Özel IP Adresi - IPv4

Web siteniz için sadece size ait olan özel bir IP adresi almanın birçok avantajları vardır.

Google ve diğer arama motorları IP adresinde paylaşılan tüm siteleri kontrol eder. Paylaşımlı sunucularda bir IP adresini farklı farklı yüzlerce site kullanmaktadır. Bu durumda google ve diğer arama motorlarının istemediği türden yayın yapan bir site ile aynı IP adresinde sitenizin yayın yapması arama motorları tarafından da kötü algılanabilir. Bu durumdan etkilenmemek için sizde web sitenize özel IP adresi almanız avantajınıza olacaktır.

1 Adet IP

8 TL / Aylık
Satın Al Daha Fazla Ip


Özel IP Adresi Öncellikle en çok tercih edilen ve zorunlu olan sebeplerden bir tanesi SSL Sertifika kullanımı içindir.

Eğer sitenize özel bir ip adresiniz yok ise SSL Sertifika kurulumu yapılamaz. Bankalar tarafından ise Sanal Pos işlemleri için hem özel IP adresi hem SSL Sertifika zorunlu bir eklentidir. Bu yüzden mutlaka SSL Sertifika siparişleriniz ile birlikte özel ip adresi de sipariş ediniz.

Özel IP adresi (ing. "Internet Protocol anlamında") tek ve benzersiz bir erişim adresidir. Paylaşımlı barındırma hizmetinde genelde tüm hesaplar ortak bir IP adresi kullanır (Sunucu çıkış IP'si). Müşteri istediği taktirde kendi sitesine özel bir ip adres alabilir. Bu durumda sadece ona ait bir IP üzerinden yayın yapar.

Özel IP adresi hangi durumlarda tercih edilmelidir?

  • SSL Sertifika gerektiren siteler. Genelde E-Ticaret siteleri.
  • Siteniz arama motorları tarafından daha çok yüksek bir ciddiyet kazanır.
  • Erişim kolaylığı sağlamak için
Kısaca, İnternet ortamında size özel numaralar ile oluşmuş bir adres diyebiliriz.