Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Subdomain Ne İşe Yarar?

Subdomain Nedir?

Subdomain (Alt Domain) veya bilinen diğer adıyla Child Domain, sahibi olunan bir alan adının önüne ek getirilerek oluşturulan yeni domain, adıdır. Örneğin ikwebtasarim.com adresi tam bir domain yani alan adıdır. Bu alan adı üzerinden blog.ikwebtasarim.com benzeri bir ön ekli alan adı oluşturulduğunda bu alan adı subdomain, olmuş olur.

Subdomain'leri edinmek için ekstradan bir ücret ödemenize gerek yoktur. Sahip olduğunuz alan adı yardımıyla ekstradan dilediğiniz kadar subdomain oluşturabilirsiniz. Subdomain, farklı alan adı almadan web, sitesini türetebilmek yada web sitesinin içerik departmanlarını ayırmak için kullanılabilecek etkili çözümlerden biridir. 

İçerisinde her alandan uzmanlarla birlikte içerik yayınlayan about.com internet adresi kategorilere göre özel subdomain üzerinden yayın yaparak kullanıcıların istedikleri alandan içeriklere daha kolay erişmelerine yardımcı olmaktadır. Böylece karmaşık kategori yapısından uzaklaşırken, ziyaretçiye her konuyu ayrı bir site gibi gösterebilme şansına sahiptir.

Subdomain Ne İşe Yarar?

Subdomain’in kullanılma sebebi; farklı hizmetler sunmak istendiğinde başka bir domain satın almak zorunda kalınmamasıdır. Ana domaine bağlı web adresleri olarak avantajları ise şunlardır:

- Arama motorları tarafından subdomainler tekil web sitesi gibi görüldükleri için sitenin trafiğinin artmasına yardımcı olmaktadırlar.

- Hosting firmalarının birçoğu domain alanlara subdomainleri ücret almadan verdikleri için tasarruflu bir yöntem olmaktadır.

- Ekleme, düzenleme ve yönetme aşamaları subdomainlerde oldukça pratik olmaktadır.

- Arama sonuçlarında üst sıralarda olan bir web sitesinin subdomainlerinin indekslenmesi de daha hızlı olmaya başlamaktadır.

- Subdomainler ana siteyi etkilememektedir ve bu nedenle yazılım ve eklenti yüklemeleri sonucunda da uyuşmazlık olmamaktadır.

- Ana siteden farklı temaların eklenebilmesi mümkündür.

- Subdomainler kullanıldığında hepsi tek bir hizmeti temsil ettikleri için web sitesinin prestiji ve arama motorları açısından daha avantajlı olmaktadır.

- Site sahiplerinin ürün, hizmet ve servislerini daha görünür yapmaktadır.

- Belirli bir hedef kitlenin, pazarın ya da ülkenin hedeflenebilmesi subdomain oluşturma ile mümkün olmaktadır.

- Her subdomain için site sahipleri farklı bir strateji izleyebilmektedir.

- Subdomainler için ayrı bir IP adresinin tanımlanabilmesi mümkün olmaktadır.

- Arama motoru sıralamasının olumsuz etkilenme riskinin alınmak istendiği yeni denemeler subdomainler üzerinden yapılabilmektedir.

DirectAdmin Subdomain Oluşturma (Alt Alan Adı Ekleme)

DirectAdmin panelde subdomain eklemek oldukça basittir. User Level seviyesinde aşağıdaki adımları izleyerek subdomain (alt alan adı) oluşturabilirsiniz.

- Subdomain Management a tıklayalım : Açılan sayfadan dilediğimiz bir subdomaini kutuya yazalım (biz blog.sitesimi.com şeklinde oluşturacağız o sebeple blog yazıyoruz). 

- Ardından Create butonuna tıklayalım : işlem tamam. blog.siteismi.com şeklinde subdomainimizi oluşturduk. Eğer subdomain'e dosya yüklemek isterseniz public_html/forum/ dizini altına yüklememiz yeterlidir.

DirectAdmin Subdomain Oluşturma (Alt Alan Adı Ekleme) resimli anlatım için buraya tıklayınız.

 


  • Subdomain, Subdomain Nedir, Subdomain Oluşturma
  • Bu dökümanı 275 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir