Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

İnternet Alan Adları Yetki Belgesi Takdim Töreni

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen “İnternet Alan Adları Yetki Belgesi Takdim Töreni” etkinliğiyle kayıt kuruluşlarına ve uyuşmazlık hizmet sağlayıcılarına faaliyet belgeleri teslim edildi.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği ile “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi yetkisinin ODTÜ’den BTK’ya geçmesi ile bu alanda hizmet veren kayıt kuruluşlarına ve uyuşmazlık hizmet sağlayıcılarına faaliyet belgelerinin teslim edildiği törende Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, TRABİS’in hayata geçirilmesinin ülkemiz adına önemli ve etkili bir adım olduğunu söyledi. “.tr” Ağ Bilgi Sisteminin kısaltması olan TRABİS hakkında bilgi veren Sayan, “TRABİS ile temel olarak “.tr” uzantılı alan adları tahsisi, mümkün olduğunca çevrimiçi ve belgesiz yapılacak. Böylece “ .tr” uzantılı alan adları sayısı artacak ve yeni pazarlar oluşturularak uygun bir rekabet ortamı sağlanacak. Tüm bu gelişmelerle birlikte günümüze kadar herhangi bir mevzuatı olmayan bu alan, düzenleyici bir çerçeveye kavuştu” ifadelerini kullandı.

Sayan, “.tr gibi ccTLD uzantılı alan adlarının sıkı kurallar altında tahsis edilmesi, alan adı ücretlerinin yüksek olması,  bürokratik işlemlerin fazla olması, ikamet etme veya vatandaşlık şartı aranması gibi koşulların talep edilmesi hallerinde, alan adı almak isteyen taraflar, .tr uzantılı alan adları yerine .com, .net gibi gTLD uzantılı alan adlarını tercih ediyordu. Bu durum gTLD uzantılı alan adlarına talebi artırıyor ve ülkelerin ekonomik açıdan kayıplar yaşamasına sebep oluyordu” sözleriyle bu alanda daha önce yaşanan sorunlara da değindi.

Açılış konuşmalarının ardından kayıt kuruluşlarına ve uyuşmazlık çözüm hizmet sağlayıcılarına faaliyet belgeleri protokol üyeleri; @ICANN Başkanı Göran Marby, @UABakanligi Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih SAYAN (@ofatihsayan) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah KARAGÖZOĞLU (@oakaragozoglu) tarafından verildi.

İsim Kayıt Bilişim A.Ş. (isimkayit.com) olarak bizde bu törene katılıp faaliyet belgemizi alarak 'İnternet Alan Adları' ile ilgili mevzuatta belirtilen işlemlerin yapılmasına aracılık etmek üzere TRABİS Kayıt Kuruluşu olduğumuzu tescilledik.

 


Trabis Yetki

 


  • İnternet Alan Adları Yetki Belgesi, .TR domain kuruluşu, .TR Alan adı, .TR Alan adı transferi, .tr Ağ Bilgi Sistemi, .TR domainler
  • Bu dökümanı 52 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir