Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

DNS Ön Belleği Temizleme

İnternet servis sağlayıcıları, bilgisayarlara farklı DNS adresleri verir. Tüm web sitesi adreslerinin farklı DNS sunucuları vardır. Bir bilgisayar internete bağlanırken, internet servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini hafızasında tutar ve tekrar tekrar talepte bulunmak durumunda kalmaz. Bazı durumlarda bu yüzden problem çıkabilir. Hafızadaki DNS sunucu adreslerinin geçerliliğini yitirmesi ya da web sitesinin DNS adresinin değişmesi erişim sorunları yaratabilir. Bazı web sitelerine erişim sağlamaya çalışırken problem yaşamamızın nedeni de budur. Böyle bir durumda, DNS temizleme yapmak gerekir.

DNS Nedir? 

Domain Name System (DNS) yani Alan Adı Sistemi, tarayıcıların kendisine girilen bir ana bilgisayar adı URL’sine karşılık gelen doğru IP adresini bulmasını sağlayan alan adları ve IP adresleri kayıtlarından oluşan bir sistemdir. Bir web sitesine erişmeye çalıştığımızda, genellikle web tarayıcısına www.bulutistan.com veya www.youtube.com gibi alan adlarını yazarız. Ancak web tarayıcılarının, web sitesine içerik yüklemesi için tam IP adreslerini bilmeleri gerekir. DNS, kaynakların web sitesinin sunucusundan yüklenebilmesi için alan adlarını IP adreslerine çevirir.

Bazen web siteleri, tek bir alan adına karşılık gelen çok sayıda IP adresine sahip olabilir. Örneğin, Google gibi büyük siteler, kullanıcıların dünyanın uzak bölgelerinden bir sunucuyu sorgulamasını sağlar. Tarayıcıya girilen site adı aynı olsa bile, Türkiye’den bir bilgisayarın sorgulamaya çalıştığı sunucu, muhtemelen ABD’den farklı bir bilgisayarın erişmeye çalışacağı sunucudan farklı olacaktır.

Eğer bir web sitesinin IP adresi değişmişse ve siz o siteye erişemiyorsanız muhtemelen bilgisayarınızdaki DNS önbelleğinde hala eski kayıtlar saklandığı içindir. TTL değeri kadar beklemek istemiyorsanız, DNS önbelleğinizi sıfırlayarak yeni DNS kayıtlarının alınmasını sağlayabilirsiniz

DNS Ön Belleği Nedir?

Bilgisayarın internete bağlanması ile birlikte servis sağlayıcısının ilettiği DNS adresleri ve buna bağlı verilerin saklandı bölüme verilen isimdir. Bu verileri saklamak işimizi kolaylaştırabilir çünkü tarayıcı ve işletim sistemi üzerinde kaydedilen siteler daha hızlı açılacaktır. Bu güzel bir seçenek olmuş olsa da, karşı sitenin IP değiştirmesi ile birlikte bu özelliğin kötü tarafı ile karşılaşırız. Depoda kalan veriler ile güncel veriler birbiri ile uyuşmadığı için bazı sorunlar karşımıza çıkacaktır.

Saklı kalan bu verilerin güncelliğini yitirmesi durumunda ise; hedef siteye erişim mümkün olmayacak ve aynı zamanda bazı yavaşlıklar görülecektir. Böyle sorun yaşamamak adına DNS önbelleğini belli aralıklar ile temizlemek sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda internet tarayıcınız daha verimli bir şekilde görevini yerine getirecektir. DNS önbelleğinin olumlu yönü olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunuyor.

DNS Ön Belleği Neden Temizlenir?

Kullanıcılar bir internet sitesine girmek istediğinde bazı durumlarda bu internet sitesi görüntülenemez. Bunun sebebi girilmek istenen sitenin IP’sinin değişmiş olması ya da sitenin alan adının geçerliliğini yitirmiş olması olabilir. Bu durumdan kurtulmak ve sitelerin güncel haline ulaşmak için daha önce girdiğimiz sitelerin IP adreslerini kayıt altında tutan DNS’nin hafızasını temizlemek sorunumuzu çözecektir.

DNS Ön Belleği Temizleme Nasıl Yapılır?

Hızlı ve güvenli bir internet deneyimi için yapmanız gereken DNS temizleme işlemi konusunda farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler hem bilgisayarınızın işletim sistemine göre, hem de kullandığınız internet tarayıcısının türüne göre değişiklik gösterebilir. Fakat DNS silme işlemi, bütün sistemlerde oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Birkaç adımdan oluşan basit işlemlerle güncel DNS adresinizi alabilirsiniz.

Öncelikle çeşitli işletim sistemlerindeki DNS önbellek temizleme işlemlerinin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde incelemekte fayda bulunur. Günümüz teknolojisinde kullanıcılar tarafından yoğunlukla tercih edilen üç tür işletim sistemi vardır. Bunlar Windows, MAC ve Linux işletim sistemleridir. Bunların hepsinde DNS temizleme işleminin adımları birbirinden farklıdır ama oldukça kolaydır. 

Windows DNS Ön Belleği Temizleme : Windows bilgisayarınızda Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek ya da Windows + R tuşlarını kullanarak açılan ekrana cmd yazın ve Tamam butonuna basın. Açılan ekranda aşağıdaki komutları sıralı bir şekilde uygulamalısınız. Her komutu yazdıktan sonra enter tuşuna bastığınızdan mutlaka emin olun. 

ipconfig /flushdns

ipconfig /release

ipconfig /renew

exit

Bu işlem sonucunda bilgisayarınızın DNS önbelleği temizlenmiş olacaktır.

MAC DNS Ön Belleği Temizleme : Arama çubuğuna “Terminal” yazın ve açılan ekranda işletim sisteminize uygun komutları girin. Daha sonra enter tuşuna basarak DNS silme işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. 

Mac OS X 10.5.1 ve daha alt sürümler; sudo lookupd –flushcache

Mac OS X 10.6; sudo dscacheutil –flushcache

Mac OS X 10.7, 10.8 ve 10.9; sudo killall -HUP mDNSResponder

Mac OS X 10.10 Yosemite; sudo discoveryutil udnsflushcaches

Linux DNS Ön Belleği Temizleme : Linux işletim sistemi kullanılan bir bilgisayarda bu işlem oldukça basittir. Bilgisayarınızda root komutu ile açılan komut ekranında /etc/init.d/nscd restart yazmanız işleminizi tamamlamak için yeterlidir. İşletim sisteminin kendi ayarları üzerinden temizleme işlemi yaptıktan sonra kullandığınız web tarayıcınız ile kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. DNS önbelleği temizlendikten sonra internet hızınızda gözle görülür bir yükseliş olacaktır.

Browserlarda DNS Ön Belleği Temizleme Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda sadece işletim sistemindeki işlemler yeterli olmayabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra kullandığınız tarayıcıda yine benzer yavaşlıkları ve sorunları yaşamanız durumunda tarayıcınızın önbelleğini de temizlemeniz faydalı olacaktır. Bilgisayarınızda olduğu gibi kullandığınız çeşitli internet tarayıcılarında da DNS temizleme işlemi oldukça basit birkaç adımla tamamlanabilir. Kullanım açısından yaygın olan bazı tarayıcıları detaylı incelemekte yarar vardır.

Microsoft‘un resmi uygulamalarından biri olan Internet Explorer kullanıcıları için önbellek temizleme işlemi, tarayıcının sürümlerine göre küçük değişkenlikler gösterebilir. DNS temizleme için tarayıcının daha eski sürümlerinde önbelleği temizlemek için tarayıcının üst kısmında bulunan sekmelerden Araçlar > Seçenekler > Genel kısmından Tarama Geçmişi’ne tıklayın. Bu kısımdaki “Temizle” seçeneği ile önbellek temizleme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Tarayıcının yeni sürümlerinde ise üst sekmelerdeki “Araçlar” seçeneğini tıklayarak Göz atma Geçmişini Sil eylemini gerçekleştirmek istediğinizde açılacak olan pencerede “Sık kullanılanlar web sitesi verilerini koru”, “Geçici internet dosyaları ve web sitesi dosyaları” ve “Tanımlama verileri ve web sitesi verileri” seçeneklerini işaretlediğinizden emin olun. Daha sonra “Sil” butonu ile işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Google Chrome Ön Belleği Temizleme : Google Chrome kullanıyorsanız tarayıcınızın kapatma butonunun hemen altında yer alan üç çizgi ya da üç nokta butonuna tıklayın. Böylelikle açılan kontrol ve özelleştirme paneline ulaşabilirsiniz. “Geçmiş” seçeneğini seçin ve açılan pencerenin sol tarafındaki “Tarama Geçmişini Temizle'yi tıkladığınızda açılacak olan pencereden dilediğiniz zaman aralığını seçin. Menüdeki seçenekleri işaretledikten sonra “Verileri Temizle” butonuna tıkladığınızda işleminizi kolayca tamamlamış olursunuz.

Yandex DNS Ön Belleği Temizleme : Yandex Tarayıcı kullanıyorsanız tarayıcınızın ayarlar kısmından  Diğer > Geçmişi temizle yolu ile “Şu kayıtları sil” listesine ulaşın, buradan önbelleğin silinmesini istediğiniz zaman aralığını seçin ve “önbelleğe kaydedilmiş dosyalar” seçeneğini işaretleyin. Yalnızca tarayıcının önbelleğini temizlemek isterseniz diğer bütün seçenekleri kapatmayı unutmayın. Daha sonra “Temizle” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Safari DNS Ön Belleği Temizleme : Safari Tarayıcı kullanıyorsanız DNS önbellek temizlemek için ilk olarak tarayıcınızın sağ üst kısmındaki dişli butonunu seçerek ayarlarınıza gidebilirsiniz. Daha sonra “Seçenekler” ve “Reset Safari” seçeneğini kullanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan pencerede tercihinize göre diğer geçmiş verilerini de işaretleyebilir ve reset tuşuna basarak işlemi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok tarayıcıda benzer şekilde DNS temizleme işleminizi iki üç adımda kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Mozilla Firefox kullananlar, tarayıcı araçlarından yakın geçmişi temizleme işlemi yaparak, Opera kullanıcıları ise Araçlar > Ayarlar > Kişisel verileri sil bölümünden kolay bir şekilde işlemlerini tamamlayabilirler. Hem tarayıcınızda, hem de bilgisayarınızdaki DNS temizleme işlemini başarıyla tamamladıktan sonra tarayıcı hızının olumlu yönde etkilendiğini görebilirsiniz.

Eğer alan adınızın nameserver ayarlarının doğruluğundan eminseniz ve bu işlemlere rağmen sitenize ulaşılamıyorsa, bunun sebebi bilgisayarınızdaki ayarlı DNS sunucularınızın (çoğunlukla TTNet veya OpenDNS) DNS önbelleğidir, bu durumda ne yazık ki beklemekten başka çare bulunmamaktadır.


  • DNS Nedir, Domain Name System, DNS Ön Belleği, DNS Ön Belleği Temizleme
  • Bu dökümanı 440 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir