Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

Backorder Nedir?

Satın almaya düşündüğünüz alan adı kullanılıyor olabilir. İllede o alan adını kullanmak istyiorsanız biraz sabırlı olmalı ve Backorderden hizmetinden yararlanmalısınız. Peki, Backorder nedir , nasıl çalışır.?

Backorder Nedir?

Backorder sistemi sayesinde kullanılmak istenilen ancak halihazırda başkası tarafından satın alınmışyada kullanılmakta olan alan adını kullanma süresi dolduğunda bu alan adına, backorder talebinde bulunan kişilerin sahip olunması sağlanmaktadır. Aslında bu sistem, bir nevi rezerve olarak tabir edebileceğimiz bir işlem olup mutlaka backorder firmaları aracılığıyla yürütülmesi gereken bir süreçtir.

Backorder işlemi için iyi bir firma seçimi son derece önemlidir. Bir firmada çok düşük ücretler ödemeniz backorder işlemi için yeterliyken bir diğerinde neredeyse iki katı kadar daha fazla bedel ödeyebiliyorsunuz. Bazı backorder firmaları hedef domain, için farklı bir servisten oluşturulmuş bir Backorder işlemi daha bulunuyorsa sizin kaydınızı almayabiliyor. Ya da, bazı firmalarda backorder'ı da tıpkı domain mantığında olduğu gibi ilk gelen alır şeklinde uygulamaktadır. İlk backorder talebini oluşturan kişiden sonra diğer kişiler o firma için backorder talebinde bulunamıyor.

Backorder Nasıl Yapılır?

Backorder işlemi başlatabilmek için öncelikle şuan kullanımda olan fakat kısa süre sonra düşecek olan domaininizi belirlemeniz gerekir. Ardından herhangi bir Backorder firmasıyla o domaini izlemeye almanız ve sonuç için beklemeniz gerekir. Daha iyi firmalarla Backorder işlemi gerçekleştirmek domaine sahip olma şansınızı yükseltebilecek en önemli etmenlerin başında yer alır. Domain tekrardan kayıt edilebilir olduğu anda Backorder firmaları hemen sizin için alan adını satın alacaktır. Backorder işlemi aslında manuel olarak takip şeklinde de gerçekleştirilebiliyor. Fakat Backorder'ın asıl olayı elbette registar firmalarının hızlı kayıt avantajıdır. 

Bir alan adına birden fazla backorder tanımlanırsa ne olur ?

Bir alan adında birden fazla backorder tanımlaması yapılabilir bu durumda önce hangi backorder sistemi kayıt isteği gönderirse alan adına sahip ya da açık arttırma ile satışa sunulur.

Backorder alan adımı kayıt etmezse ne olur ?

Bu durum backorder anlaşması gerçekleştirdiğin firma ile yaptığınız sözleşmede belirtilmesi gerekmektedir. Bazı firmalar backorder işlemi başarısız dahi olsa ödemeyi iade etmemektedir. Bazıları ise başarısız backorder işlemi olduğunda başka bir alan adına backorder tanımlaması yaptırmayı ya da iade etmeyi teklif eder.

Backorder için ek ücret ödermiyim?

Evet, backorder hizmeti gerçekleştiren firmalarda genellikle normal alan adı tescil ücretlerinin üzerine küçük bir tutarda backorder hizmet ücreti talep edilmektedir. Ancak bazı firmalar sadece alan adı tescil ücretiyle backorder tanımlaması yapabilmektedir.

Backorder yapıldığında alan adı süresi yenilenir mi?

Evet, backorder işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği takdir de kayıt edilen günden itibaren minimum 1 yıllık süreyle yenilenmektedir. Bu süre kayıtcı firmanız tarafından değiştirilebilmektedir. 

 

Firmamız İSİMKAYIT, bir ICANN Acredited firması olarak backorder hizmeti başta olmak üzere domain kayıtları, domain transferi gibi alan adlarına ilişkin tüm hizmetlerde faaliyet göstermektedir.

 


  • backorder, backorder nasıl yapılır
  • Bu dökümanı 286 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir