Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Spam Trafik Nedir? Nasıl Engellenir?

Google Analytics’te gördüğünüz referral trafik, websitenize başka sitelerden gelen linkleri göstermektedir. Bu linkler doğal yollarla kazanmış olduğunuz linkler, satın almış olduğunuz linkler, sosyal medya hesaplarınızdan gelen trafik ve anlamsız URL’ler aracılığı yönlendirilen trafiktir.

Spam Trafik Nedir?

Spam trafik, kabaca anlamsız, saçma sapan sitelerden saniyelik girip çıkışlarla oluşan suni trafik demektir. Bazı günler  website trafiğinizin normalden çok fazla yüksek olduğunu görebilirsiniz. Eğer site trafiğinizin normali  500 kişi iken o gün 1000 kişi girmiş görünüyorsa spam trafik alıyorsunuz demektir. Spam trafiğinizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız bu artışın normal olduğunu düşünerek site ziyaretçilerinizin arttığını sana bilirsiniz ancak ne yazık ki aslında bir probleminiz var demektir.

Spam Trafik Nasıl Belirlenir?

Web adresinde spam olduğunun belirlenmesi için, sayfaya giriş yapan kullanıcıların istatistiklerine bakılmalıdır. Bu durumu şu şekilde örnekleye biliriz; bir mağazadaki müşterileri ‘almaya gelenler’ ve ‘bakmaya gelenler’ olarak ayırt etmeye benzer. Sitede bulunan bot hesapların amacı size trafik kazandırmak değil, sizi oyalayarak gerçek müşterilerle ilgilenmenizi engellemektedir. Bu durum hizmet kalitenizi düşürdükçe, siz de yorumlarda ve Google aramalarında alt sıralara düşersiniz. Sitenizde spam trafik olduğunu anlamak için bakacağınız istatistikler şu şekilde sıralanabilir:

- Sitede kalma oranlarını incelemeniz gerekir. (Spam hesaplar, sitenizde uzun sürede kalabilir.) - Sitede kalma süresi 1- 3 saniye arasında olan birçok hesap bot hesaplardır. (Hiçbir gerçek müşteri, sayfada 1 saniye süreyle kalmaz, daha uzun vakit geçirir. )

- Sayfanın beğeni almaması durumunda da müşteri, tekrar aynı sayfayı ziyaret etmek istemez. 

- Bot hesaplar, 3 saniye sürelerle, sayfanıza neredeyse her saat başı giriş yapar.

- Kullanıcı domainlerini inceleyerek de bot hesapları tespit edebilirsiniz. (Bu hesapların kullandıkları domainler, genellikle anlamsız kelimelerden oluşmaktadır.)

- Bazı bot kullanıcılar, domainlerin görünmemesi için sadece IP adreslerini kullanır. Bu nedenle sadece IP adresleri görülen hesapların bot olma olasılığı daha fazladır.

Spam Trafik Neden Yapılır?

Bu işi yapan kişiler sahte trafik gönderimini parayla yaptıkları için maddi açıdan kar sağlıyorlar. Özellikle bazı SEO uzmanları da sahte trafik gönderiminden fayda sağlıyor olabilirler. Google Analytics üzerindeki organik trafik rakamlarını yapay olarak şişirmek ve ardından müşterilerinin önünde bununla övünmek de bir fayda olarak görülebilir. Kısacası size sahte trafik gönderme yoluyla maddi veya herhangi bir şekilde fayda sağlayan herkes bu sahte trafiği gönderiyor olabilir. Son zamanlarda görülen sahte trafiklerde propaganda yapmak amacıyla kullanılan bir spamdır. Bunun bir örneği de ABD'de yaşanan “Donald Trump”a oy verin yazan spam trafiklerdir.

Bazı spamlar ise reklam içeren linkler içermektedir. Bu linke tıkladıktan sonra büyük ihtimalle karşınıza bazı büyük  e-ticaret siteleri çıkacaktır. Olurda açılan siteden bir ürün satın alırsanız, size link gönderen bu spam site satıştan komisyon kazanacaktır. Şöyle düşünün: milyonlarca link… Bu siteler inanın bu yöntemle çok büyük paralar kazanıyor.

Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Spam kaynakların sitenize ulaşmasını engellemek için kesin bir yol söz konusu değil. Nitekim bir kaynağı engelleseniz bile trafik başka kaynaklardan gelmeye devam edecektir. Ancak bu kaynaklardan gelen trafiğin veri olarak işlenmesini engelleyebilir ve sitenizin yalnızca organik hitler üzerinden değerlendirilmesini sağlayarak doğru veriler elde edebilirsiniz.

Bunun için hostname kısmında “not set” yazılan kaynaklardan gelen trafiğin veri olarak işlenmesini engellemeniz yeterli olacaktır. Google Analytics’te yer alan “Hostname Filter”ı kullanarak söz konusu kaynakları tamamen engellemeniz mümkündür. Bu engelleme işlemini yaptığınızda spam kaynaklardan gelen trafiğin veri olarak işlenmesini önlemiş olursunuz. Bu şekilde sitenizin ne kadar ziyaretçiye ulaştığını doğru bir biçimde görebilirsiniz.

Bir spam IP adresini engellemek için .htaccess dosyasından yardım alabilirsiniz. .htaccess dosyasına ekleyeceğiniz deny from ifadesiyle IP adresini yazmanız yeterli olacaktır. Lakin, .htaccess dosyasını kullanırken ve özellikle IP engelleme yaparken her satıra bir IP adresi eklemeye özen gösteriniz. Örneğin;

" deny from 11.22.33.44 deny from 55.66.77.88 deny from 99.11.22.33 "

Şayet aktif bir şekilde WordPress kullanıyorsanız ve spam’ları engellemek için harici bir eklenti kullanmıyorsanız sitenizin yorum bölümünde günde binlerce yorumun geldiğini görebilirsiniz. WordPress’teki eklentiler, spam botları engelleme  sitenizin spam botlardan korunmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, web sitesi, insan ziyaretçilerden gelen gerçek verileri hemen kaydetmeye başlayabilir. Bu eklentileri bulmak için:

- WordPress kontrol panelinizin “Eklentiler” bölümüne gidin. 

- Sayfanın üst kısmındaki “Yeni Ekle” düğmesini tıklayın.

- Sağdaki arama metin çubuğuna “spam botları engelle” yazın ve enter tuşuna basın.

- Size en uygun eklentiyi bulun, kurun ve etkinleştirin.

- Çoğu durumda, gereken tek şey budur. Bazı eklentiler, bilinen spam listelerini almak için merkezi bir veritabanına sahip olacaktır. Başkaları da kendinizinkini eklemenin bir yolunu birleştirecek. Her iki durumda da, bu eklentiler sitenizin performansında büyük bir fark oluşturabilir.

Sonuç olarak spam trafik sadece verileri yanlış yorumlamanıza sebep olmaz. Aynı zamanda web sitenizin arama motorlarında yükselmesi yerine sıralamasının düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden spam trafiğini engellemeniz gerekir. Yani sitenize sadece organik trafiğin gelmesini sağlamalısınız. 

Web sitenizin doğru yönetilmesiyle ilgili olarak İSİMKAYIT bünyesindeki uzman ekiplerden yardım alabilirsiniz.


  • spam, apam trafik nedir, spamlar
  • Bu dökümanı 293 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir