Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Hotjar Nedir, Ne işe Yarar?

Günümüzde e-ticaret sitelerinin giderek artmasıyla birlikte dijital pazarlama çalışmaları da giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak birçok web yöneticisi; kullanıcı davranışlarını dikkatli bir şekilde inceleyerek, internet sitesinde bazı geliştirmeler yaparak kullanıcı deneyimini artırmayı hedeflemektedir.

Bu yazımızda kullanıcı deneyimlerini analiz eden Hotjar'ı detaylı bir şekilde ele alacak, uygulamanın kullanımı hakkında bilinmesi gerekenlere değineceğiz.

Hotjar Nedir?

Hotjar, web sitenize gelen ziyaretçilerin çevrimiçi davranışlarını ortaya çıkaran bir araçtır. Hem analiz hem de geri bildirim araçlarının bir kombinasyonunu kullanan Hotjar, kullanıcı deneyiminizi ve dönüşüm oranlarınızı nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda size değerli bilgiler verir.

- Site içinde ne kadar vakit geçirdiği 

- Sitede hangi içeriklere yöneldiği 

- Sitede dolduğu formlar 

- Site içindeki fare imleci hareketleri 

- Scroll up – down (yukarı – aşağı kaydır) hareketleri

Hotjar ile yukarıda sıraladığımız kullanıcı davranışını ölçebilir ve izleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair doğru bir öngörü elde edersiniz.

Hotjar Nasıl Kullanılır ve Hotjar Özellikleri Nelerdir?

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların takibini gerçekleştirmek ve buna bağlı geliştirmeler yapmak için Hotjar kullanmak oldukça iyi bir seçim. Peki, Hotjar nasıl kullanılır? Aşağıda detaylı olarak hotjar kullanımını ve Hotjar özelliklerini anlatıyor olacağız.

Hotjar'ı Yükleme :

Hotjar, Google Etiket Yöneticisi veya herhangi bir etiket yönetim sistemi aracılığıyla kolayca kurulabilir. hotjar.com adresinden hesap oluşturarak, uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hotjar Kullanımı :

Google Tag Manager üzerinden kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra Hotjar aracını kullanmaya başlayabilirsiniz. Anlık veri akışı ile hemen harekete geçmeniz de elbette mümkün. Zaman kaybını önleyen bu durum, bir an önce optimizasyon ve hedefe yönelik içerik üretimi gerçekleştirmeyi sağlıyor. Haliyle gelirlerin artması da bu sayede hızlanmış oluyor. Daha çok üretim ve ürün satışı gerçekleştiren platform için önemli olan Hotjar, dönüşüm sürecindeki aksaklıkları anlamayı daha kolay bir hale getiriyor. Platformdaki geliştirilmesi gereken noktaları rahatça görebilir ve anlayabilirsiniz.

Müşteriler ile bilgi edinmeyi pratik kılan araç, zengin medya ile ilgili detayları da görüntüleme imkanı oluşturuyor. Görsel, video, vurgular, alt başlıklar ve bunlara benzer zengin medya içeriklerinden hangilerinin daha fazla ilgi aldığını görmeniz mümkün oluyor.

Doğrudan kitleye yönelik çalışmalar yapılmasını kolaylaştıran araç sayesinde hangi medya türünün daha fazla sevildiğini de anlayabilirsiniz. Doğrudan bu noktayı göz önünde tutarak ürün geliştirme yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca müşterilerin nelere daha fazla ilgi duyduğunu bilmek, o yöne ağırlık vererek gelirleri arttırmayı sağlıyor.

Hotjar Özellikleri :

Hotjar, 2014 yılında hayatımıza giren ve ziyaretçilerin bir internet sitesi üzerinde hangi davranışları sergilediklerini daha iyi anlama fırsatı sunan gelişmiş bir analiz yazılımıdır. Sahip olduğu özelliklerden bazıları;

Heatmaps – Isı Haritası: Kullanıcıların internet siteniz üzerinde en fazla hangi alanlara tıkladığı, dikkat ettiği ve çok daha fazlasını bir görsel yardımıyla size sunar.

Ziyaretçi Kayıtları: Sayfanızı ziyaret eden kişilerin adım adım neler yaptığını onların gözünden izleyin.

Dönüşüm Takibi: Sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar nereye gidiyor hiç merak etmiş miydiniz? Ziyaretçilerinizin sitenizden ayrılmadan önce neler yaptığını ve hangi sayfayı ziyaret ettikten sonra ayrıldığını takip edin.

Form Analizi: Sayfalarınıza yerleştirilmiş formları ziyaretçileriniz nasıl kullanıyor? Hangi formları doldururken ziyaretçilerinizin zorlandığı ve hangilerini doldurmamayı tercih ettiğini takip edin.

Geri Bildirim: Doğrudan sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere sorular yönelterek bunlara cevap vermelerini sağlayın. Bu sayede kullanıcıların yaşamış olduğu sorunlar hakkında detaylı bir veri elde edebilirsiniz.

Anketler: Ziyaretçilerinizi daha iyi tanımak için anketler oluşturun ve yanıtları anlık olarak takip edin.

Özetleyecek olursak her web sitesinin ortak amaçlarından biri olabildiğince trafik çekmektir. Web sitesi hangi sektörde olursa olsun, ziyaretçilerin site içerisindeki davranışlarının bilinmesi ve analiz edilebilmesi, firmalara büyük avantaj sağlar. 

Hotjar sayesinde web sitenizi ziyarette bulunan kullanıcıların deneyimlerini aynı zamanda tüm hareketlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Ziyaretçi hangi sayfada nelere tıklamış, nelere odaklanmış veya nelere odaklanmamış gibi soruların cevabını bulmanız mümkündür. Bu özellik sayesinde özellikle ürün satın almak isteyenlerin, müşterilerinin takibini ve nelere dikkat ettiğini görmeye yaramaktadır. Aynı zamanda internette ziyaret ettiğiniz her siteyi hotjar kaydetmektedir.

 

 


  • hotjar, hotjar nedir, hotjar kullanımı
  • Bu dökümanı 280 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir