Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

WebMail’e Nasıl Girilir?

Web mail, e-posta’larınıza bir web tarayıcı açabildiğiniz ve internete erişebildiğiniz sürece, web mail hesabınızı kullanabilirsiniz.

E-posta hesaplarınızı Outlook ve benzeri programlara kurduğunuzda, sadece mail hesabınızın kurulu olduğu cihazdan erişim sağlayabilirsiniz. Ancak webmail girişi yaparak internet bağlantısı olan her yerden ve tüm cihazlardan e-posta hesaplarınıza erişim sağlayabilir, maillerinizi okuyabilir ve mail gönderimi yapabilirsiniz.

WebMail Nedir? 

WebMail, en temel tanımıyla söylemek gerekirse web tabanlı e-mail hesaplarına verilen isimdir. Bu anlamda bir WebMail servisi web sitesi üzerinden e-mail hesabınızı yönetmenize olanak sağlar. Normal şartlarda bir e-mail servisini yönetmek için Thunderbird ya da Outlook gibi mail programları kurmanız gerekir. Bu da cihazınızda fazladan bir kalabalık anlamına gelir. Ancak WebMail aracılığıyla Microsoft Edge, Chrome, Mozilla ya da buna benzer internet tarayıcılarınız üzerinden mail hesabınıza erişebilirsiniz. Bu anlamda Gmail, Yahoo ve Hotmail gibi büyük isimlerin web siteleri üzerinden sunduğu e-mail hizmetleri de webmail kapsamına girer. Ücretsiz bir biçimde sunulan bu servisleri kullanarak mail hesabınıza internete bağlı herhangi bir cihaz üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak Outlook gibi programlarda mail hesabınızı cihazınıza kurmanız gerekir. Bu nedenle program söz konusu olduğunda mail adresinize yalnızca senkronize cihazlar ulaşmanız mümkündür. Bu da kullanım açısından pratikliği baltalayan bir faktördür. Buna ek olarak yukarıda belirttiğimiz Gmail, Yahoo ve Hotmail gibi ücretsiz webmail servisleri genellikle kurumsal markalar tarafından tercih edilmez. Firmaların büyük çoğunluğu kendi alan adlarından oluşan özel mail adresleri kullanır. Dolayısıyla bu tür popüler platformlardan WebMail desteği alabilmeleri söz konusu değildir. Ancak durumun çözümsüz olmadığını hemen söyleyelim. Böyle durumlarda genellikle hosting firmaları müşterilerine WebMail desteği verir. Bu bilgileri aktardıktan sonra şimdi WebMail’e nasıl giriş yapabileceğinizden bahsedebiliriz.

WebMail Programları Nasıl Kullanılır?

Mail yönetimi, webmail programları üzerinden kolay şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bunun için, herhangi bir tarayıcı üzerinden adres çubuğuna; 

'www.alanadiniz.com/webmail' 

Yani site adresinin sonuna webmail yazmanız yeterli olacaktır.  Ardından giriş bilgilerinizi web mail giriş yazan yere giriyorsunuz ve karşınıza bir ekran çıkıyor. Bu ekranda, kullandığınız web mail programının ismi bulunuyor. En çok kullanılan web mail programları arasında ise sırasıyla SquirrelMail, Roundcube ve Horde geliyor.

Roundcube WebMail : Mail işlemlerinizi web üzerinden gerçekleştirebileceğiniz Roundcube programının artısı Türkçe dil desteğine sahip olması. Zengin dil paketiyle diğerlerinden ayrılan Roundcube, görünüm ve kullanım kolaylığı bakımından da kullanıcıyı memnun ediyor. Roundcube işaretler, takvimler, klasörler, gruplar, LDAP entegrasyonu gibi özelliklerin yanında tam özellikli adres defteri, yazarken bul adres defteri entegrasyonu ve MIME desteği gibi özelliklere de sahip bulunuyor.

SquirrelMail : Mail yönetimi noktasında takvim, yazım denetimi, güçlü MIME desteği, adres defterleri ve klasör işleme gibi ihtiyaç duyduğunuz temel işlevler için SquirrelMail yeterli özelliklere sahip bulunuyor. Web mail programları arasında belki de en basit arayüze sahip olan SquirrelMail, okuma ve yanıtlama gibi basit özelliklere odaklı işletmeler için en ideal çözüm olarak öne çıkıyor.

HordeMail : Webmail programları arasında en yüksek teknik özelliklere sahip olan Horde, diğer webmail programlarına kıyasla daha eksiksiz bir kullanım imkanı sunuyor. Horde, webmail, takvim, görev listesi, not ve adres defteri gibi özelliklerle birlikte geliyor. Yazım denetimi desteği de içeren Horde, mail yönetimi sistemine ve gelişmiş filtre seçeneklerine de sahip bulunuyor.

 


  • webmail, webmaile giriş, webmail nedir
  • Bu dökümanı 408 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir