Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

502 Bad Gateway Hata Çözümü

Web sitenize giriş yaptığınızda “502 Bad Gateway Hatası” şeklinde bir hata mesajı yansıdığını görürseniz ilk olarak bu hatanın neden kaynaklandığını bilmenizde fayda var. 502 Bad Gateway  Hatası Nedir? 502 Bad Gateway Hatası çözümü ile alakalı sizlere derin bir kılavuz hazırladık.

502 Hatalı Ağ Geçidi (Bad Gateway) Nedir?

“502 Bad Gateway” hata mesajı genellikle internet sitesinin, farklı bir internet sitesinden veri alışverişinde geçersiz cevap alması sonucunda oraya çıkar ve çoğunlukla yazılımsal müdahalelerle çözülebilmektedir. Ancak burada internet siteniz üzerinden dış kaynaklı bir bilgi alışı olacağı için sizin yazılımınız ne kadar doğru olursa olsun karşı bilgi kaynağının da doğru bilgi iletmesi gerekmektedir.

502 Bad Gateway Hatası Mesaj Türleri Nelerdir?

“502 Bad Gateway” hata mesajları birçok internet sitesi için farklı farklı değerler ile gözükebilir.  Bu hataların hepsi aynı sonuca çıkmaktadır.

- Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server

- 502 Bad Gateway

- 502 Service Temporarily Overloaded

- HTTP Error 502 – Bad Gateway

- Error 502

- Temporary Error (502)

- 502 Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request

- HTTP 502

- 502. That’s an Error

- HTTP Error 502 – Bad Gateway

502 Bad Gateway Hatası Nedenleri Nelerdir?

Web sitelerinin kurulu olduğu “server” adı ile anılan sunucular, sitenizin yayınlanması için tek başına yeterli değildir. Bu söylemi açmak gerekirse; bir web sitesi yayın yapmak için sadece web sunucusuna ihtiyaç duymaz. Örneğin, WordPress tabanlı bir web sitesinin yayın yapması için aşağıdaki sunucuların komplike olarak çalışması gerekir.

Veritabanı Sunucusu: WordPress sitenizin veritabanlarını çalıştırır.

Uygulama Sunucusu: WordPress sitenizdeki tüm dinamik içerik bu sunucuda barınır.

Geçit Sunucusu: “Gateway” yani diğer adı ile “ters proxy” sunucusudur. Varnish, Ngnix veya Apache yazılımlarını çalıştırır.

Web Sunucusu: Sitenin dosyalarını ziyarete hazırlayan sunucudur.

Geçit sunucusu dışındaki tüm sunucular “origin sunucu” veya “upstream sunucu”  olarak isimlendirilir.

Siz tarayıcınıza bir alan adı yazıp “enter” tuşuna bastığınızda, geçit sunucusuna istek gönderilir ve geçit sunucusu tarafından aşağıdaki bilgilerin edinilmesi için origin ve upstream sunuculara talimat gönderilir.

Veri tabanı sunucusundan MySQL veri tabanınız çağırılır.

Uygulama sunucusundan dinamik içerikler ve PHP dosyalar talep edilir.

Web sunucusundan ise sitenizdeki tema, eklenti, medya dosyaları, CSS dosyaları, JavaScript dosyaları istenir.

502 Bad Gateway Hatası Çözümleri Nelerdir?

502 bad gateway hatası genellikle sunucu tarafında oluşan sorunlardan kaynaklansa da aynı zamanda istemci tarafındaki yanlış ayarlar yüzünden de ortaya çıkabilir. Bu sebeple, sorunu tanımlarken iki seçeneğide aklımızdan çıkarmayacağız. Çözümlerin bazıları WordPress odaklı olsa da hemen hepsi herhangi bir internet sitesinde kullanılabilir. Daha fazla uzatmadan, bu hatanın çözüm adımlarını görelim:

Sayfayı yeniden yükleyin: Bu hatayı gördüğünüzde, sunucu beklenmedik yüksek miktarda trafikle aşırı yüklenmiş olabilir. Bir kaç dakika içerisinde düzelebilir.

Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin: Tarayıcınızda  kalan bozuk bir dosya bu hataya sebep olabilir. Önbelleği temizlerseniz veya çerezleri kaldırırsanız, bu hatayı çözmenize yardımcı olabilir.

Başka bir tarayıcıya geçin:  Bir tarayıcıda bu hatayla karşılaşırsanız, diğer tarayıcılarda bu hatanın olup olmadığını kontrol etmek için başka bir tarayıcı deneyebilirsiniz. Hata tüm tarayıcılarda ortaya çıkarsa, sorunun burada olmadığını anlamış olursunuz.

Eklentileri kontrol edin : Eklenti ve uzantılarınızı kontrol etmeniz de önem taşımaktadır. Önbellek eklentilerinin çıkaracağı sorunlar sıklıkla bu durum kodunun belirmesine sebep olabilir. Eklentilerin sorun çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmek için kısa bir süreliğine tamamını devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapabilmek için wp-content dizininde plugins klasörünün adını değiştirin.

İnternet yapılandırmanızı sıfırlayın:  İnternet modeminizi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Ardından bilgisayarınızın internete tekrar bağlanmasını bekleyin, tarayıcıyı açın ve sayfanın yüklenip yüklenemediğini kontrol edin.

Sunucu bağlantısını kontrol edin: Web sitesi sunucunuz herhangi bir nedenle bakım altındaysa bu ekran gelir. Sunucunuz gerçekten çalışmıyorsa, hatayı çözmek için tekrar çalışana kadar beklemeniz gerekir. Ayrıca sunucunuzun erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için bir ping testi çalıştırabilirsiniz.

DNS değişikliklerini kontrol edin: Yakın zamanda ana sunucunuzu veya web sitenizin IP adresini değiştirdiyseniz, alanınızın DNS kayıtları da değişmiştir. Bu, 502 Hatalı ağ geçidi hatası ekranı gösterebilir. Bu DNS değişiklikleri tamamen tamamlanana kadar beklemeniz gerekir. Veya kayıtlardaki IP’nin herhangi bir yazım hatası olmaksızın doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmeniz gerekir. DNS, internetin telefon rehberidir. 

Flush DNS : 502 bad gateway error hatası, önbelleğe alınan hatalı IP adresi değerleri gibi DNS kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda DNS ön bellek temizliği deneyebileceğiniz bir diğer yöntemdir. Windows, Mac ve Linux’de nasıl DNS temizleyeceğinizi bu rehberden öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda varsayılan DNS sunucunuzu geçici olarak Google Public DNS ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Sunucu günlüklerini kontrol edin: Sunucu günlükleri, sunucuda atılan hatalar hakkında belirli ayrıntıları sağlar. Herhangi bir hatayı tespit etmek ve çözmek için bunları gözden geçirmelisiniz.

CDN Kontrolü : Bu hatanın bir diğer kaynağı ise CDN’ler veya DDoS hafifletme hizmetleri olabilir. Buna bilinen bir örnek, 502 bad gateway hatasının soruna göre değişen iki farklı türüne sebep olan CloudFlare olabilir.

Web sitenizin programlamasındaki hataları bulun: Web sitenizin kodunun, sunucunuzun bir içerik dağıtım ağından gelen istekleri yanlış yanıtlamasına neden olan hatalara sahip olma ihtimali vardır.

Barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin: 502 Hatalı Ağ Geçidi hatasının çözümünü bulamazsanız, yardım için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir. Hatanın kökeni barındırma sağlayıcısının tarafındaysa, sonunda düzelteceklerdir. Sorunun web sitenizden kaynaklanması durumunda da, muhtemelen çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.

502 Bad Gateway Nginx Hatası Çözümü : 

Nginx’te bu hatayı almak, daha ileri düzey bir hata yönetimi yapmanız gerektiğine işaret eder. Hatanın kaynağını keşfetmek için yapmanız gereken ilk işlem nginx log dosyasını incelemektir. Burada alınan hataların kilobayt cinsinden büyüklükleri de size gösterilir. Bu değerleri büyükten küçüğe sıralayarak incelediğinizde daha hızlı ve kolay bir şekilde problemin kaynağına ulaşarak çözüm üretmeye bağlayabilirsiniz.

502 bad gateway nginx hatalarının belli başlı çeşitleri vardır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

Yazılım tarafında, başka sitelerden çağrılan dosyalar ve komutlar varsa ve söz konusu başka site geç yanıt veriyor ya da bu siteye ulaşılamıyorsa 502 bad gateway hatası alıyor olabilirsiniz.

PHP programlama hataları yüzünden bu hatayla karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz.

Geçersiz bir dosyaya erişmeye çalışıyorsanız bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

Lokal sunucu ile MySQL veritabanı ayrı yerlerde ise 502 bad gateway hatası alıyor olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra;

Eğer buffer hatası alıyorsanız; /etc/nginx/nginx.conf dosyasına giderek, buffer dosyasının boyutlarını artırdıktan sonra servisi yeniden başlatabilir ve php5-fpm.sock failed hatası alırsanız da kod tarafında yapılması gereken değişiklikleri yaptıktan sonra servisi yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Eğer sorunun kaynağı sizseniz yukarıda bahsettiğimiz çözümlerden birini ya da birkaçını uygulayarak 502 Bad Gateway hata mesajını almayı engelleyebilirsiniz. Bütün bu adımlar 502 bad gateway sorununu çözmediyse, sunucu sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz. Sorunu çözmek için denediğiniz adımlardan da bahsedebilirsiniz.

 

 


  • 502 Bad Gateway, 502 Hatalı Ağ Geçidi, HTTP Error 502 çözümü, Nginx Hatası
  • Bu dökümanı 346 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir