Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Neden .CO uzantılı alan adı almalıyız?

Evet arkadaşlar nedir bu ".co" uzantısı, neden bir anda popüler oldu. Dünya medyasından da takip ettiğim kadarıyla bilgi vermek isterim. Bilindiği üzere dünya üzerinde yaygın olarak bilinen tek alan adı uzantısı ".com"'dur. Bunun yanı sıra belki çok azınızın mecburiyetle kullandığı ".net" alan adı vardır.

Bahsettiğim platform dünya genelidir yani sizi sınırların dışına çıkaran kısım yoksa tabiki ".tr" kullanımını düşünenleriniz de vardır yalnız bunun dezavantajına birazdan değineceğim.

İnternet artık öyle bir alana dönüştü ki şuanda yaklaşık olarak 155.000.000 web sitesi ve bunun yarısı kadar da pasif yani çöp diye nitelendirebileceğimiz site var. Her sitenin de bir alan adına sahip olduğunu düşünecek olursanız durum o derece vahim. İşte günümüzde ".com" alan adı alma olayı neredeyse bitti... Aslında bitti ifadesinden kastım jenerik diye nitelendirdiğimiz hoş ve güzel yani akılda kalıcı kısa isimler... Görünen o ki böyle isimler bulmak artık çok zor. İnsanoğlu olarak sonunda onu da tükettik.

Tam her şey çıkmaza gidiyor derken A.B.D bu uygulamayı devreye soktu. Aslında bu öyle bir açılım olduki internet dünyasında gerçekten ".com"'un en büyük alternatifi oldu. Ancak bu yeni alan adı beraberinde bir takım avantajlar ve dezavantajlar da getirmiş oldu. Anlayacağınız haberlerimiz hem iyi hemde kötü.


Avantajları:

=>".com" alan adını zamanında alamayan firma sahipleri, kurum yada bireyler için vazgeçilmez bir fırsat,
".net, .info. biz" gibi alan adı uzantılarını daha çıkar çıkmaz geride bırakmıştır,
=> Bir harf eksik olması onu bir adım öne geçirmiştir, yazımı kolaydır,
=> Açılımı İngilizce olarak yazacak olursak oldukça manidar ve ticaridir. Örnek:“COmpany,” “COrporation,“COmmerce”,"COnnecting" ve "COmmunicating" gibi, gelecek vaad ediyor,


DezAvantajları:

=>".com" a benzediği için karışabilir,
=>".com" alan adı hali hazırda olan kurumların hiç zaman kaybetmeksizin alması bir nevi zorunlu kılınmıştır,
=>".com" a nazaran biraz daha pahalı,
=>".com"'un güvenliğini sarsmaktadır,


Güvenlik:

=> ".com" a benzemesi bilgisayar korsanlarının ekmeğine bal sürecektrir.
Örnek:
Diyelimki müşterinizie geri bildirim yapıyorsunuz kullanıcı adı ve şifresini yanlış girdi. Sizin sisteminizde ona e-mail olarak bilgilerini gönderdi ve kullanıcı adınızı sıfırlamak için aşağıdaki linke tıklayın. Genelde kullanıcıların hepsi tıklar çok nadir kısım tıklamadan ekranın sol alt kısmına bakar ve gerçek adres mi yoksa link yönlendirilmiş takibini yapabilir. İşte asıl olayın koptuğu an zaten kullanıcıların güvenliği sıkıntı iken siz geriye kalan bir seviye üst kültür kullanıcıyıda riske etmiş oluyorsunuz.

Saygılarımızla.

  • .CO uzantısı, .CO, .CO uzantılı alan adı, .CO uzantılı domain, Neden .CO uzantılı alan adı almalıyız?
  • Bu dökümanı 177 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir