesinden uygun alan adını sorgulatarak ön başvuru kaydı oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak doğru alan adı seçimi yapmak için yukarıda saydığımız kriterleri göz önünde bulundurarak bir tercih yapmak büyük önem taşımaktadır. Özellikle markalaşma sürecinde alan adları büyük etki yaratmaktadır. Web sitenizin popülerliğini en az iki katına çıkarmaktadır.

Ayrıca alan adınızı seçerken marka isminizin telif problemi olup olmadığını da kontrol etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Tüm bu kriteri göz önünde bulundurarak markanıza en uygun alan adını en doğru biçimde seçebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki markalaştırılabilir bir özelliğe ve iyi bir içeriğe sahip alan adları arama motorları için her zaman dikkat çekici olacaktır.


  • domain, alan adı, domain arama motoru, domain değiştirilir mi, domain kaydı, domain kayıt süresi, domain nedir, domain transferi nasıl olur, domainimi değiştirebilir miyim, domain süresi, domain tescili, domain nasıl alınır, domain kayıt
  • Bu dökümanı 185 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir