Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

ÇOK YAKINDA BİZİ TAKİP EDİN!

TÜRKİYE'nin Alan Adı .TR Domaini İçin Şimdi Ön Başvuruda Bulunun!

.TR Alan Adını Başkaları Almadan Siz Alın! Düşündüğünüz Alan Adlarını Kaçırmayın!


.TR
DOMAIN
ÖN BAŞVURUSU!

ÇOK YAKINDA BİZİ TAKİP EDİN!

.TR Domain Ön Başvuruları Başladı.

TRABİS tarafından yönetilen ".TR" alan adı uzantılarının en yenisi ve Türkiye (ülkemizin) ülke kodlu alan adı uzantısı çok yakında isimkayit.com sayfamızda ön kayıt sipariş işlemlerine başlamıştır.

.TR Domain Ön Başvurusu yaparak öncelikle markanızın ismini güvene almak için hemen .TR alan adı ön başvurunuzu yapın! Ayrıca aklınıza gelen sizin olmasını istediğiniz isimleri de kayıt ettirme şansını hemen yukarıdaki alandan sorgulayarak ön başvurunuzu yapın!

trabis backorder

.TR Ön Sipariş Şartları Nelerdir?


 • www.isimkayit.com .TR Ön Sipariş sayfamızdan düşündüğünüz alan adını sorgulayıp ön sipariş verilerek ödeme yapılması gerekmektedir.
 • Ödemenizin ardından başvurunuz alınarak ön başvuru listesine eklenecektir. TRABİS tarafından ön başvuru alımı başladığı zaman TRABİS' e gönderim yapılacaktır.
 • Ön sipariş kaydı yaparken domain whois bilgilerinin güncel ve doğru tutulması müşterinin sorumluluğunda olduğunu ve eksik-hatalı whois kayıtlarından dolayı domainin tescil edilemeyeceğini müşteri kabul eder.
 • .TR Ön Başvuru süreci başladığında ön başvurusu yaptığınız alan adları TRABİS'e gönderilecektir.
 • .TR Önsiparişleri her ne sebeple olursa olsun iptal edilemez ve devredilemez.
 • Müşteri, TRABİS Tescil Politikaları ve Prosedürlerine bağlı olunmak zorundadır.
 • Tüm müşteriler, Ön Siparişlerinin canlı kayıtlar olmadığını kabul eder ve bu nedenle İsim Kayıt, herhangi bir domainin kesinlikle kaydedileceğini garanti edemez. Genel Kullanılabilirlik Ön Sipariş döneminde yapılan tüm başvuruların riski müşteri'ye aittir ve İsim Kayıt, Genel Kullanılabilirlik sırasında güvence altına alınmayan domainlerden sorumlu tutulamaz.
 • TRABİS başvuruları inceleyerek uygun olduğunu düşündüğü domainleri ve başvuru sahiplerini değerlendirerek tescil edilmesine karar ve iptal etme yetkisine sahip olacaktır.
 • Ön başvurunuz kabul edilip TRABİS tarafından onaylandığında başvurduğunuz domain, adınıza tescil edilecek ve tescil bilgisi tarafınıza iletilecektir.
 • Ön başvurunuz kabul edilse dahi TRABİS tarafından onaylanmadığında başvuru iptal edilir ve başvurunuz hakkında hak sahibi olamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.
 • Ön Başvuru ve Tescil ücreti başvuru sırasında müşterilerden tahsil edilecektir.
 • Ön başvuru sonrasında domain adınıza tescil edilmediği zaman ödemiş olduğunuz tescil ücreti www.isimkayit.com web adresimizde bulunan hesabınıza kredi bakiyesi olarak eklenecektir. Nakit olarak geri iade yapılmayacaktır.
 • Ön başvuru yapmanız alan adının adınıza tahsis edileceği anlamına gelmemekle beraber sadece kayıt önceliğiniz olacaktır.
 • Ön başvuru süresi tamamlandıktan sonra TRABİS artık ilk gelen alır mantığı ile ön başvuruları kaldırarak herkes tescil edilmemiş diğer domainleri tescil etme hakkına sahip olacaktır.

.TR uzantılı alan adı nedir?


TRABİS tarafından yönetilen ".tr" alan adı uzantılarının en yenisi ve Türkiye (ülkemizin) ülke kodlu alan adı uzantısıdır. COM.TR veya NET.TR gibi ikinci seviye bir alan adı uzantısı değil, Trabis'in ilk birinci seviye alan adı uzantısıdır.
.TR alan adı uzantısı ön kayıt işlemleri 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başladı. alanadı.TR uzantısı, ön kayıt sürecinin tamamlanmasının ardından genel kayıt işlemine açılacaktır.
.TR alan adlarına örnek olarak turkiye.tr, isimkayit.tr gibi alan adlarını örnek olarak verebiliriz.
Ön kayıt süreci herkese açıktır. Dileyen herkes sayfamız üzerinden .TR uzantılı alan adı ön kayıt siparişi oluşturabilir. Ancak .TR domain ön kayıt nasıl işliyor? sekmesindeki kurallarla alan adı tahsisi yapılacağını unutmayınız.


.TR uzantılı alan adlarında ön kayıt nasıl işliyor?


14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlamış olan “.tr” tahsis sürecinde, alan adı sahibi olup belirli şartları sağlayan kişilere öncelik tanınacak ve bu sürecin sonunda ilk gelen ilk alır kuralı işletilecektir. Öncelik süreci 3 kategori halinde yürütülmektedir. 1. Kategori dışındaki “.tr” yapısındaki alan adları tahsis işlemleri kayıt kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.
1. Kategori : “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr”, “k12.tr” uzantılı alan adlarından 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle tahsisli olanların, sayılan uzantılar için hiyerarşik sıra göz önünde bulundurularak (alan adlarının aynı olması durumunda önce sayılan uzantıya öncelik verilmiştir) “a.tr” yapısındaki alan adları tahsislerinin TRABİS tarafından ücretsiz ve otomatik olarak tahsis edildiği kategoridir. (Bu süreç Tamamlanmıştır.)
2. Kategori : 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşlarına “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisi için öncelik verildiği kategoridir. 1. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 2. Kategori süreci başlayacak ve 2 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 3 aylık bir periyotta tamamlanacaktır. (Bu süreç Tamamlanmıştır.)
3. Kategori : : “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarından 25 Ağustos 2023 tarihi itibariyle tahsisli bulunanlara önceliğin verileceği kategoridir. 2. Kategori bitiminin Kurum internet sitesi üzerinden duyurulmasına müteakip 3. Kategori süreci başlayacak ve 3 ay başvuru, 1 ay değerlendirme olmak üzere 4 aylık bir periyotta tamamlanacaktır. Başvuruların öncelikli olmasının tahsis sürecine etkisi olmayacak yukarıda sıralanan hiyerarşik yapı göz önünde bulundurularak tahsisler gerçekleştirilecektir (.com.tr ve .gen.tr alan adları için belirtilen süre içerisinde başvuru yapılması halinde a.com.tr sahibine öncelik verilecektir). (Bu süreç 14 Şubat 2024 tarihinde başlamıştır.)

Örneğin ; "ornek.av.tr" alan adına sahip bir kullanıcı, "ornek.tr" domain kaydı için önceliğe sahiptir ve .TR domain kayıt hakkı ilk olarak kendisine sunulacaktır. Eğer "ornek.av.tr" domain sahibi ".tr" alan adı için başvuru yapmaz ise öncelik, "ornek.com.tr" alan adına sahip kişiye geçer. Bu önceliklendirme diğer .TR uzantılı alan adları arasındaki hiyerarşiye göre ilerler.

 • -kep.tr
 • -av.tr
 • -dr.tr
 • -com.tr
 • -org.tr
 • -net.tr
 • -gen.tr
 • -web.tr
 • -name.tr
 • -info.tr
 • -tv.tr
 • -bbs.tr
 • -tel.tr

 • Eğer bu uzantı sahiplerinden hiçbirisi .TR alan adını kayıt etmez ise, kayıt hakkı ilk başvuran kişiye geçer ve ilk gelen ilk alır kuralı işletilir. Bu sebeple yukarıdaki uzantılardan birine sahip olmanız, .TR ön siparişi verdiğiniz alan adının kayıt sürecinde şansınızı artıracaktır.
  Ön siparişinizin başarılı olması durumunda, .TR uzantılı alan adınızı tahmini olarak 2024 yılı içerisinde kullanmaya başlayabileceksiniz.

  TR Domain Ön Başvurusu için Komisyon veya Hizmet Ücreti Alıyor musunuz?


  HAYIR, Sadece ön başvuru sırasında normal .TR tescil fiyatları baz alınarak domain tescil ücreti alınmaktadır. Eğer ön başvuru herhangi bir nedenle kabul edilmezse ücretiniz www.isimkayit.com web adresimizdeki hesabınıza kredi bakiyesi olarak geri iade edilir ve siz de bu bakiyeyi dilediğiniz ürün ve hizmetlerimizde kullanabilirsiniz. Nakit olarak geri iade yapılmamaktadır.

  .TR Domain Ön Başvurusu Kesin Tescil Edilir mi?


  Tescil onayı TRABİS tarafından yapılmaktadır. TRABİS uygun gördüğü taktirde adınıza tescil işlemi yapılabilir, fakat kesinlikle tescil edebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Aynı domaini bir ya da birden fazla kişi tescil etmek isteyebilir. TRABİS karar merciidir.