Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

.TR uzantılı alan adı ön kayıt başvurusu

Türkiye'nin kayıt operatörü Trabis, en yeni ve üst seviye olan .TR alan adı uzantısını çok yakında genel kayda açıyor. Tüm işleyiş süreci ve detayları aşağıda bulabilirsiniz, ön kayıt yapmadan önce işleyiş süreci koşullarına ve aklınıza takılan sorulara mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

BTK bünyesinde TRABİS (.TR Ağ Bilgi Sistemi) 14 Eylül 2022'de faaliyete geçti. TRABİS'in geliştirilmesi kapsamında Resmi Gazete'de 10 Haziran 2023'te İnternet Alan Adları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile alan adları yönetimine dair ihtiyaç duyulan bazı güncellemeler BTK tarafından yapıldı. Kurul kararı ile düzenlenen ".a.tr" yapısındaki alan adlarının ilk tahsis işlemleri ile bu süreçte uygulanacak hususlara ilişkin usul ve esaslar, 14 Eylül 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

.TR Kayıt Operatörü TRABİS tarafından .TR uzantılı domain tesciline dair yapılan çalışma sonrasında artık .TR domain uzantısını doğrudan kaydetme yolu açıldı. Geçtiğimiz yıl belgesiz .com.tr, .net.tr, .org.tr verilmesinden sonra şimdide doğrudan başında herhangi bir ön ek olmadan .TR domain uzantısı tescil edilebilecektir. 

İşleyiş Süreci 4 aşamada ilerleyecektir:

1. Aşama: Kamu Kuruluşları (14 Eylül 2023)

“gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr”, “k12.tr” uzantılı alan adlarından 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle tahsisli olanların, sayılan uzantılar için hiyerarşik sıra göz önünde bulundurularak (alan adlarının aynı olması durumunda önce sayılan uzantıya öncelik verilmiştir) “a.tr” yapısındaki alan adları tahsislerinin TRABİS tarafından ücretsiz ve otomatik olarak tahsis edildiği kategoridir.

2. Aşama: Dernekler, Vakıflar, Meslek Kuruluşları (14 Ekim 2023 – 14 Kasım 2023)

25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşlarına “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisi için öncelik verildiği kategoridir. 1. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 2. Kategori süreci başlayacak ve 2 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 3 aylık bir periyotta tamamlanacaktır.

3. Aşama: Diğer Uzantı Sahipleri

“kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarından 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli bulunanlara önceliğin verileceği kategoridir. 2. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 3. Kategori süreci başlayacak ve 3 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 4 aylık bir periyotta tamamlanacaktır. Başvuruların öncelikli olmasının tahsis sürecine etkisi olmayacak yukarıda sıralanan hiyerarşik yapı göz önünde bulundurularak tahsisler gerçekleştirilecektir (.com.tr ve .gen.tr alan adları için belirtilen süre içerisinde başvuru yapılması halinde a.com.tr sahibine öncelik verilecektir).

4. Aşama: Genel Kayıt

.tr Alan Adlarının İlk Gelen Alır Prensibiyle Genele Kayda Açılması

Yukarıda listelenen 3 kategoride .tr alan adı tahsis işlemleri tamamlandıktan sonra, uzantının “ilk gelen alır” prensibi ile tahsise açılması planlanmaktadır.

Tahmini süreler göz önünde bulundurulduğunda bu sürecin Haziran 2024’ten sonra ve 2024 yılı içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Aklınıza takılabilecek sorular ve cevapları:

Soru: Belgesiz kaydedilen com.tr ve diğer .tr uzantılarındaki domainlerde 3 yıl boyunca satış ve devir yasağı bulunuyor. a.tr domainlerde de böyle bir kısıtlama var mı?

Cevap: Mevzuatta yer alan TRABİS’in devreye girmesinden itibaren geçerli 3 yıllık satış ve devir yasağı, a.tr domainler için de geçerlidir.

Bu süre alan adının kayıt tarihinden itibaren değil, TRABİS’in faaliyete geçtiği 14.09.2022 tarihinden itibaren başlamaktadır.

Soru: Mevcutta com.tr, net.tr, org.tr uzantılı alan adım bulunuyor. Bu alan adımın .tr uzantılı varyasyonunu kaydedebilir miyim?

Cevap: Alan adınız 1. ya da 2. kategoride yer alan, öncelik sahibi bir kuruma ait alan adı ile çakışmıyorsa; 3. kategori döneminde başvuruda bulunabilirsiniz.

Aynı alan adı için birden fazla kişi/kurum başvuruda bulunabilmektedir. Hangi başvuru sahibine ait uzantı daha öncelikliyse; ilgili alan adının a.tr varyasyonu o kişi/kuruma tahsis edilecektir.

Soru: Kaydetmek istediğim a.tr alan adının bazı uzantıları boşta. Bu uzantıyı şimdi kaydederek 3. kategori döneminde öncelik elde edebilir miyim?

Cevap: a.tr alan adlarının tahsisinde mevcuttaki diğer uzantıların sahiplerine belirli bir hiyerarşide öncelik tanınacağı belirtilmektedir.

Fakat hangi tarihten önce kaydedilen alan adları için bunun geçerli olacağı, BTK tarafından yayınlanacak usul ve esaslara göre belirlenecektir.

Şu anda tahsis edilecek bir alan adına öncelik tanınması da ihtimal dahilinde olup, kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Soru: com.tr, net.tr, org.tr alan adlarında uygulanan TAKAL, TAKIL kuralları a.tr için de geçerli olacak mı?

Cevap: Mevzuatta yer alan TAKAL, TAKIL gibi kısıtlamalar a.tr alan adları için de geçerli olacaktır.

Soru: Şirketimize/markamıza ait bir ünvanı / markayı içeren com.tr alan adı, şu anda hak sahibi olmayan 3. bir kişiye ait.

Bu durumda .tr uzantısını da kaydedemeyecek miyiz?

Cevap: İlgili alan adının mevcut sahibi a.tr uzantısı için başvuru yaparsa; a.tr uzantısına da sahip olabilecektir.

Halihazırda isimkayit.com.tr müşteri hesabınızda kayıtlı herhangi bir alan adı, .tr uzantısında öncelik sahibi ise; konu hakkında tarafınıza ilgili tarihlerde bildirim ulaşacaktır.

Tarafınıza iletilen bildirimin ardından .tr alan adları için başvuru / ön sipariş oluşturulabilecektir.

.tr alan adı lansman takvimi şu anda TRABİS tarafından paylaşılmadığı için, detaylı bilgilendirmeler ileriki tarihlerde sizlere iletecektir.

İSİMKAYIT olarak 14.09.2022 tarihindeki TRABİS lansmanında yürüttüğümüz kayıt başarı oranı yüksek çalışmayı, a.tr alan adlarının tahsisinde de sürdürmeye devam edeceğiz.

Varsa diğer kayıt şirketlerindeki alan adlarınızı isimkayit.com.tr hesabınıza aktararak, a.tr sürecinde tüm işlemleri tek panelden gerçekleştirebilirsiniz.

İSİMKAYIT .tr sürecine dair tüm aşamaları yakından takip ettiğini, arka plandaki test ve geliştirme sürecini sürdürdüğünü ve tahsis sürecinde kullanıcılarına özel ayrıcalıklarla hizmet vermeye devam edeceğini bilmenizi isteriz.


  • Bu dökümanı 4 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir