Alan Adı Kaydı Alan Adı Transferi Alan Adı Yenileme .TR Alan Adı Kaydı Whois Sorgulama Alan Adı Uzantıları
Bireysel Hosting Kurumsal Hosting Wordpress Hosting Multi Hosting
Türkiye VDS Sunucu Avrupa VDS Sunucu Özel Masaüstü Sunucu FOREX Sunucu
Türkiye Fiziksel Sunucu Avrupa Fiziksel Sunucu Yarı Fiziksel Sunucu Sunucu Barındırma Kirala Senin Olsun
Kurumsal E-posta IP Adresi Hizmeti Metro Ethernet Hizmeti Yedekleme Hizmeti
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.
Detay Tamam

"Bağlantınız Gizli Değil" Hatası Nedir?

İnternet dünyasına girildiğinde, türlü tehlikelerle karşılaşma riski her kullanıcının aşina olduğu bir gelişmedir. Bu riskleri önlemek ve kullanıcılara yönelik riskleri bertaraf etmek, internet tarayıcısının en temel görevlerinden biridir.

Bağlanmak istenilen internet sitesi yeterli düzeyde güvenilir değilse tarayıcıdan 'Bağlantınız gizli değil hatası' alırsınız ve tarayıcı söz konusu siteyi açmaz. İnternet tarayıcısı, görüntülenmek istenen sitenin güvenlik sertifikasını kontrolden geçirir ve sertifikada sorun tespit ederse "Bağlantınız gizli değil hatası" verir.

"Bağlantınız Gizli Değil" Hatası Nedir?

Bir internet sitesini açmak istediğiniz zaman internet tarayıcınız söz konusu sitenin HTTP protokolü üzerinden sunduğu SSL güvenlik sertifikasını kontrol eder. Bu sertifika, kişisel bilgilerinizin korunduğu anlamına gelir. Eğer bu sertifikada bir sorun varsa tarayıcınız ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası verir ve internet sitesini açmaz.

‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası verilen internet sitesinin SSL sertifikası olmayabilir ya da DNS ayarları sorunlu olabilir. Site kaynaklı sorunlar için aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Sertifikanın Süresinin Dolmadığından Emin Olun: Web sitesi sahibinin haberi olmadan süresi dolan SSL sertifikaları olabilir. SSL süresi biten bir siteye girdiğinizde bu hata ile karşılaşabilirsiniz.

Web sitesi sahibi,  SSL sertifika sağlayıcısında otomatik yenilemeyi etkinleştirmemiştir ve ya etkinleştirmiştir fakat kullanıcı ödeme yöntemini güncellemeyi unuttuğu için ödeme başarısız olmuştur.

Sitedeyken Chrome DevTools’u açarak sertifikanın sona erme tarihini kolayca kontrol edebilirsiniz. Güvenlik sekmesine tıklayın ve "Sertifikayı görüntüleye" tıklayın.

“Geçerlilik başlangıç” tarihleri ​​sertifika bilgilerinde gösterilecektir.

SSL sertifikası süresine bakmanın bir diğer yolu ise SSL Sorgulama Aracına ziyaret ettiğiniz alan adını yazın ve sorgulayın. Sorgu sonucunda SSL sertifika tipini, geçerlilik süresi gibi detayları görebilirsiniz.

DNS sunucularını değiştirin: Deneyebileceğiniz bir sonraki şey, DNS sunucularınızı değiştirmek. Daha önce Google’ın Genel DNS’sini (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) veya Cloudflare’nin DNS’sini ( 1.1.1.1  ve 1.0.0.1) kullanırken “bağlantınız gizli değil” hatasının gerçekleştiğini gördük. Bunu kaldırmak ve varsayılan olarak ISS’nizin DNS sunucularına geri dönmek bazen DNS hatalarını düzeltebilir.

Bunu Windows’ta yapmak için ağ bağlantı özelliklerine gidin ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak alın" seçili olduğundan emin olun. Yönlendiricinize Google’ın Genel DNS’sini veya Cloudflare’ın DNS’sini eklediyseniz, oradan da kaldırmanız gerekebilir.

"Bağlantınız Gizli Değil" Hatasının Cihaz Kaynaklı Sorunların Çözümleri Nelerdir?

Cihaz kaynaklı sorunlar nedeniyle ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatasının çözümü için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır: 

Sayfayı yeniden yükleyin: Hangi hata ile karşılaşırsınız karşılaşın, uygulamanız gereken ilk yöntem yeniden başlatmaktır. ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası alan sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin. Hata devam ediyorsa internet tarayıcınızı kapatıp yeniden açın ve internet sitesini yeniden açmayı deneyin. Çoğu durumda hata ortadan kalkacaktır.

Herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız ağınızı değiştirin: Buradaki yazımızda da anlattığımız gibi alışveriş merkezi, kafe, restoran, havalimanı gibi alanlarda herkesin kullanımına açık olan Wi-Fi ağları hackerlar için altın madeni gibidir. Bu tür ağlar asla güvenli değildir. Bu nedenle internet tarayıcınız ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası veriyor olabilir. Daha güvenilir bir ağa ya da kendi mobil internetinize bağlanarak siteyi açmayı deneyin.

Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol edin: Artık çok sık karşılaştığımız bir sorun değil ancak yine de bilgisayarınızın ya da mobil cihazınızın saat ve tarih ayarı otomatik olarak ayarlanacak şekilde düzenlenmemiş olabilir. Yanlış tarih ve saat nedeniyle SSL sertifikası sorunlu görünüyor ve ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatasına neden oluyor olabilir. Bu nedenle cihazınızın tarih ve saatinin güncel olduğundan emin olun.

'Bağlantınız Gizli Değil’ hatası olan internet sitesini gizli modda açın: Tam anlamıyla olmasa da kısmen gizlilik sağlayan gizli mod ile ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatasının üstesinden gelmeniz mümkün. İnternet tarayıcınızın önbelleği kaynaklı bir sorun nedeniyle bu hatayı alıyorsanız söz konusu internet sitesini gizli modda açmak, hatayı ortadan kaldıracaktır.

İnternet tarayıcınızın tarama verilerini temizleyin: İnternet tarayıcınızın tarama geçmişi, ödeme yöntemi dahil size ait pek çok kişisel bilgi barındırır. Bu nedenle tarayıcınız ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası veriyor olabilir. İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini silerek gizli tutulması gereken bilgileri ortadan kaldırın ve söz konusu internet sitesini yeniden açmayı deneyin.

Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın: Günümüzde neredeyse tüm antivirüs yazılımları çevrimiçi güvenlik desteği de sunuyorlar. Ancak bu konuda biraz katı kurallara sahip olabilirler. Bu nedenle ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası aldığınız internet sitesine güveniyorsanız antivirüs yazılımınızı bir süre devre dışı bırakın. Güvenliğiniz için antivirüs yazılımınızı tekrar aktif hale getirmeyi unutmayın.

İşletim sisteminizi güncelleyin: İster bilgisayar, ister mobil cihaz olsun; eğer kullandığınız işletim sistemi güncel değilse ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası dahil pek çok farklı hata ve sorun ile karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle hem internet tarayıcınızın hem de işletim sisteminizin en güncel versiyonunu kullandığınızdan emin olmalısınız.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın: Özellikle yeni bir yazılım yüklediyseniz ya da güncelleme yaptıysanız mutlaka bilgisayarınızı yeniden başlatmanız öneriliyor. Bilgisayarı yeniden başlatma işlemi, uyumak gibidir. Yorgunluğu alır, bilgilerin işlenmesini sağlar ve uyandığında çok daha berrak bir zihin sunar. Hangi hata ile karşılarsınız karşılaşın, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı ihmal etmeyin.

Modeminizi yeniden başlatın: Çoğu zaman başvurulan metotlardan biri olan modemi kapatıp tekrar açmak; bu sorunun giderilmesi noktasında da işe yarayabilir.

‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası veren internet sitesi yöneticisi ile iletişime geçin: Eğer anlattığımız tüm yöntemleri denediyseniz ve buna rağmen hala ‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası almaya devam ediyorsanız sorun internet sitesi kaynaklı olabilir. Hata alan internet sitesi daha önce bağlandığınız, güvenilir bir internet sitesi ise belki son zamanlarda SSL sertifikası ile ilgili bir sorun yaşamış olabilir. Site sahibinden bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

‘Bağlantınız Gizli Değil’ hatası nedir, nasıl çözülür? gibi merak edilen sorusunu yanıtladık ve hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Tüm bu yöntemleri denemenize rağmen hata almaya devam ediyorsanız vazgeçin, site gerçekten güvenilir değil demektir.

 


  • "Bağlantınız Gizli Değil" Hatası Nedir?, SSL Sertifikası
  • Bu dökümanı 262 kullanıcı yararlı buldu.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bunlar da yardımcı olabilir